Suomen kielessä on hämärtyneet sanojen alkuperäiset merkitykset. Suomalaisessa muinaisuskonnossa oltiin yhteydessä kaikenlaisiin henkiolentoihin. Näitä henkiolentoja kutsuttiin nimellä "väet". Uskottiin että oli olemassa pahansuopia väkiä. Miettikääpä esim. sanoja "väkivalta" ja "väkijuoma". Miettikää miten ihmisen persoonallisuus monesti muuttuu ryypätessä. Onko kyseessä riivaustila? Jälkimmäisenä aamuna tulee krapula, yleinen paha olo ja voimattomuus. Ovatko demonit/väet imeneet tilapäisesti ihmisen voimat? Ainakin tässä on mielenkiintoinen ja vaihtoehtoinen selitys kylmälle tieteelle.
Väkijuomasta riivaustila?
11
892
Vastaukset
- Aritta
mutta jos on kuollut alkoholin vaikutuksen alaisena ja on ollut alkoholisti voi jäädä maan tasalle henkenä ja silloin tuntee myös himon alkoholiin ja voi ottaa jonkun alkoholistin ruumiin valtaansa pieneksi aikaa. Vain nauttiakseen humalatilasta.
Mutta ei niin tarvitse olla joka kerta kun hilluu kännissä. Todistetusti alkoholi on viisasten juoma.
Varmasti tarkoitettiin jotain muuta tällä VÄKIjuomalla. Esim että juoma on tosiaan vahvaa. Ja miesten miesten juomaa. :-) - niinpä.
Mun mielestä toi on mielenkiintoinen näkökulma ja ajatus. Perinnesanoilla kun on ollut toisenlaisia merkityksiä, kuin mitä me nykyään tiedetään ja monet näistä ovat kadonneet myös tutkijoiden ulottumattomiin.
- Noita-Nainen.
Ihan mielenkiintoinen pointti tosiaan...en myoskaan usko, etta kyseisella sanalla tarkoitettiin mitaan "vaenpaljoutta"...
- on...
kahta lajia: iloviinaa ja rähinäviinaa. Varotaan siis jälkimmäistä!!
- Fortus
Spirit=henki, Spiritismi=henkien manaamista,
Spiritus fortus=pirtu= väkiviina.
Viinan juominen demoninen riivaustila. Olisiko?
Miksei, Shamaanithan käyttivät myös viinaa "loveen" langetessaan, jos ei parempia aineita ollut saatavilla.
Tämä väkijuomien tuottama riivaustila "nostaa pintaan" ihmisessä uinuvat demonit/väet?
Miksei, ainakin minulla nosti pedon pintaan.
Hävettää niin etten voi vieläkään kirjoittaa tapahtumista.
Pullon Henki? Ei, vaan Minussa oli Peto valmiina hiljaisena, "nuokkumassa". Pullon henki päästi Pedon irti. Kyllä. En mitenkään olisi "selvinpäin" voinut tehdä, mitä tein.
Peto uinuu nykyään, ei ole "nostetta".
Mutta Peto on olemassa siellä jossakin!- Paavo.
"Spirit" sanasta aloinkin miettimään myös suomenkielen vastaavaa sanaa. Olen jotakuinkin vakuuttunut. Henkimaailman juttuja on viinalla läträäminen.
- xXx-man
Paavo. kirjoitti:
"Spirit" sanasta aloinkin miettimään myös suomenkielen vastaavaa sanaa. Olen jotakuinkin vakuuttunut. Henkimaailman juttuja on viinalla läträäminen.
mielenkiintoista kyllä että englannin kielessä spirit sana tarkoittaa sekä henkeä / että alkoholia.
Ilmeisesti alkoholin on siis koettu vapauttavan henkiä? Onko lisää fakta-tietoa eng.- spirit sanan historiasta merkiyyksessä = alkoholi?
Hei pienet huru-ukot hyppikää, on vuoden riem...
- Sotamies rannalla
Kiva että asioita mietitään. Mutta tämän väki-sanan etymologia on ihan selvä. Ennen se tarkoitti samaa kuin nykyään voima. Ne metsän väet ja veden väet tarkoittivat siis siellä hallitsevia tarkemmin kuvailemattomia voimia. Väkijuoma oli voimajuoma (viinasta tuntui tulevan voimaa, kun sitä otti viisaasti - siis vähän).
- -PT-
...jotain fiksua pohdintaa täälläkin, kiitos siitä. :)
Tuota piti oikein jäädä pohtimaan, mutta pitäisin kyllä itsekin tuota "väki"-sanaa ihan "voiman" synonyyminä.
Eri asia onkin sitten se, altistaako ylenmääräinen ryyppääminen tosiaan jonkin ulkopuolisen voiman kontakteille. Sen verran olen ollut todistamassa aika karmeitakin viinapiru-kokemuksia (en kuitenkaan itseni kohdalla, vaan muiden näkeminä:), että pistää väkisinkin miettimään onko kysymys jostain ihan muusta kuin hallusinaatioista. Mutta näistä viinapiruistahan on ollutkin jo palstalla puhetta aikaisemminkin...
- xXx-man
itse tulisi mieleen että tuo väkijuoma nimi tulee sanasta väkevä, eli vahva, tiedä häntä.
Mutta "juoppo-hulluus"han on tunnistettu tila joillain jotka juovat aivan överisti ja menevät niin sekaisin että näkevät näkyjä.
Esim. eräs mies näki pikku-ukkojen kiipeävän vesikourua pitkin sisään ja joskus jotkut juopot esim. nyrkkeilevät näitä "pikku-ukkoja" vastaan.
Mutta voihan sitä ajatella näiden pikku-ukkojenkin olevan tuollaista väkeä. Muistat varmaan kuinka Raamatussa Jeesus ajoi joukon demoneja ulos eräästä potilaastaan ja nuo riivaajat ilmoittivat olevansa "Leegio", koska heitä oli monta.
"Väki" on suomenkielinen ilmaisu samalle ilmiölle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa811763Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä781294- 391260
- 791080