juuri tällä viikolla valmistui joku tilasto suomen kokonaispäästöistä:kasvua oli joku 15%edellisvuodesta!!!!!!!!
miten helv.....ssä se on mahdollista kun ollaan sitouduttu kiotoon sun muihin?
-ettei kävis niinkuin aina,että meiltä taviksilta kerätään ilmastonsuojelun nimissä lisää veroja/maksuja ja suurin saastuttaja eli teollisuus pääsee kuin koira veräjästä????
miten helv.....ssä se on mahdollista kun ollaan sitouduttu kiotoon sun muihin?
-ettei kävis niinkuin aina,että meiltä taviksilta kerätään ilmastonsuojelun nimissä lisää veroja/maksuja ja suurin saastuttaja eli teollisuus pääsee kuin koira veräjästä????
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uusavuttomat ekoterroristit ne vaan rakentelevat sähkölämmitteisiä citytalojaan, joiden tarvitseman lämmityssähkön tuotanto tupruttelee parin kolmen muuta lämmitymuotoa käyttävän talon verran saasteita.
Voisimme ottaa käyttöön vielä monessa talossa olevat takat ja lämmittää asunnot niillä. Olisi töitä kun hiiliä toimitettaisiin talojen kellareihin.
Oletko kansalainen ajatellut että koko vouhotus energiasta voi ollakkin BISNESTÄ. Saasteita siellä ja täällä, syitä laatia lakeja ja verottaa sekä perusta nostaa hintoja. Jos liikenne tuottaa verottamalla valtavia summia ja jos kotitaloudet ovat ne joiden käsissä on maamme saasteet, huh huh. On ovelaa että kerrannaisvaikutuksilla saadaan tähtitieteellisiä summia kokoon erillaisilla ketjuilla. Ajattelepa käsissäsi ollutta mainosta, ajattele kaikki mitä on tapahtunut kun puu kaatuu Karjalassa. Mieti mitä kaikkea siinä välissä on tapahtunut ennen kuin se painovärin peittämä paperinpala on käsissäsi. Ei voi polttaa, ei pala, ei voi pyyhkiä, värjää per... Pakolla otat kymmeniä kiloja, entä koko Suomi? Taitas sillä energialla palaa monta lamppua mikä on mennyt niihin. Ei kukaan valita,säästää mielummin ja istuu pimeässä pelastamassa maailmaa. Odotetaan mikä seuraavaksi nousee, ruoka, siitähän tulee saastetta ja on hyvä veroperuste. T:valoa kansalle kiitos.
Jos taas ajattelee tämän yhteiskunnan tuottoa niin mitä on tuo sähkö ja sen maksu?
Se koko systeemihän on pelkkää loisajattelua.
He eivät tee mitään ja rahaa pitää saada enemmän ja enemmän.
Istuvat takapuolillaan ja haaveilevat suuria.
Sähkö tuotantuu ilman tätä valtavaa koneistoa joka on siinä ympärillä ahneena käsi ojossa ( ja sinun rahoissasi).
Varsinaista tuottavaa tässä maassa on hyvin vähän ja se vähänkin pakenee ulkomaille , kun ahne Suomalainen ahnehtii itselleen.
Palvelullinen bisnesalue on siis loiseläjien työmaa.
Varsinainen tuote on jotakin hyvin paljon kosketeltavampaa.
Tuotteen yhteydessä voidaan puhua tuotannosta.
Jos taas sähköä tulee ydinreaktorissa niin eipä siinä kukaan tee enää paljoa mitään.
Rahaa siitä pitäisi kuitenkin saada :)
Ruka maksaa jo muutenkin eniten euroopassa ja vain siitä syystä että sitkin verotetaan rankimmin koko euroopassa ja ruokajonot vain pitenevät
Näinhän se on, Saksassa on saanut myydä aurinkosähkönsa verkkoon kohtuu hinnalla vasta nyt suomi lähti mukaan ja maksavat vain nimellisesti suomessa monopoli ja lahjotut politikot suojelevat momopoleja joten mitään parannuksia edes eurooppalaiselle tasolle ei ole odotettavissa.