WinXP ja palomuuri

Kaikki haukkuu winxp:n omaa palomuuria, kysyisinkin että mikä siinä on sitten vikana?!

netin testeillä kun testailin ni winukan oma stealthasi kaikki portit, toisin kuin zone alarm..

noh, mä pidän kummatkin päällä, onkohan siitä mitään haittaa/hyötyä?
2441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei kai siitä mitään haittaakaan ole ??? Tosin xp taitaa käyttää vaan sitä palomuuria minkä asetukset on "tiukemmat"... Tosin en tiedä tässä tapauksessa kun vastapuolena on sen oma palomuuri. Mutta kyllä sen za:n kannattaa antaa olla päällä, XP:n palomuuri ei ole toimiva !

Äänestä
  • Ai ei ole toimiva? Palvelimessä on ollut jo 8 kuukautta, ja hyvin toimii, kun taas RedHat Linux servu hakkeroitiin kolmessa kuukaudessa, joten se siitä toimivuudesta.

    XP:n palomuuri on vain yksisuuntainen, eli suojaa hakkereilta muttei spywarelta. Mutta sehän on oma vika jos asentaa kaikenlaiset Kazat ja muuta vastaavat vakoiluohjelmat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


serg kirjoitti:

Kaikki haukkuu winxp:n omaa palomuuria, kysyisinkin että mikä siinä on sitten vikana?!

netin testeillä kun testailin ni winukan oma stealthasi kaikki portit, toisin kuin zone alarm..

noh, mä pidän kummatkin päällä, onkohan siitä mitään haittaa/hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu