"silminnäkijä"

eu dumppaa tuettuja maataloustuotteita afrikkaan. mitä mieltä rassut on tästä asiasta?

4

558

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullunkurinen maailma

      Suomeen elintarvikkeita ja maataloustuotteita ja sitähän tietyt tahot haluaa ja pitävät Suomalaisia tuotteita liian kalliina ja ostavat sen takia myös Tanskalaisen kinkun jouluksi ja kaikenlisäksi juuri ne samat tahot jotka arvostelevat Suomen tukia tukevat muita eurooppalaisia ssiinä samalla vaikka siellä tuetaan vielä enemmän kuin täällä Suomessa ja siten katoaa myös Suomalaiset työpaikat.

      Samoin tänne tulee muitakin tuotteita kuten kiinalaista tavaraa pilvin pimein ja ihmiset ostavat kuin niitä kun ne on halvempaa ja taas lähteen suomalaiset työpaikat,ei toi nyt ollut mitäänuutta niin tapahtyuu kokoajan kaikkialla.

      Myös Brasiliasta ja muualta etelä amerikasta tuli/tulee lihaa euroopan merkkinoille jaq amerikasta geenisoijaa eläin rehuksi ja kaikki tää kuskailu ei tuota kuin hallaa euroopalle ja Suomelle.

      • kunta-kinte

        Mitäs äänestitte ee-uuta


    • Realisti.

      En tiedä millaisia rassuja tarkoitit, koska kaikki ihmiset ovat jonkin asteisia rasisteja. Tietenkin riippuu siitä, miten laajasti rasismi määritellään.

      En ole kunnolla perehtynyt maataloustuki asioihin. Olen sitä mieltä, että maataloustukea ei pitäisi antaa, jos sitä käytetään väärin tai sillä on huonoja vaikutuksia kuten Afrikassa.

      Väärin käytöllä viittaan esim. laitonta siirtolaistyövoimaa käyttäviin työnantajiin.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000035&posting=22000000028415229
      http://www.teemulahtinen.fi/blogi/2006/11/21/kiintiopakolaisista-kiintiosiirtolaisiin/
      http://www.ylioppilaslehti.fi/2006/05/18/tomaattien-todellinen-tarina/
      http://www.yle.fi/mot/kj081203/kasikirjoitus.htm

      Kunnon isänmaallinen ei osta pahan makuisia espanjalaisia orjatomaatteja vaan pakolaisten poimimia närpiöläisiä kansalaisuustomaatteja. Epärehellinen ihminen voi halutessaan kusettaa kauppiasta ottamalla suomalaisille tomaateille ulkomaalaisen tomaatin hinnan, joka yleensä on halvempi.

      Kansalaisuustomaatilla tarkoitan oleskelulupaa ja myöhemmin kansalaisuutta, joka annetaan maahanmuuttajalle sen takia, että hän on tehnyt vähän töitä.

      http://www.oravais.fi/off/fin/index.html
      http://www.hs.fi/keskustelu/Maahanmuuttajista ruotsinkielisi%E4%3F/thread.jspa?threadID=74956

      Kuitenkin jokainen valtio mielestäni saa itse päättää kuinka paljon haluaa tukea maatalouttaan ja säilyttää omavaraisuuttaan. Mieluiten maataloustuesta pitäisi luopua ja sisällyttää ruoan hintoihin. Samalla täytyy tietenkin laskea ruoan arvonlisäveroa, koska ruoasta tulee kallista.

      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=ruoan arvonlis%C3%A4vero&btnG=Hae&meta=
      http://kickaas.typepad.com/
      http://www.un.org/ecosocdev/geninfo/afrec/vol16no2/162agric.htm
      http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/4095032.stm
      http://www.globalisaatio.net/uutisia/g20.html

    • Realistinen rassu

      Onhan se ihmeellistä että verovaroin kustannettuja elintarvikkeitä myydään Afrikan maihin, ja halvalla?

      Ilmeisesti, esim. samaa lihatuotetta (alkuperämaa myös sama) myydään edullisemmin jossain Afrikan maassa kuin vaikkapa Suomessa tai Espanjassa.

      Onhan se hienoa myydä maataloustuotteita persnetolla Afrikassa, plus siihen vielä kuljetuskustannukset. Ja me EU-kansalaiset sponssaamme koko lystin?!

      Luulisi siellä Afrikassa olevan myös omaa maataloustuotantoa, pidempi kasvukausi ja hedelmällinen maaperä (poislukien Sahara ja Kalahari). Että kyllä sielläkin niitä viljelysmaita riittää.

      Mitähän loogisia selityksiä tähän löytyisi? Tässä muutama vaihtoehto mitä tuli näin äkkiseltään mieleen.

      - ylijäämä liha-, voi- ym. vuoret halutaan dumpata jonnekin? USA:han kun ei voi myydä verovaroin sponssattuja tuotteita polkuhintaan.

      - jokin taho haluaa että Afrikan maatalous ei kehity, vaikka sitä lääniä sieltä löytyy?

      - Afrikan maataloustuotanto on niin kurjassa jamassa, ettei ruoka riitä kaikille? Ei löydy tarpeeksi (asiansa tuntevia) maanviljelijöitä ja/tai maanviljelyskalusto tehotonta ja vanhanaikaista. Vrt. tilanne Zimbabwessa.

      - jokin taho haluaa jostain syystä myydä edullisesti sinne ruokaa, etteivät afrikkalaiset näkisi nälkää? Kuitenkaan, tässä ei ole ihan onnistuttu. Vrt. sisällissodat ym. "heimojen väliset".

      - vanhoja siirtomaita halutaan yhä pitää talutusnuorassa?

      Toisaalta, teemme itsellemme todellisen karhunpalveluksen. Jollemme lähettäisi sinne polkuhintaan ruokaa, niin mitä nälkäiset ihmiset tekevät?

      Lähtevät etsimään, syystä tai toisesta, parempia elinolosuhteita.

      Länsimaisissa medioissa vedotaan ihmisiin että he lähettäisivät rahaa keräyksiin, jolla autetaan nälänhädistä kärsiviä ihmisiä.

      Tylysti sanottuna, osa näistä ongelmista ovat itseaiheutettuja. Vrt. jälleen ne sisällissodat ja ekosysteemin kantokyky verrattuna ihmismäärään.

      Tuntuu siltä kuin jotkut Afrikan maista "ampuisivat omaan jalkaansa". Vallankahvassa olevat tahot eivät ajattele kansalaisiansa, vaan omaa napaansa.

      Ahneella on p*skainen loppu...

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      40
      2959
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2787
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2433
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      45
      2071
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      2004
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1770
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      43
      1672
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1530
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1453
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1301
    Aihe