Tämän päivän tekstiteeveessä suomen pankissa töitään aloittava Seppo Honkapohja toteaa eläköitymisen olevan suuri uhka hyvinvoinnille.Kohta valtio keksii tuoda jokaiselle yli seitsemänkymppiselle kakun.Se ei olekaan mikään tavallinen kakku vaan syanidikakku ja vallan edustaja katsoo.että"sankari" varmaan ottaa siivun ja syö sen kanssa.Leikki leikkinä mutta mitä tästä voi päätellä?Töitä muka tehdään liian vähän aikaa ja jäädään lorvimaan jo reilu kuuskymppisenä kun yhteiskunnalle olisi vielä annettavaa monet vuodet.Vuorotyöläiset ja raskaissa ammateissa olevat suinpäin varmaan kiittelevät moista lausumaa.Elinikäodote suomalaisella miehellä on edelleen n.72-74 vuotta.Johtopäätöksenä voi vetää,että töitä loppuun saakka ja kuoppaan suoraan duunista.Mitä se sellainen eläkkeestä nauttiminen on??
Eläkeläiset varokaa..
9
403
Vastaukset
- ne ajavat
takaa,että ihmiset tekisivät työtä hautaan asti.
Ikävä kyllä monen terveys pettää jo ennen 63v.ikää.- terveyttä
jos työnantaja taloudellista jne pistää viisikymppiset pihalle niin ei voi olla töissä edes eläkeikään, puhumattakaan sen yli, ainakaan tämän vuosituhannen alussa ei ko. ikäisiä kukaan halunnut, nyt ollaan eläkkeellä, se siitä ja turha vinkua.
- Hautaan Asti
Suomessa eläköityy lähivuosina ennätysmäärä ennätysrikkaita suurten ikäluokkien edustajaa.
Heidän tulo- ja elintasonsa varmistaakseen on nuorempien ikäluokkien tehtävä kirjaimellisesti hautaan asti työtä, että näitten entisten hippien, sittemmin takkinsa täysin kääntäneitten rahavammaisten rahapussi sen kun turpoaisi edelleen.
Suostummeko tähän? Kun valta vääjäämättä siirtyy nuoremmille ikäpolville on rajujen eläkeleikkausten aika nimenomaan suurille ikäluokille. Tarvittaessa vaikka äänioikeus pois vv 44-50 syntyneiltä. Syökööt omaisuuttaan.- 60+ työkyvyttömyyseläkeläinen
tänään leipäjonossa. On taas vähäksi aikaa jotain leipäläpeen tarjottavaa.
jotka ovat puurtaneet monilla aloilla ja tukeneet jälkikasvunsa kouluihin ja työhön eivät ansaitse tuonlaista kommenttia.Tässä yhteiskunnassa suurin osa ovat tehneet eläkkeensä eteen riittävästi työtä.Onko jonkun vaikea suoda se heille?
- 60+ työkyvyttömyyseläkeläinen
HEPO kirjoitti:
jotka ovat puurtaneet monilla aloilla ja tukeneet jälkikasvunsa kouluihin ja työhön eivät ansaitse tuonlaista kommenttia.Tässä yhteiskunnassa suurin osa ovat tehneet eläkkeensä eteen riittävästi työtä.Onko jonkun vaikea suoda se heille?
halventamista tai keljuilua. Yksin olen kaksi lasta hyviksi työntekijöiksi ja veronmaksajiksi (työttömänä eivät olleet edes laman aikana) huoltanut ja elättänyt. 16 votiaasta lähtien puurtanut ja raatanut.Välillä kahta, että sain päivittäisen elämän pyörimään. Siinä raatamisen ja taistelun melskeessä meni terveys. Siitä maksan koko lopun ikääni ja kalliisti.
Eläke on niin kehno, että on pakko välillä käydä leipäjonossa. Lääkkeet jää muuten ostamatta. Jos luulet keksityksi niin tule katsomaan.
- eniro proxy
eniroeniroeniro.
- proxytttt
eniroeniroeniro.
- ja sairaat
eläkeläiset kuopataan. Rikkaat (päättäjät optioherrat ym...) ja sairaat hoidetaan köyhien eläkevaroilla: Heidän suuriin eläkkeisiin pitää meidän duunareidenkin rahojen mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2625897Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453862Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353244Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603129Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1692982Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava442798Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932767Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin792460Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962067