Peku ja Työmieskö

eivät vielä

tiedä, että evoluutioteoriassa on aukkoja? Juuri oli ateisti, tähtitieteilija Valtaoja ruudussa ja todisti, ettei tieteellä ole vastauksia sen enempää.

Peku ja Työmies haluavat kai vain halventaa ja väheksyä uskovaisia, he ovat hyvin aggressiivisia. Mistä syystä, siihen voivat vastata vain itse.

9

347

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jansku H

      Mä en ollut yhtään Pekua ja Työmiestä kummempi ennekuin Jeesus itse plokkas mut omakseen.

      Ei kai kauheen moni uskovakaan ole ollut koko ikäänsä uskossa? Kyllä sitä mulla oli ainakin omat varmat tiedot ja kaikki todisti Jeesusta ja Jumalaa vastaan...

      Mutta onneksi Hän veti ja vetäköön Pekun ja Työmiehenkin. Ei Jumalalle ole mikään mahdotonta... :)

    • Ei kyse ole siitä, että evoluutioteoria antaisi vastaukset kaikkeen. Kyseessähän on toki vain teoria, koska kiistattomia silminnäkijätodistuksia tuolta ajalta ei ole.

      Kyse on siitä, että evoluutioteoria on todennäköisempi kuin kreationismiteoriat, jotka perustuvat kokonaan dogmatiikkaan. Kreationismissa on se heikkous, että se ei alistu saman mittapuun mukaiselle kritiikille kuin tieteelliset teoriat. Jos valitaan joku ajattelutapa, joka saa omista lähtökohdistaan itse määritellä totuuden (ja edellyttää muitakin ajattelemaan samalla tavoin), ei päästä alkupistettä pidemmälle.

      • teoria ylipäätään

        voisi olla samalla tieteellinen ?


      • enkä luonnontieteilijä

        minusta on järjetöntä Raamatun teksteistä etsiä totuutta joka asiaan ja yhtä järjetöntä tieteen avulla todistella uskonto kaikkein tyhmimpien harrastukseksi ja pilkata uskonnollisuutta

        kumpikin suunta kieriskelee omissa hiivoissaan


      • tälle väittelylle

        evoluutioteoria/ kreationismi , vain huomannut kuinka kuumana keskustelu käy ja kuinka mustavalkoisena

        uskonnollisuuteni määrittelen sanomalla että olen reformoitu spiritualisti, virallisesti luterilaisen kirkon jäsen , helluntaihin nuorena puolipakolla hitsattu, hyvin ekumeeninen ja avara joka suuntaan, hyvin vähän dogmaattinen- hedelmistään puu tunnetaan - riittää


    • sekö tarkoittaa mielestäsi sitä että entisaikojen kamelimiesten jutut ovat tosia?

      • määritellään

        fundamentalistiksi ja kreationistiksi, en ole kertonut omaa kantaani

        lopullisia vastauksia ei toistaiseksi ole, olemmeko tästä samaa mieltä?


      • Jansku H

        Luepas ne jutut mitä Raamattuun on laitettu-
        kaikki evoluutioteorian jättämät aukot tulee täytettyä.

        Avartaa käsitystä, antaa mielekkyyttä, viisautta ja antaapi vielä kaupanpäälle tarkoituksen tälle kaikelle...Siellä se elämä on, alusta loppuun.

        Voisit sääkin lopettaa luulottelus ja siirtyä "viisaitten leiriin"....


    • Peku `

      "Termi "teoria" ei tarkoita samaa asiaa kuin "arvaus" tai "spekulaatio";termillä teria tarkoitetaan havaintoihin ja lakeihin pohjautuvaa kattavaa kuvausta."

      evoluutiota kutsutaankin teoriaksi mutta luomisen kohdalla "virallinen" nimitys on "kertomus" tai "oppi".

      Oppeja voi olla enemmän kuin ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1114
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe