KEPUn kannatus putosi jälleen

Uusin puolueiden kannatusmittaus näyttää KEPUlle taas selvää laskua. Samaan aikaan demarit ovat nostaneet kannatustaan.

Sinipuna on mitä mahdollisin hallituskoalitio. Mannertenvälinen nahjus Zero-Matti Vanhanen on ajamassa hallitusyhteistyötä umpikujaan.
9361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kepun kannatus on laskenyt kuin suomalaisen kiusatun lehmän häntä aina eduskuntavaaleista lähtien. Kunnallisvaaleissakin kepulle on tulossa rökäletappio.

Se on oikein se.

Äänestä

valheelliseen euforiaan ja näkee sinipunan siintävän kasvojensa edessä, vaikka kaikki tosiasiat kertovat aivan muusta. :D

Äänestä

Kokoomushan se tippuu!

Eikä SDP:n kannatus lähde liikkeelle. Kiitos Eero Heinäluoma!

Ota vähemmän sitä sikunapontikkaa, näet paremmin. Sokea Reettahan susta tulee tuota menoa.

Äänestä

Kepun kannatusta nakertaa pikkuhiljaa kasvava perussuomalaisten kannatus. Timo Soini älykkäänä kaverina osaa kanavoida maaseudulla olevan tyytymättämyyden oman puolueensa kannatukseksi. Näinhän kävi jo viime eduskuntavaaleissa ja näin käy myös ensi syksyn kunnallisvaaleissa.

Äänestä

Känä on laittanut suurin piirtein samansisältöisen avauksen jokaisen gallupin jälkeen usean vuoden ajan. Galluppeja on tehty about pari kuukaudessa, ellei enemmänkin. Jos ajatellaan, että keskustan kannatus olisi laskenut pari prosenttia galluppia kohti (vaikka Känän avauksien perusteella lasku on ollut jyrkempi), niin kahdessa vuodessa eli 48 gallupin aikana keskustan kannatus on laskenut 96 %!

Siis jos uskoisimme Känän avauksia keskustan kannatus olisi nyt 23 % - 96 % = - 73 %.

Negatiivinen kannatus vaaleissa, joissa annetaan yksi ääni / äänioikeutettu on mahdotonta. Mutta Känän avauksia lukiessa voi helposti todeta, että kaikki muu on mahdollista paitsi tarkistettavissa oleva tieto.

Äänestä
  • kummempaa odottaa.

    Äänestä

  • känälle suomalaista, karkoitetaan se tanskaan eikä takaisin huolita.

    Äänestä

Känän uskottavuudelle on käynyt kuin Daavidin lahkon David Koreshille. Lahko ennusti maailman lopun tulevan Halleyn komeetan mukana. Ei tullutkaan, loppu tuli vain lahkolaisille.

Samoin Känä on ennustanut kepun kannatuksen putoamista niin usein, että puolueen pitäisi olla jo kadonnut Suomen poliittiselta kartalta. Mitäs nyt, Keskusta kuitenkin johtaa kannatuskyselyjen mukaan. Vaikka sossut ovat oppositiossa, niin kannatus on vain Keskustan tasoa. Sekoomus laahaa kaukana perässä.

Lipponenkin puhui Keskustasta auringon laskun puolueena. Nyt Lipponen ,thö greit, on poissa kuvioista. Käykö Känälle samoin? Enteellisesti hän on jo alkanut pakkailla kapsäkkejään ja suunnistautuu Tanskaan ,satumaahan. Vuottaako siellä Känälle sateenkaaren pää ???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vehhapulla kirjoitti:

Uusin puolueiden kannatusmittaus näyttää KEPUlle taas selvää laskua. Samaan aikaan demarit ovat nostaneet kannatustaan.

Sinipuna on mitä mahdollisin hallituskoalitio. Mannertenvälinen nahjus Zero-Matti Vanhanen on ajamassa hallitusyhteistyötä umpikujaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu