Ateistit eivät pääse irti siitä tosiasiasta,että he edustavat ajatussuuntaa jonka nimi on ateismi.
Jumalankielteisyys ja jumalattomuus sen mukana on
ateismin uskontunnustus.
Ateistin on mahdoton sanoa,tietävänsä,että Jumala
ei ole olemassa ja miksikö?
Koska siinä tapauksessa hän asettuisi kaiken tiedon ja tietämyksen yläpuolelle,Jumalan sijaan,
eli ottaisi sen aseman,joka kuuluu ainoastaan Jumalalle,johon he eivät usko.
Jumalankieltäminen ja sen mukana olevien oppien,kuten evoluution mukanaolo on ateistin uskon ja tahdon sekä järkeilyn saattama tila jota
kutsutaan oikein,jälkeenjääneisyydeksi.
Jumalankielteisyys ja jumalattomuus sen mukana on
ateismin uskontunnustus.
Ateistin on mahdoton sanoa,tietävänsä,että Jumala
ei ole olemassa ja miksikö?
Koska siinä tapauksessa hän asettuisi kaiken tiedon ja tietämyksen yläpuolelle,Jumalan sijaan,
eli ottaisi sen aseman,joka kuuluu ainoastaan Jumalalle,johon he eivät usko.
Jumalankieltäminen ja sen mukana olevien oppien,kuten evoluution mukanaolo on ateistin uskon ja tahdon sekä järkeilyn saattama tila jota
kutsutaan oikein,jälkeenjääneisyydeksi.
Vastaukset 54
Vanhimmat
http://keskustelu.skepsis.fi/html/virhelista.htm
Kyllä ateistien usko onkin todella huvittavaa.
Minua hymyilytä piirun vertaa uskosi, usko vaikka maahisiin. Se mikä panee naaman väkisin pieneen virneeseen on esittämäsi kaltaiset perustelut ja tapasi argumentoida. Mutta jatka toki valitsemallasi tiellä, jos se tuntuu sinulle oikealta.
Kyllä humoristis moralistis käsitteellinen ilmaisutapa on oikea ja huvittavakin.
Se on mielestäni oikea tapa hautaan menevälle kansalle ja vieläpä haudan alapuolelle tuonelaan matkaaville epäuskoille suomalaisille jöröille.
tollo joka ei ymmärrä edes ateisti sanan merkitystä.
Ateistit edustavat varmasti useimpiakin ajatusuuntaa, koska ateismi ei ole sidottu ajatusuuntiin.
Ateistin ei tarvitsekkaan sano tietävänsä, "ettei Jumalaa ole", ateisti vain ei usko siihen, ennenkuin joku todistaa perusteltavasti väitteen olemassa olosta.
Evoluutiossa ei ole kysymys uskosta eikä tahdosta, toisin kuin uskonnoissa jotka nimen omaan perustuvat siihen,vaan todistetun teorian ymmärtämisestä, ei niinkään uskomisesta.
Jos uskoo tuhansia vuosia vanhoja myyttejä, niin sitä kait voidaan nimittää jälkeenjäänneisyydeksi, ja sitähän sinä edustat.
Ateismi ja evoluutiohan ovat uskontoja ja uskomuksia, idioottimaisista käsitteistään ja määritelmistään,jotka muodostavat yhteisölle
hupia ja keskusteluita.
veä tumppuus pilipalijätkä
Se kaveri on jo tumputellut(.pp.)??
edeleen yhtä sekaisin ja identeettikriisissä kuin aina ennenkin.
Mitä jos ottaisi jonkun niistä lukuisista mimimerkeistäsi käyttöön, ettei tarvitse turvauta toisten, ei ne kuitenkaan peitä tyhmyyttäsi millään lailla.
ne on idioottimaisia käsitteitä, nimenomaan idiooteille, sillä heidänhän on mahdoton käsittää mitään jossa tarvitaan ymmärrystä.
Hihuleitten yhteisössä hupi onkin vähissä ja tolloillehan kaikki on hupia mitä ne ei ymmärrä.
Ryyppäätkö sunnuntaisinkin?
Se on synti ja kauhistus viettää pyhää kirjoittelemalla juopumustilassa ja perättömiä.
Peitätkö tyhmyytesi alkoholilla vai oletko
todella oikea kuuluisa kaappijuoppo?
Voisit tollona mennä tollojen kokouksiin ja tutustua kaltaisiisi ihmisiin.
Usko asuu juuri ymmärryksessä kuten taas toivo tahdossa ja sinun pitäisi kiireesti päästä uskosta osalliseksi ettäs pelastuisit kadotuksesta.
pelkkä tahto ei tee mistään viellä todellisuutta.
Eli saatte tollot ihan keskenänne odotella taivaspaikkojanne.
Nytkin lähden Tallinnaan ryyppäämään.
Syntihän se on vain teille uskovaisille.
Mene vain mutta älä syyttele jos sinut ryöstetään,raiskataan,riisutaan alasti ja pannaan näytteille.LIHATISKILLE.
ei tehty mitään noista, vaan otettiin ystävällisesti vastaa, syötettiin, juotettiin ja pidettiin muutenkin hyvin.
Tuliaisetkin olivat kohtuuhintaisia,niin että kaikki on hyvin.
Vielä piti sanoa ihan yleisesti, kun tuossa aikaisemmin joku(olisikohan mahd. ollut pp alias puuhapete)sanoi, ettei tarvitse uskoa vanhoihin myytteihin ja jumalaan, jonka olemassa oloa ei ole todistettu. Sitä vain ihmettelen, miksi nykyihmiset on niin skeptisiä, että kaikki pitää todistaa? Käyttekö esim. otattamassa isyystestin ennen kuin uskotte että oma isänne on samaa lihaa ja verta kuin te? Jos ette, niin nousee pintaan kysymys, miksi ette? Kun kerran Jumalan olemassa oloa ei ole todistettu ja ette siihen siksi usko, niin miksi sitten uskotte oletetun isänne olevan oikea isänne, samaa verta kuin te, jos sitäkään ei olla tieteellisesti todistettu? miettikää. Olen edelleen sitä mieltä, että ateistit on kaikista uskovaisimpia ihmisiä, mitä maa päällään kantaa ja nimenomaan nämä ateistit, jotka kieltävät uskonnon. (ateismi ja ateisti voi tarkoittaa muunkin asian kieltämistä kuin uskonnon)
Luinpa kerran Vapaa-ajattelija lehteä jonka löysin paperinkeräyksestä.
Olin yllättynyt kuinka paljon siinä keskusteltiin mm. kuolemattomasta sielusta.
Eräs filosofi heitti ajatuksen että "Jos ihmisellä on kuolematon sielu,
se on jokaisella huolimatta siitä,
kuuluuko johonkin uskontoon tai uskooko jumaliin tai ei."
Eka kertaa kuulen jonkun filosofin sanovan oikein.
se on todistaa, ettei Jumalaa ole olemassa ?
Katselee vain vähän ympärilleen, eipä näy
Jumalaa missään. Uskovaiset on yrittänyt
pari tuhatta vuotta todistaa, että olematon on olemassa. Eipä ole onnistunut.
Jos Jumala on näkymätön eikä muullakaan tavalla
havaittavissa, Jumala on yhtä todellinen kuin
aku ankka, ei akullakaan ole muita havaittavia
ominaisuuksia kuin kuvat taskukirjoissa.
Jumala puhuu omilleen ja on heidän kanssaan joka päivä maailman loppuun asti.
Jos et kehitysopista löydä perkelettä,et löydä Jumalaakaan.
vai on ateistit jälkeenjääneitä?
entäs ne jotka asettavat tällaisen kirjan pyhäksi kirjaksi?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000006&posting=22000000000567119
Ateisti ei usko mihinkään ei vaikka kädessä kultakimpale olisi.
Sekin pitää kiikuttaa laboratorioon, omien tykö ja ehkä sitten monien epäilyjen saattamana ateisti voi hiippailla kotiansa päin saadessaan
todisteet taholta, johon hän ainoastaan luottaa.
Ateismi on todellista jälkeenjääneisyyttä se on kehityksen liikkuvuudesta ja etenemisen vauhdista
pudonnut usko joka on kaikkein naurettavinta, mitä ateismissa voi olla.
sitten voi myydä vaikka "kissankultaa" aitona, tollo kun olet.
Sinä uskot myytteihin jotka ovat alkujaan ainakin 5000 v takaa, sehän on sitä "edistystä" ja "kehitystä" sitten vissiin.
Jos joku niin se tässä kyllä naurattaakin.
"Ateistit eivät pääse irti siitä tosiasiasta,että he edustavat ajatussuuntaa jonka nimi on ateismi."
Ja kristityt eivät pääse irti siitä tosiasiasta, että he edustavat ajatussuuntaa jonka nimi on kristinusko. Keksitäänkö lisää kliseitä? Mun puolesta voitais lopettaa jo.
"Jumalankielteisyys ja jumalattomuus sen mukana on
ateismin uskontunnustus."
Tässä on taas yksi hihhulien lukemattomista ateismin määritelmistä joka on rakennettu tarkoituksenhakuisesti ennakko- ja harhaluuloista.
"Ateistin on mahdoton sanoa,tietävänsä,että Jumala
ei ole olemassa ja miksikö?
Koska siinä tapauksessa hän asettuisi kaiken tiedon ja tietämyksen yläpuolelle,Jumalan sijaan,
eli ottaisi sen aseman,joka kuuluu ainoastaan Jumalalle,johon he eivät usko."
Eivät kaikki ateistit sano tietävänsä, että jumala ei ole olemassa. Mitä ajat takaa naurettavilla yleistyksilläsi hihhuli?
"Jumalankieltäminen ja sen mukana olevien oppien,kuten evoluution mukanaolo on ateistin uskon ja tahdon sekä järkeilyn saattama tila jota
kutsutaan oikein,jälkeenjääneisyydeksi."
Järkeilyllä sinun monitorisi ja tietokoneesikin on laitettu toimimaan, ei uskolla. Ilman järkeilyä asuisit luolassa palvoen metsänhenkiä hihhuli.
Kuka on järki, äly, monitori,viisaus,ketitys,elämä
biologinen informaation luoja ja siinäpä se tulikin.
Jumala luo ja jakaa omastaan
tietämättömyyttäänkin omistaan?
Menkää nyt ihmiset vaikka ulos kävelemään. Taitaa olla ihmisolennon perimmäisin synti vakuuttelu ja asioiden kääntäminen ja ainainen kitinä.
Tämä oli yleisohjeistava kaikille, myös minulle itselleni.
Ja nyt sinne ulos.
Muija ei laske ulos,syy!
Eilen kärysin tupakinpoltosta riihen takana.
ateistithan ne kaikista kovimpia uskovaisia ovat. :)
Ne ovat niin kovia uskossaan, että jos sanon,että nykäisin muijaasi "luonnollisella" modernilla
tavalla he eivät usko, vaikka puremajälkisen vehkeen heille näyttäisi.
pyhä henki itse kuiskaamassa vitsin?
Vai ihanko uskovaiset aivosi itse kehittivät?
ainakaan Pyhä Henki, pikemminkin paha henki. Ovatko ateistien muijat noin haluttua tavaraa?
pitää kysyä uskontovereiltasi, miten haluttuja ne ovat.
..pp.. Alias pekka puupää on kireä kaveri joka ei kättensä lisäksi naista kaipaa.
Ateistitien muijat ovat kauheata sakkia sopii tosin eteismievoluution kannattajille ja romaaneille.
Teresia on ehkä rakastunut minuun ja älä nyt puupäänä mene häiritsemään alkanutta rakkautta, ettei se joudu tuskaan tähtesi.
Ota sinä pp muija venäjältä,saat hyvää tavaraa
ja paljon harmia ateismiseen maailmaasi.
Kaksin aina kaunihimpi.
melko vakuuttunut siitä, että olen saannut naista enemmän kuin sinä tulet koskaan saamaan.
Tuolla järejenjuoksulla ei saa kuin uskovaista, ja nehän on tunnetusti "pihtareita" katsos kun ne ei tee "syntiä".
Että eiköhän sullakin ole se oma käsi enempi käytössä.
puutteessa mikä puutteessa, tyydy vaan omaan käteesi, luulen Teresan olevan kaikesta uskostaan huolimatta sen verran fiksu, ettei sinun matkaasi lähde.
sinuna en kyllä menisi leuhkimaan tuollaisella asialla, että "olenpa saanut enemmän naista kuin sinä!!" *nauraa* Leikkikouluun tuommoiset...
Unohdin ottaa kantaa vielä tähän yhteen asiaan, kun tuossa aikaisemmin joku(olisikohan mahd. ollut pp alias puuhapete)sanoi, ettei tarvitse uskoa vanhoihin myytteihin ja jumalaan, jonka olemassa oloa ei ole todistettu. Sitä vain ihmettelen, miksi nykyihmiset on niin skeptisiä, että kaikki pitää todistaa? Käyttekö esim. otattamassa isyystestin ennen kuin uskotte että oma isänne on samaa lihaa ja verta kuin te? Jos ette, niin nousee pintaan kysymys, miksi ette? Kun kerran Jumalan olemassa oloa ei ole todistettu ja ette siihen siksi usko, niin miksi sitten uskotte oletetun isänne olevan oikea isänne, samaa verta kuin te, jos sitäkään ei olla tieteellisesti todistettu? miettikää. Olen edelleen sitä mieltä, että ateistit on kaikista uskovaisimpia ihmisiä, mitä maa päällään kantaa ja nimenomaan nämä ateistit, jotka kieltävät uskonnon. (ateismi ja ateisti voi tarkoittaa muunkin asian kieltämistä kuin uskonnon )
Miksi se pp taas tuollaisia puhuu?
