Uskonnollisten raivo

Uskonnollisten fariseuksien kiihko ja raivo on minulle niin tuttua.

Nuo näpertelijät katsovat pilkkuja ja pisteitä ja saivartelevat jakeista ja kappaleista, mutta luja uskon sana ei ole kuulu heidän huulillaan, tappiota ja epäonnistumista he kyllä vaikeroiden tunnustavat kaiken aikaa.

Arvostelevat minkä ehtivät, panettelevat jokaista kuuluisaa ja menestynyttä julistajaa, minuakin, he vihaavat, jokaista joka ei sovellu heidän ahtaaseen muottiinsa.
13456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

edeltä kertoi, että he tulevat vihaamaan meitä, sillä emme ole opettajaamme kummemmassa asemassa ja koska he vihasivat Häntä, emme ole oleva siinä paremmassa asemassa, vaan saamme samat hyökkäykset ja pilkat osaksemme.
Senhän hyvin kestää, koska meidät on siihen vahvistettu. En tosin tunne sinua, mutta näen sinulla olevan samaa asennetta, minkä Jeesus on minuun antanut noita kohtaan, jotka alati pilkkaavat ja ivaavat täällä muita, korottaen itsensä niin kaikkitietäviksi ja haukkuen menestysteologeiksi meitä, jotka uskomme Jumalan jokaisen Sanan ja lupauksen ja saamme kokea ihmeitä.

Äänestä

olekaan kun raivoajia tai muita kiihkoilijoita.

Kun puhutaan Jeesuksesta, niin silloin ei pidä sekoittaa Hänen sanaansa Kenneth Haginia, Ulf Ekmannia tai muitakaan syntisiä visionäärejä, koska he eivät ole Jeesus eikä Jumalan sana.

Menehän itseesi ja tutki mitä oikein levität, Paavali sanoisi sinua kirotuksi jos olisi vielä hengissä.

Äänestä

Eikä seurannut Jeesustakaan. Hänellä ei ollut, mihin päänsä kallistaisi.

Paavali kertoo elämästään 2 Kor. 11.

Äänestä
  • Paavali ei ollut Jeesuksen Apostoli ja joutui kirjeessäänkin puolustelemaan omaa ylentämistään.

    Äänestä

  • Hän kertoo osaavansa elää rikkaana ja köyhänä, kylmässä, nälässä ja kaikessa hän todisti hyvää, eli sitä onnea minkä hän oli Jeesukselta saanut. Paavali teki työtä kuten mekin teemme. Hän oli teltantekijä ja sai varmasti välillä hyviäkin tienestejä ja toisinaan huonompiakin, sillä toisinaan hänen aikansa kului opettamassa Jeesuksen tiestä.

    Paavali otti rahalahjoituksia vastaan, mutta ei itseään varten, vaan heitä varten jotka olivat huono-osaisia ja tietenkin hän opetustehtävissään sai ruuan ja juoman sieltä missä opetti ja saattoi saada rahaakin, mutta kuten Paavalille, ei meillekään tämä maallinen merkitse mitään taivaallisen verrattuna, mutta silti meidän on sanottava, että me menestymme, koska olemme tyytyväisiä, eli tyytyväisyys yhdessä Jumaluuden kanssa on voitto.

    Monet Jumalan omat menestyvät todella hyvin ja voit tarkistaa Malakia kolmosesta, että nyt on aika, jolloin tulee näkyviin selkeä ero heidän välillään, jotka palvelevat Jumalaa ja heidän, jotka eivät sitä tee.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Paavali ei ollut Jeesuksen Apostoli ja joutui kirjeessäänkin puolustelemaan omaa ylentämistään.

    apostoli, siinä kuin muutkin. Hän oli nähnyt Jeesuksen, niinkuin muutkin apostolit.
    Jeesus ilmestyi ja antoi hänelle suoraan apostolin tehtävän. Eikä koskaan sanonut myöhemminkään, etteikö Paavali olisi Hänen todistajansa. Päin vastoin, Jeesus käytti ehkä juuri Paavalia kaikkein voimakkaimmin apostolisessa tehtävässään.

    Äänestä

Mitä on tuo menestysteologia, tiedän että se on harhaoppi, mutta voisko joku kertoo siitä enemmän, selkeesti ja ymmärrettävästi ?

Äänestä

Kehuit olevasi vihattu julistaja-
Ei löydy kuitenkaan saarnojasi misään.
Helppo se on haukkua kun ei itse ole kaikenmaailman katseltavana kuten muut saarnaajat.
Puskajussi

Äänestä

löytää, tai taipuu totuuteen ja oppii suullaan tunnustamaan lupauksia. Lukemattomat jäävät valittajiksi ja siksi heidän elämänsä on onnetonta, sillä he uskovat huonoon, eivätkä siihen, mitä Jeesus omilleen lupaa, sillä Jeesus lupaa omilleen vain hyvää.

Äänestä
  • Raamatussa on kyllä lupauksia, mutta on myös ehtoja niiden toteutumiselle.

    Eivät raamatun kaikki lupaukset ole yleisiä lupauksia, vaan monet lupaukset koskevat ainoastaan sitä henkilöä, kenelle ne ovat silloin annettu.

    Raamattu ei opeta sellaista, että pitäisi suullaan tunnustaa lupauksia. Noidat loitsuja lukevat, eivät kristityt.

    1. kirje Timoteukselle
    6:5 alituisia kinastuksia niiden ihmisten kesken, jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja totuuden menettäneet ja jotka pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen.
    6:6 Ja suuri voitto onkin jumalisuus yhdessä tyytyväisyyden kanssa.
    6:7 Sillä me emme ole maailmaan mitään tuoneet, emme myös voi täältä mitään viedä;
    6:8 mutta kun meillä on elatus ja vaatteet, niin tyytykäämme niihin.
    6:9 Mutta ne, jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen.
    6:10 Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.
    6:11 Mutta sinä, Jumalan ihminen, pakene semmoista, ja tavoita vanhurskautta, jumalisuutta, uskoa, rakkautta, kärsivällisyyttä, hiljaisuutta.

    Äänestä

Ootko sä se "raha" Myhönen, joka Hervannan Katukappelissa huusit ja mekastit ja kaupittelit videokasetteja ja audiokasetteja järjettömiin hintoihin, joskus 80-90 luvulla ?

Vieläkö sä kauppaat niitä parantumisihme kasettejasi n. kahdensadan markan kappale hintaan ?

Vieläkö se nuori likka, se vaaleahiuksinen avustajattaresi kulkee matkassasi vai oletko taas vaihtanut nuorempaan?

Äänestä
  • oliko se sinä myymässä kaupallista rihkamaa ylihinnoiteltuun hintaan? Mihinkäs olet kadonnut yhtäkkiä?

    Äänestä

Mikä Pekkä Mähönen? Kuuluisa ja menestyväkö? Pitäisikö sinut tuntea jostain?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka Myhönen kirjoitti:

Uskonnollisten fariseuksien kiihko ja raivo on minulle niin tuttua.

Nuo näpertelijät katsovat pilkkuja ja pisteitä ja saivartelevat jakeista ja kappaleista, mutta luja uskon sana ei ole kuulu heidän huulillaan, tappiota ja epäonnistumista he kyllä vaikeroiden tunnustavat kaiken aikaa.

Arvostelevat minkä ehtivät, panettelevat jokaista kuuluisaa ja menestynyttä julistajaa, minuakin, he vihaavat, jokaista joka ei sovellu heidän ahtaaseen muottiinsa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu