Et:n opetus?

Tietämätön äitee

Onko lapsen pakko osallistua koulun et:n opetukseen, jos ei osallistu uskonnon opetukseen? Emme kuulu kirkkoon. Koulussa on järjestetty et:n opetus, mutta et-tunti ei sovi lapsemme lukujärjestykseen, joten hän istuu uskontotunnilla yksin käytävällä ja tekee et:n opettajan hänelle antamia tehtäviä. Onko jollain varmaa tietoa asiasta ja onko tuo oikea tapa järjestää et:n opetus?

4

1050

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Röllix-49

      Käy katsomassa www.feto.fi
      Sieltä löydät yhteystiedot apua antavalle.

    • Opetushallitukselta

      "Uskonnon ja elämänkatsomustiedon opetus

      Katsomusaineita eli uskontoja ja elämänkatsomustietoa opetetaan peruskouluissa ja lukiossa, mutta ei esim. ammattikouluissa.

      Perusopetuksen oppilaalla ja lukion opiskelijalla on oikeus saada uskonnon opetusta ja velvollisuus osallistua siihen. Samat oikeudet ja velvollisuudet koskevat uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomia, joille annetaan elämänkatsomustiedon opetusta.

      Opetuksen järjestäjän tulee järjestää oppilaiden enemmistön uskonnon mukaista opetusta sen mukaan mihin uskonnolliseen yhdyskuntaan oppilaiden enemmistö kuuluu.

      Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluvat oppilaat osallistuvat oman uskontonsa opetukseen. Myös yhdyskuntaan kuulumattomat oppilaat voivat osallistua opetukseen perusopetuksessa huoltajan ja lukiossa opiskelijan ilmoitettua asiasta opetuksen järjestäjälle.

      Vähemmistöuskontojen ja elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos vähintään kolme opetukseen oikeutettua asuu saman kunnan alueella.

      Enemmistön uskonnon mukaiseen opetukseen osallistumattomille evankelis-luterilaiseen tai ortodoksiseen kirkkoon kuuluville oppilaille järjestetään oman uskonnon opetusta, jos opetukseen oikeutettuja on vähintään kolme. Oman uskonnon opetusta järjestetään pyynnöstä myös vähintään kolmelle muuhun uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluvalle oppilaalle.

      Elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos opetukseen oikeutettuja oppilaita on vähintään kolme. Elämänkatsomustiedon opetukseen saavat uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomien lisäksi osallistua myös uskonnollisten yhdyskuntien jäsenet, ellei heille järjestetä oman uskonnon mukaista opetusta.

      Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumaton oppilas voi huoltajansa ja lukiossa opiskelijan pyynnöstä osallistua sellaiseen uskonnon opetukseen, joka oppilaan saaman kasvatuksen ja kulttuuritaustan perusteella ilmeisesti vastaa hänen uskonnollista kasvatustaan."

      Edifu OPH Etusivu Kirkollisasiat Uskonnonvapaus

    • sopivuudesta

      Elämänkatsomustiedon ryhmän tuntia ei voi käytännössä järjestää kaikille oppilaille samaan aikaan kuin on oman luokan uskonnon opetusta, jos ET-tunnille tulee oppilaita useilta luokilta. Siten monille vaan ei ihan kaikille tullee "hyppytunti". Kouluun olisi hyvä järjestää joku viihtyisämpi ja hyödyllisyyttä edistävä tila kuin vain käytävä. Monissa kouluissa onkin viihtyisiä auloja ja kirjastoja, joissa on mm. atk-laitteita.

      Lukujärjstyken pitäisi kuitenkin olla sellainen, että kaikille sopii osallistua ET-opetukseen. Silloin toki melko monella saatta päivä alkaa tai päättyä tuntia aikaisemmin..

      Monissa Euroopan maissa lapet ovat koulussa paljon pidemmän ajan kuin on tuntien minimimäärä.. Koulussa voi tehdä muutakin kivaa ja hyödyllistä kuin olla tunneilla.

      Mitä enemmän ET-oppilaita tule, sitä paremmin sen ryhmien - ei vain yhden ryhmän - asiat on lukkarissa järjestettävä

    • asiaa35353

      Mikökähän koulu mahtaa olla kysessäässä? Monella koululla on tuo ko. järjestely. Ihmisten tulisi erota kirkosta reippaammin ja laittaa lapsiaan et opetukseen. Ei ole mitenkään kauheen reilua oikea oppisia laittaa käytävään istumaan. (tarkoitan oikealla opilla tosin asian tunnusutusta: ketäänhän ei siellä taivaassa ole! Täyttä paskaa! Etenkin Jehovilla.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      68
      459
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe