Vuokravakuuden talletus

Onko vuokranantajan omassa päätäntävallassa paneeko vuokravakuuden kasvamaan korkoa niin, että vuokrasopimuksen päätyttyä vuokralainen saa vakuuden korkoineen?
5700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

http://www.laki24.fi/vuok-asuinhuoneistonvuokra-vuokravakuus.html

Yleensä vakuus talletetaan tilille, jolta vuokranantaja ei voi rahoja käyttää. Itse asiassa se on myös laitonta käyttää niitä omiin menoihinsa.
Kuten tekstistä käy ilmi, niin vakuuden asettaja, eli sinä, saat myöskin itsellesi korot, jotka tilille tulee.

Äänestä
  • Suurkiitos! Nyt heräsi kysymys, kannattaako alkaa kinastella moisesta asiasta, haluaisin pitää hyvät välit vuokraisäntääni. Paljonko k.o. tileiltä maksetaan yleensä korkoa suunnilleen? Paljonko "nettoaisin" esim. viidessä vuodessa 860€:n summasta?

    Äänestä

  • Pixie kirjoitti:

    Suurkiitos! Nyt heräsi kysymys, kannattaako alkaa kinastella moisesta asiasta, haluaisin pitää hyvät välit vuokraisäntääni. Paljonko k.o. tileiltä maksetaan yleensä korkoa suunnilleen? Paljonko "nettoaisin" esim. viidessä vuodessa 860€:n summasta?

    Korkotaso on ollut mitättömän matala viimeisen viiden vuoden aikana. Tileille on maksettu korkoa vain 0-2.25 prosenttia.
    Jos tilille olisi maksettu 1%:n korko, tekisi se 28%:n lähdeveron jälkeen 38.96 euroa.

    Äänestä

  • %%% kirjoitti:

    Korkotaso on ollut mitättömän matala viimeisen viiden vuoden aikana. Tileille on maksettu korkoa vain 0-2.25 prosenttia.
    Jos tilille olisi maksettu 1%:n korko, tekisi se 28%:n lähdeveron jälkeen 38.96 euroa.

    Tuo korko on siis viideltä vuodelta summalle
    860 €

    Äänestä

Jos vuokravakuus on maksettu tilisiirtona vuokranantajalle, siitä ei tule korkoja vuokralaiselle.
Jos vuokravakuutta varten on avattu erillinen(pantattu)vakuustalletus, silloin vuokralainen saa korot vuokrasuhteen päättyessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pixie kirjoitti:

Onko vuokranantajan omassa päätäntävallassa paneeko vuokravakuuden kasvamaan korkoa niin, että vuokrasopimuksen päätyttyä vuokralainen saa vakuuden korkoineen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu