eli teen esitelmää matrixi ekasta osasta,en oo nähny ku puolet elokuvasta ja aikaa ei oo kattoo eli:miksikä sitä puolta maailmasta voi sanoa,jossa nämä henkilöt taistelevat ja agentteja pukkaa joka nurkasta,eli se mistä ne pääsee puhelimella vaan pois?jos kerran se oikee maailma on illuusio/verkkoo nii miksikä sitä toista voi kutsua???
MATRIX apua?
2
513
Vastaukset
- KyleKatarn1987
Aika epäselkeän viestin pistit nyt.
Vaikuttaa siltä, että me kaksi näemme Matrix-elokuvan maailman täysin eri lailla, mutta yritän kuitenkin selittää parhaani mukaan miten asiat minun käsitykseni mukaan ovat.
Elokuvassa on siis olemassa kaksi maailmaa, tai kaksi todellisuutta. Yksi on todellinen ja toinen epätodellinen, tavallaan. Koneille tämä epätodellinen on tietysti todellinen, koska ne eivät tunne muunlaista todellisuutta. Mutta koska elokuvaa ei kerrota koneen vaan ihmisen näkökulmasta niin siinä tapauksessa Matrix, tämä neuroaktiivinen simulaatio, jossa esiintyy agentteja ja josta pääsee pois puhelinlinjaa pitkin, on se epätodellinen. Todellisen maailman ihmiset tuntevat yksinkertaisesti nimellä "The Real" ja se on tämä kylmä ja pimeä maailma, jossa Maata hallitsevat koneet viljelevät ihmisiä energianlähteiksi ja jossa koko ihmis-sivilisaatio Siionin kaupunkia lukuunottamatta on täysin tuhoutunut.
Auttoiko yhtään?- Taikinalentokone
Helpompi sanoa:
Se ihan oikea todellisuus
ja
Se todellisuus joka on tietokone ohjelma ja ihmiset jotka heti pistetty koneeseen kiinni luulee olevansa oikeessa elämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045271Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12326006SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011213Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17310814Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229717Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491