Nyt meni hieman pieleen?
Miksi leuhkia tuollalailla,se on lapsellista saamattomian puhetta ehkä joskus..pp..llä on hurjassa kiihkossa vedon aikana hanska syttynyt tuleen.
Mul on kylän suurin kypärä....
ja maine kauhea....
Tulee puhuttua joskus levottomia, mutta en kehtaisi puhuakaan kerskumistyyliin,se ei sovi imagoon. Pusi pusi sinulle.U-mies.
voi aina puhua, eikä siinä ollut mitään kerskumista, sehän oli vain toteamus ja vastaus sinun kommenttiisi.
toteamus, ei kehuskelu.
Minulla on lapenlapsetkin jo yli leikkikoulu iän.
Että "prinsessa" vain unelmoi rauhassa.
sitten pitäisi uskoa?
Myytit ovat myyttejä, uskotko Noitiin , Jättiläisiin, Menninkäisiin,Peikkoihin,Horoskooppeihin, tarustojen jumaliin jne jne?
Miksi pitäisi uskoa johonkin ylilunnollisiin voimiin tai Jumaliin?
Mitä isyyteen tulee,eihän se tietysti koskaan ole samallalailla varma, kun äitiys.
Mutta jos epäilee, niin sekin on varmistettavissa tieteellisesti.
Ylilunnollisuudet eivät ole, siinä on ero.
Sinun uskosi ateisteista on sinun uskosi, mutta sekin on väärä kuten uskosi yleensäkin, mitä Raamattuun tulee ja se kait kuitenkin on uskosi perusta, uskoon Jumalasta?
Menikö tuo arvaukseni tai leikkipuhe kohdalleen
kun puhuin hanskojen tuleen syttymisestä?
Nyt prinsessa varmaan hermostuu kun huomaa,että vanha köntys on palstalla ja ettei vaan vahtaa naisia täältä?
Siihen tarvitaan romantiikkaa.Ja rahaa.
poju pelkää, minulla on molempia ja on aina riittänyt.
Sen takia pystyinkin sanomaan saanneeni enenmän kuin sinä tuskin tulet koskaan saamaa.
juuri tuota tarkoitin kun sanoin, että ateistit ovat kovimpia uskovaisia. Lueppa nyt oma tekstisi ja mieti. Vakuuttelet omaa "uskoasi" enemmän kuin me jotka uskomme jumalaan.
Emme me uskovaiset naiset ole sen enempää pihtareita kuin muutkaan naiset. Meillä on vain sen verran kunnioitusta elämää kohtaan (omalta ja kumppanin osalta), ettemme haluaisi haaskata elämän parhaita lahjoja (kuten seksi) millaiseen tappiin tahansa. Parempi testata ensin yläpää kunnolla, alapää kulkee kyllä mukana. Yläpää ratkaisee, ei alapää.
ihan rauhassa vaan.
Mutta jos noita Jehovia kuuntelee, pitäisi ensin ostaa koko lehmä, jos tarvitsee litran maitoa.
Minä taas en menisi sänkyyn sellaisen kanssa, joka sinuailisi ja tuskailisi "syntiomatuntonsa" kanssa koko ajan, siinä juuri ei "yläpää" ainakaan ole kunnossa.
Toisekseen tyhmien kanssa en viitsi edes lähteä yrittämään.
Uskonpuute ei tee uskovaista. Uskonto mielestämme kärsii jatkuvasta luottamuspulasta ja yrittää keinolla millä hyvänsä tunkea jalkaansa oven rakoon levittämään "hyvää sanomaa".
Pahoittelen tässä yleistystä, mutta olen huomannut että tämä pitää paikkansa monelle omilla aivoillaan ajattelevalle.
Eiväthän Kristityt pahemmin puhu uskostaan.
Ne puhuvat elikkä tunnustajat, ovat harvassa.
Russelilaiset kiertelevät kiusaamassa ihmisiä.
Jos et, huomannut, esitin sinulle kysymyksiä, en vakuutteluja.
En nähnyt tuossa kyllä mitään vakuuttelua... ehkä kuitenkin vakuutit itsesi? :)