Rasvaimutettu vatsa (kokemus)

Prinsessa Ruusunen

Hei

Jonkunverran näköjään keskustelua käyty rasvaimusta.
Omalta osaltani voin kertoa hiukan asiasta ja olisi kiva jos joku muukin jakaisi kokemuksiaan :).
Harrastan entisenä kilpaurheilijana monenlaista liikuntaa. Syön mahdollisimman terveellisesti ja yritän pitää itsestäni hyvää huolta.
Vatsa oli aina ongelma ja tuntui siltä että kun laihdutti, nii rinnat ja muut alueet laihtui ja vatsa jäi aina pömpöttämään. Oli siis lihava olo ja kroppa "epätasapainossa", vaikka olen muuten normaalivartaloinen.
Päätin sitten tehdä vatsan alueelta rasvaimun.
Hinta ratkaisi ja menin talliinnaan operaatioon.
Tein kuuden alueen rasvaimun. (ylä ja alavatsa sekä sivut.
Nyt toimenpiteestä on n. 3 kk. ja turvotus alkaa olemaan tiessään. Neljän lapsen synnytyksen jälkeen vatsa on täynnä raskausarpia ja iho ei ole tasainen, mutta se oli jo tiedossa ennen toimenpidettä. Vatsa ei kuitenkaa ole koskaan ollut näin litteä. Olen suhteellisen tyytyväinen tulokseen, vaikka toipumisen yhteydessä välillä käynyt epätoivon ja kauhun partaalla.
Vaihdan mielelläni ajatuksia sekä kokemuksia muiden rasvaimussa olleiden tai sitä suunnittelevien kanssa.

4

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tallinnassa

      Itsekin kävin vatsan rasvaimussa 1½ vuotta sitten. Olen erittäin tyytyväinen lopputulokseen, vaikkei mullakaan iho ole tasainen. Mutta viis veisaan siitä, kuka täällä pakkasessa napa paljaana kulkeekaan. Ihan hieno fiilis kun sivuprofiili on kohdallaan, anyway...

    • hoidosta

      jouduit maksamaan ja oliko kovia kipuja sen jälkeen?

      • prinsessa ruusunen

        Hinta olikin ainoa mikä sattui:2600€
        Yllättävää oli se ettei kipuja ollut melkein ollenkaan.
        En tarvinnut yhtäkään särkylääkettä.
        Turvotus oli hankalinta ja sitä kesti kauemmin kun luulin. (n 3kk.)


    • Moikka. Mä kävin kanssa tossa kolmisen vkoa sitten vatsan ja reisien imussa..vähän alkaa olee epätoivonen olo ku turvotusta kyllä hävinny jonkin verran mutta ei oikein näy missään..varsinki ylävatsassa vielä ihan selkee makkara ja koko maha sellanen kova pallo..normaaliako?Niinpä kai. Oon vähän kärsimätön..tiedän..nyt alotin lymfahoidot jos vaikka auttais..ois kyllä kiva tietää että muuttuuko tää tästä vielä..lekuri sano että voisin lopettaa tukijuttujen käytön tossa vuodenvaihteessa.Reidetki ihan saman näköset ku ennen:( Seku niin lupas että tulee littana vatsa ja jonkin näkönen rako tonne reisien väliin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      153
      11655
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5423
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4397
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2718
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1596
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      95
      1489
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1431
    Aihe