KEPU nostaa rajusti bensa hintaa

Öljy- ja kaasualan keskusliitto arvioi, että keskimääräisen autoilijan vuotuinen polttoainelasku nousee ensi vuonna noin 60 euroa. Bensiinin verotus nousee nyt noin viisi senttiä litralta ja dieselöljyn verotus noin viisi ja puoli senttiä.

Hinnankorotus tulee myös lämmitykseen käytettävään kevyeen polttoöljyyn, jonka vero nousee noin kaksi senttiä litralta. Keskimääräisen omakotitaloasujan kukkaroa nosto rokottaa noin 40 euroa vuodessa.

Bensan hinnasta n. 60 % on veroa ja mannertenvälinen nahjus Zero-Matti Vanhanen on päättänyt kupata suomalaista autoilijaa jälleen uudella hinnan korotuksella.

Oppositiossa Zero-Matti ulvoi kurkku suorana, että bensan hintaa on laskettava verotusta laskemalla. Nyt hallituksessa KEPU on pettänyt tässäkin.

8

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dieselillä

      Heh heh. Punainen kiljuva kommunisti känä on taas vauhdissa.

      • oli kommunisti

        Älä tömäri valtelehe. Känä ei oltu kommunisti. Ivalla ylistät alentaa. Känä oli Kekkonen, Urho Suuri.

        Matille pedetaan kimppapatja. Sanoi Krohonen.

        Hyvä kekusta. Kekusta on parsa.

        Hyvä Matti. Matti on nukkumatti.


      • toden totta
        oli kommunisti kirjoitti:

        Älä tömäri valtelehe. Känä ei oltu kommunisti. Ivalla ylistät alentaa. Känä oli Kekkonen, Urho Suuri.

        Matille pedetaan kimppapatja. Sanoi Krohonen.

        Hyvä kekusta. Kekusta on parsa.

        Hyvä Matti. Matti on nukkumatti.

        Kaikesta huomaa.


    • kurssi

      Bensiinin hinta olisi yli 2 euroa litralta, jos ei dollarin kurssin heikentyminen olisi pelastanut tilannetta. Jonakin päivänä taala alkaa taas vahvistumaan ja silloin bensan hinta kohoaa jyrkästi.

    • kepulaisilla konstit

      Eikös niiden mersujen ja traktorien reikiinkin tuupata sitä verotonta polttoainetta? Eikös niille myös MTK:n ja kepun Metri-Maurin avustuksella olla nyt jo vaatimassa sähkönhintaankin verojen alennusta suurteollisuuden malliin?

    • Santeri_Alkio

      Tätähän se on Suomen Keskustan politiikka. Kaikki agraareja lukuunottamatta saavat kärsiä.

      Esko Ahon katastrofaalisen hallituksen aikana vain agraarien reaalitulot nousivat. Kaikille muille Keskusta antoi keppiä ja kurjuutta.

    • harmittaako seki

      Känä uhosi täällä kotimaisen sokerintuotannon loppumista.

      Ei loppunut!

      Känä riehui, että hallitus kaatuu maatalouden 141-tukikiistaan tai viimeistään Tehy-selkkaukseen

      Ei kaatunut!

      Hallituksessa ei olisi montaakaan ministeriä jäljellä jos puoletkaan potkuista olisivat realisoituneet.

      Hallitus jatkaa täysilukuisena ja hyvissä voimissa.

      Pääministeri on galluphistorian suosituin.

      Hyvä meidän on Joulua odotella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      466
      6624
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      195
      3952
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2060
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1476
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      82
      1148
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe