Et:n opetus?

Tietämätön äitee

Onko lapsen pakko osallistua koulun et:n opetukseen, jos ei osallistu uskonnon opetukseen? Emme kuulu kirkkoon. Koulussa on järjestetty et:n opetus, mutta et-tunti ei sovi lapsemme lukujärjestykseen, joten hän istuu uskontotunnilla yksin käytävällä ja tekee et:n opettajan hänelle antamia tehtäviä. Onko jollain varmaa tietoa asiasta ja onko tuo oikea tapa järjestää et:n opetus?

4

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Röllix-49

      Käy katsomassa www.feto.fi
      Sieltä löydät yhteystiedot apua antavalle.

    • Opetushallitukselta

      "Uskonnon ja elämänkatsomustiedon opetus

      Katsomusaineita eli uskontoja ja elämänkatsomustietoa opetetaan peruskouluissa ja lukiossa, mutta ei esim. ammattikouluissa.

      Perusopetuksen oppilaalla ja lukion opiskelijalla on oikeus saada uskonnon opetusta ja velvollisuus osallistua siihen. Samat oikeudet ja velvollisuudet koskevat uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomia, joille annetaan elämänkatsomustiedon opetusta.

      Opetuksen järjestäjän tulee järjestää oppilaiden enemmistön uskonnon mukaista opetusta sen mukaan mihin uskonnolliseen yhdyskuntaan oppilaiden enemmistö kuuluu.

      Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluvat oppilaat osallistuvat oman uskontonsa opetukseen. Myös yhdyskuntaan kuulumattomat oppilaat voivat osallistua opetukseen perusopetuksessa huoltajan ja lukiossa opiskelijan ilmoitettua asiasta opetuksen järjestäjälle.

      Vähemmistöuskontojen ja elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos vähintään kolme opetukseen oikeutettua asuu saman kunnan alueella.

      Enemmistön uskonnon mukaiseen opetukseen osallistumattomille evankelis-luterilaiseen tai ortodoksiseen kirkkoon kuuluville oppilaille järjestetään oman uskonnon opetusta, jos opetukseen oikeutettuja on vähintään kolme. Oman uskonnon opetusta järjestetään pyynnöstä myös vähintään kolmelle muuhun uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluvalle oppilaalle.

      Elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos opetukseen oikeutettuja oppilaita on vähintään kolme. Elämänkatsomustiedon opetukseen saavat uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomien lisäksi osallistua myös uskonnollisten yhdyskuntien jäsenet, ellei heille järjestetä oman uskonnon mukaista opetusta.

      Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumaton oppilas voi huoltajansa ja lukiossa opiskelijan pyynnöstä osallistua sellaiseen uskonnon opetukseen, joka oppilaan saaman kasvatuksen ja kulttuuritaustan perusteella ilmeisesti vastaa hänen uskonnollista kasvatustaan."

      Edifu OPH Etusivu Kirkollisasiat Uskonnonvapaus

    • sopivuudesta

      Elämänkatsomustiedon ryhmän tuntia ei voi käytännössä järjestää kaikille oppilaille samaan aikaan kuin on oman luokan uskonnon opetusta, jos ET-tunnille tulee oppilaita useilta luokilta. Siten monille vaan ei ihan kaikille tullee "hyppytunti". Kouluun olisi hyvä järjestää joku viihtyisämpi ja hyödyllisyyttä edistävä tila kuin vain käytävä. Monissa kouluissa onkin viihtyisiä auloja ja kirjastoja, joissa on mm. atk-laitteita.

      Lukujärjstyken pitäisi kuitenkin olla sellainen, että kaikille sopii osallistua ET-opetukseen. Silloin toki melko monella saatta päivä alkaa tai päättyä tuntia aikaisemmin..

      Monissa Euroopan maissa lapet ovat koulussa paljon pidemmän ajan kuin on tuntien minimimäärä.. Koulussa voi tehdä muutakin kivaa ja hyödyllistä kuin olla tunneilla.

      Mitä enemmän ET-oppilaita tule, sitä paremmin sen ryhmien - ei vain yhden ryhmän - asiat on lukkarissa järjestettävä

    • asiaa35353

      Mikökähän koulu mahtaa olla kysessäässä? Monella koululla on tuo ko. järjestely. Ihmisten tulisi erota kirkosta reippaammin ja laittaa lapsiaan et opetukseen. Ei ole mitenkään kauheen reilua oikea oppisia laittaa käytävään istumaan. (tarkoitan oikealla opilla tosin asian tunnusutusta: ketäänhän ei siellä taivaassa ole! Täyttä paskaa! Etenkin Jehovilla.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      88
      5949
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3547
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      161
      2081
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2002
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1751
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1513
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1031
    8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1031
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1010
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      110
      946
    Aihe