Mitäs nämä xxWxx-merkinnät meinaa?

Tietämätön ölynostaja

Elikkäs selittäkääpä mulle mitä nämä 10W40 ja 5W50 käytännössä oikeen tarkottaa? Ja älkää laittako mitään linkkiä minkään maan ölyvalmistajien sivuille, vaan ihan maallikon kielellä. En jaksa penkoa asiaa noilta sivuilta.

21

5997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c52007

      asia kiinnosta tarpeeksi, miksi jonkun pitäisi se selittää sinulle?

      • siihen linkkien etsimiseen

        ja niissä etenemiseen asioiden selviämiseksi!


      • kysyjälle. Jätä kokonaan va...

        et halua vastata kysyjälle sen mitä se asiallisesti kysyy.

        Eli eka numero ennen W:tä on viskositeetti (notkeus, jäykkyys, juoksevuus tms) kylmänä ja toinen lämpimänä.


    • tsingtsong

      Viskositeettiä kuvaavia lukuja nuo ovat. Ensimmäinen kertoo öljyn juoksevuudesta kylmänä ja jälkimmäinen kuumana. Se, että kuinka juoksevaa se sitten on riippuu ihan kuinka laadukasta öljyä ostat ja onko valmistaja ylittänyt raja-arvot rimaa hipoen vai reilusti. Mutta noille on annettu tietyt rajat mikä saa esim. 5w-öljyn max. visositeetti olla esim. 100 asteessa. Ihan valmistajan omantunnon mukaan sitten tekevät öljyn alittamaan tuon tietyn arvon.

      Vaihteistoöljyillä on sitten suuremmat numerot pullon kyljessä, mutta ei pidä luulla, että esim. 80w-90 olisi jotenkin paksumpaa kuin 10w-40, koska luvut ovat suuremmat. Nuo luuvut eivät ole vertailukelpoisia. Tuo on vaan helpottamaan tunnistusta, että nyt on kyse vaihteistoöljystä eikä moottoriöljystä. Tosin joillakin moottoriöljyillä jälkimmäinen numerokin voi olla aika suuri. esimerkkinä 10w-60. Ja alhaisimmat vaihteistoöljyn w-merkinnät ovat 75w-140, näin esimerkkinä.

    • Öljyinfo
    • makaroonilaatikon valmistuk...

      Olen liian laiska itse googlettamaan.

      • ;-)

        Tietokoneet vievät ihmiskunnan tuhoon.

        Old school rules!


      • Uusavuton Oulusta

    • ÖljyMies

      ÖLJYKANISTERISSA ON MERKINTÄ SAE 10W-40?

      Viskositeettiluokasta kertoo merkintä SAE 10W-40. Viskositeetin jälkimmäinen luku 40 tarkoittaa öljyn juoksevuutta 100 asteen lämpötilassa. Mitä suurempi kuumanpään luku on, sitä paremmin öljy säilyttää voiteluominaisuutensa kuumana. 10W on taas kylmänpään viskositeetti luku. Mitä pienempi luku on, sitä juoksevampaa öljy on pakkasessa. Nykyisin täyssynteettiset öljyt voivat olla jopa 0W-40.

      • EttäNäinOn

        Eli vois ottaa ihmiset täällä vähän oppia, että kun kysytään YKSINKERTAISTA asiaa niin siihen vastataan sitten YKSINKERTAISESTI eikä jaaritella niitä näitä... ymmärrän kyllä että jos kirjoittaja ei oikeasti tiedä asiaa tai muuten elämä vituttaa, mutta sitä varten on sitten eri foorumit.


      • pientä tarkuutta
        EttäNäinOn kirjoitti:

        Eli vois ottaa ihmiset täällä vähän oppia, että kun kysytään YKSINKERTAISTA asiaa niin siihen vastataan sitten YKSINKERTAISESTI eikä jaaritella niitä näitä... ymmärrän kyllä että jos kirjoittaja ei oikeasti tiedä asiaa tai muuten elämä vituttaa, mutta sitä varten on sitten eri foorumit.

        ja kysymyshän oli kirjoitettu vuonna 2007, et silleen.


    • NowThanEver

      Ja näin kauan meni, ennenkuin saatiin kunnollinen vastaus.

      Kiitos

      • NowThanEver

        Eli saatiin tästäkin threadista hyödyllinen muille lukijoille. Ei sillä ole väliä milloin kysymys on tehty. Katos kun me muut jotka tätä threadia luetaan näin jälkikäteen, niin meitä kiinnostaa saada se vastaus. Ja nyt sen saa helposti ymmärrettävässä muodossa.

        Et silleen.


      • fgggg443
        NowThanEver kirjoitti:

        Eli saatiin tästäkin threadista hyödyllinen muille lukijoille. Ei sillä ole väliä milloin kysymys on tehty. Katos kun me muut jotka tätä threadia luetaan näin jälkikäteen, niin meitä kiinnostaa saada se vastaus. Ja nyt sen saa helposti ymmärrettävässä muodossa.

        Et silleen.

        Helposti ymmärrettävä vastaus on annettu jo yllä 12.12.2007 kirjoitetussa viestissä.


    • Erimieltä

      No ei todellakaan ole ymmärrettävä tuo Teboilin selitys. Todella sekava ja paljon kummallisia termejä.

      Paljon yksinkertaisemmin ja kansantajuisemmin tuossa edellisessä viestissä.

      Ehdottomasti selkeämpi ja ymmärrettävämpi.

      • jördis

        Öljymiehen vastaus erittäin hyvä kiitos


    • Mitähelee

      Ottakaa nyt huomioon, että kun Jonne tulee herran vuonna 2015 talouspaperin palaan taikka sitte lukemaan tätä foorumia, niin noi linkit ovat vanhentuneet. Se tänne kirjoitettu vastaus tod. näk. säilyy, mutta puolet noista linkeistä on poissa käytöstä. Vitun vajukit saatana, ku vituttaa ihmisten tyhmyys.

      • johanlähti

        Toivottavasti helpotti : ) ei elämä oo noin vakavaa


    • outsi

      Jos osaa TÄNNE kirjottaa niin varmasti osaa ettiä tietoa myös Googlesta,vai onko ihmiset jo niin aivopesty että ei osata sitäkään??

    • lauta-aita

      mitä pienempi ensimmäinen luku sitä juoksevampaa silloin kun lumiukko ei vielä sula ja mitä suurempi toinen numero niin voitelee vielä, kun lokin muna paistuu rantakivelle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1589
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1400
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      230
      1366
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1301
    5. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      1142
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      90
      975
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    Aihe