Et:n opetus?

Tietämätön äitee

Onko lapsen pakko osallistua koulun et:n opetukseen, jos ei osallistu uskonnon opetukseen? Emme kuulu kirkkoon. Koulussa on järjestetty et:n opetus, mutta et-tunti ei sovi lapsemme lukujärjestykseen, joten hän istuu uskontotunnilla yksin käytävällä ja tekee et:n opettajan hänelle antamia tehtäviä. Onko jollain varmaa tietoa asiasta ja onko tuo oikea tapa järjestää et:n opetus?

4

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Röllix-49

      Käy katsomassa www.feto.fi
      Sieltä löydät yhteystiedot apua antavalle.

    • Opetushallitukselta

      "Uskonnon ja elämänkatsomustiedon opetus

      Katsomusaineita eli uskontoja ja elämänkatsomustietoa opetetaan peruskouluissa ja lukiossa, mutta ei esim. ammattikouluissa.

      Perusopetuksen oppilaalla ja lukion opiskelijalla on oikeus saada uskonnon opetusta ja velvollisuus osallistua siihen. Samat oikeudet ja velvollisuudet koskevat uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomia, joille annetaan elämänkatsomustiedon opetusta.

      Opetuksen järjestäjän tulee järjestää oppilaiden enemmistön uskonnon mukaista opetusta sen mukaan mihin uskonnolliseen yhdyskuntaan oppilaiden enemmistö kuuluu.

      Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluvat oppilaat osallistuvat oman uskontonsa opetukseen. Myös yhdyskuntaan kuulumattomat oppilaat voivat osallistua opetukseen perusopetuksessa huoltajan ja lukiossa opiskelijan ilmoitettua asiasta opetuksen järjestäjälle.

      Vähemmistöuskontojen ja elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos vähintään kolme opetukseen oikeutettua asuu saman kunnan alueella.

      Enemmistön uskonnon mukaiseen opetukseen osallistumattomille evankelis-luterilaiseen tai ortodoksiseen kirkkoon kuuluville oppilaille järjestetään oman uskonnon opetusta, jos opetukseen oikeutettuja on vähintään kolme. Oman uskonnon opetusta järjestetään pyynnöstä myös vähintään kolmelle muuhun uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluvalle oppilaalle.

      Elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos opetukseen oikeutettuja oppilaita on vähintään kolme. Elämänkatsomustiedon opetukseen saavat uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomien lisäksi osallistua myös uskonnollisten yhdyskuntien jäsenet, ellei heille järjestetä oman uskonnon mukaista opetusta.

      Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumaton oppilas voi huoltajansa ja lukiossa opiskelijan pyynnöstä osallistua sellaiseen uskonnon opetukseen, joka oppilaan saaman kasvatuksen ja kulttuuritaustan perusteella ilmeisesti vastaa hänen uskonnollista kasvatustaan."

      Edifu OPH Etusivu Kirkollisasiat Uskonnonvapaus

    • sopivuudesta

      Elämänkatsomustiedon ryhmän tuntia ei voi käytännössä järjestää kaikille oppilaille samaan aikaan kuin on oman luokan uskonnon opetusta, jos ET-tunnille tulee oppilaita useilta luokilta. Siten monille vaan ei ihan kaikille tullee "hyppytunti". Kouluun olisi hyvä järjestää joku viihtyisämpi ja hyödyllisyyttä edistävä tila kuin vain käytävä. Monissa kouluissa onkin viihtyisiä auloja ja kirjastoja, joissa on mm. atk-laitteita.

      Lukujärjstyken pitäisi kuitenkin olla sellainen, että kaikille sopii osallistua ET-opetukseen. Silloin toki melko monella saatta päivä alkaa tai päättyä tuntia aikaisemmin..

      Monissa Euroopan maissa lapet ovat koulussa paljon pidemmän ajan kuin on tuntien minimimäärä.. Koulussa voi tehdä muutakin kivaa ja hyödyllistä kuin olla tunneilla.

      Mitä enemmän ET-oppilaita tule, sitä paremmin sen ryhmien - ei vain yhden ryhmän - asiat on lukkarissa järjestettävä

    • asiaa35353

      Mikökähän koulu mahtaa olla kysessäässä? Monella koululla on tuo ko. järjestely. Ihmisten tulisi erota kirkosta reippaammin ja laittaa lapsiaan et opetukseen. Ei ole mitenkään kauheen reilua oikea oppisia laittaa käytävään istumaan. (tarkoitan oikealla opilla tosin asian tunnusutusta: ketäänhän ei siellä taivaassa ole! Täyttä paskaa! Etenkin Jehovilla.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      259
      2737
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2197
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1944
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      97
      1605
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1313
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1220
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      26
      1149
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      51
      1110
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1083
    Aihe