Jouluruno

Mä pienen possun näin
se oli allapäin
joulu oli tulossa
possut alakulossa

Kysyin mitä mieltä painaa
- kohta olen varmaan vainaa
Isäntä jo veistä terottaa
minulta hengen verottaa

Sanoin sille: - kuule possu
ratkaisu pulmaan on kossu
juota isäntä humalaan
ja usko jumalaan
0237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


EikkaLeino kirjoitti:

Mä pienen possun näin
se oli allapäin
joulu oli tulossa
possut alakulossa

Kysyin mitä mieltä painaa
- kohta olen varmaan vainaa
Isäntä jo veistä terottaa
minulta hengen verottaa

Sanoin sille: - kuule possu
ratkaisu pulmaan on kossu
juota isäntä humalaan
ja usko jumalaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu