Ostin perjantaina Citymarketista Krupsin XP400 yhdistelmäkeittimen, koska kahvihampaan kolotus vei voiton tiedosta, että se ei tietenkään vastaa oikeata espresso-keitintä. Mutta riittävästi.
Mutta. Se ei toimi.
Onko kenelläkään kokemusta tuosta keittimestä. Se nimittäin vain huutaa, eikä vesi kulje. Olen tarkistanut säiliön olevan kunnolla kiinni ja lukenut ohjeet sataan kertaan. Vesi ei vaan kulje. Ja keitin huutaa niin, että naapurit hermostuvat kohta.
Osaako kukaan neuvoa, missä vika. Keittäjässä vai keittimessä. Uusia molemmat.
Krups XP400 yhdistelmäkeitin
7
3651
Vastaukset
- Krups XP 400
ole yhdistelmäkeitin vaan ihan pelkkä espressokeitin. Yhdistelmäkeitin (kombi) on esim. XP 2000, jollaisen itse ostin eilen Citymarketista, ja hyvin toimii.
Vai tarkoitatko "yhdistelmäkeittimellä" sitä, että sillä voi vaahdottaa myös maitoa esim. cappucinoa varten? No niin voi kaikilla espressokeittimillä, joten ei se vielä tee keittimestä yhdistelmäkeitintä. Yhdistelmäkeitin (kombi) on sellainen, jossa on sekä espressokeitinosa että tavallisen suodatinkahvin keittämiseen tarkoitettu toinen puoli.
Tuosta sinun keittimesi oireista päätellen siinä on jokin tukos (edellyttäen, että olet muistanut täyttää vesisäiliön vedellä...). Vaikeata sitä on täältä käsin lähteä korjaamaan tai edes tarkemmin diagnostisoimaan. Sinun täytyy vain yrittää järkeillä, missä tukos voi olla. Ja onhan höyrytysventtiili kunnolla kiinni? Tutki käyttöohjetta huolellisesti!
Ellei muu auta, sinun täytyy viedä kone takaisin Cittariin.- Untuvikko
Numerot oli väärin. Tuote on nimenomaan X2000.
Ja se oli viallinen.
Vaikea kuvitella, että laite olisi tukossa, kun sitä ei ole käytetty kertaakaan. Ellei sitten tukko ole tehtaalta peräisin, jolloin laite on viallinen. - Edellinen
Untuvikko kirjoitti:
Numerot oli väärin. Tuote on nimenomaan X2000.
Ja se oli viallinen.
Vaikea kuvitella, että laite olisi tukossa, kun sitä ei ole käytetty kertaakaan. Ellei sitten tukko ole tehtaalta peräisin, jolloin laite on viallinen.Siinä tapauksessa olemme tosiaan ostaneet samanlaisen keittimen Citymarketista muutaman päivän erolla.
Mutta minun yksilöni toimii kyllä moitteettomasti, joten on varsin kurjaa, jos ei sinun toimikaan.
Yleensähän tuo kuvailemasi kaltainen "koriseva" ääni syntyy espressokeittimessä silloin, jos vesi loppuu säiliöstä kesken espressonvalmistuksen, ja paineistusosa saa haukatuksi pelkkää ilmaa veden sijasta. Tuntuisi, että tukoskin aiheuttaisi saman kaltaisen äänen. En tosiaan keksi muuta, kuin että kyse on tukoksesta, tai että vesiputki on poikki, tai se on "unohdettu" kokonaan asentaa (maanantaikappale)...
Ellet saa korjaantumaan, niin pakko sinun on viedä takaisin Citymarketiin. Kai säästit kuitin?
- mä vain....
Oletko varma, että et tamppaa espressoa liian tiukkaan, silläjos näinteet vesi ei pääse kulkemaan espresson läpi. Itselläni on käynyt muutaman kerran samoin, ja ongelman on saanut ratkaistua tamppausta vähentämällä.
- Untuvikko
Olen kyllä varma, etten tampannut liian tiukkaan, sillä en päässyt edes tamppausasteelle. En saanut vettä edes sen vertaa, että olisin ajanut ohjeen mukaisen puhdistusohjelman. Sieltä ei vaan tullut vettä ollenkaan. Vain julmaa huutoa.
Vein koneen takaisin Citymarkettiin, josta se lähtee Krupsille huoltoon. Sinne meni joulukahvit.
Onko muuten ihan oikeasti niin, että kun katsoo sen "kupin" (sen, johon se kahvi tampataan) läpi, niin läpi näkyy vain yhdestä reiästä. Kyseessä siis se yhden kupin teline. Ihmettelin vaan. - JII
Untuvikko kirjoitti:
Olen kyllä varma, etten tampannut liian tiukkaan, sillä en päässyt edes tamppausasteelle. En saanut vettä edes sen vertaa, että olisin ajanut ohjeen mukaisen puhdistusohjelman. Sieltä ei vaan tullut vettä ollenkaan. Vain julmaa huutoa.
Vein koneen takaisin Citymarkettiin, josta se lähtee Krupsille huoltoon. Sinne meni joulukahvit.
Onko muuten ihan oikeasti niin, että kun katsoo sen "kupin" (sen, johon se kahvi tampataan) läpi, niin läpi näkyy vain yhdestä reiästä. Kyseessä siis se yhden kupin teline. Ihmettelin vaan.Hei,
Mulla Krupsin pelkkä espressokeitin (cittarista ostettu).
Yhden kupin tekee hyvin mutta kun tilalle laittaa 2 kupin "purupesän" niin edes vesi ei tule läpi (kokeilin tyhjänä, ilman puruja). Kone menee "hiljaiseksi" ja vesi valuu alusastiaan.
Mitenkäs tän korjaa?
- aloittelija, lol
Oletko oottanut ett valmiin/ämpimän veden merkkivalo syttyy ennen kuin alat lasketmaan vettä? Jos näin, kato että suodatin ei ole tukosa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094206
- 783456
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?763249Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243189Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223072- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452760Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim602678Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852519- 332364