Eläkeläiset varokaa..

Tämän päivän tekstiteeveessä suomen pankissa töitään aloittava Seppo Honkapohja toteaa eläköitymisen olevan suuri uhka hyvinvoinnille.Kohta valtio keksii tuoda jokaiselle yli seitsemänkymppiselle kakun.Se ei olekaan mikään tavallinen kakku vaan syanidikakku ja vallan edustaja katsoo.että"sankari" varmaan ottaa siivun ja syö sen kanssa.Leikki leikkinä mutta mitä tästä voi päätellä?Töitä muka tehdään liian vähän aikaa ja jäädään lorvimaan jo reilu kuuskymppisenä kun yhteiskunnalle olisi vielä annettavaa monet vuodet.Vuorotyöläiset ja raskaissa ammateissa olevat suinpäin varmaan kiittelevät moista lausumaa.Elinikäodote suomalaisella miehellä on edelleen n.72-74 vuotta.Johtopäätöksenä voi vetää,että töitä loppuun saakka ja kuoppaan suoraan duunista.Mitä se sellainen eläkkeestä nauttiminen on??

9

362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne ajavat

      takaa,että ihmiset tekisivät työtä hautaan asti.
      Ikävä kyllä monen terveys pettää jo ennen 63v.ikää.

      • terveyttä

        jos työnantaja taloudellista jne pistää viisikymppiset pihalle niin ei voi olla töissä edes eläkeikään, puhumattakaan sen yli, ainakaan tämän vuosituhannen alussa ei ko. ikäisiä kukaan halunnut, nyt ollaan eläkkeellä, se siitä ja turha vinkua.


    • Hautaan Asti

      Suomessa eläköityy lähivuosina ennätysmäärä ennätysrikkaita suurten ikäluokkien edustajaa.
      Heidän tulo- ja elintasonsa varmistaakseen on nuorempien ikäluokkien tehtävä kirjaimellisesti hautaan asti työtä, että näitten entisten hippien, sittemmin takkinsa täysin kääntäneitten rahavammaisten rahapussi sen kun turpoaisi edelleen.
      Suostummeko tähän? Kun valta vääjäämättä siirtyy nuoremmille ikäpolville on rajujen eläkeleikkausten aika nimenomaan suurille ikäluokille. Tarvittaessa vaikka äänioikeus pois vv 44-50 syntyneiltä. Syökööt omaisuuttaan.

      • 60+ työkyvyttömyyseläkeläinen

        tänään leipäjonossa. On taas vähäksi aikaa jotain leipäläpeen tarjottavaa.


      • jotka ovat puurtaneet monilla aloilla ja tukeneet jälkikasvunsa kouluihin ja työhön eivät ansaitse tuonlaista kommenttia.Tässä yhteiskunnassa suurin osa ovat tehneet eläkkeensä eteen riittävästi työtä.Onko jonkun vaikea suoda se heille?


      • 60+ työkyvyttömyyseläkeläinen
        HEPO kirjoitti:

        jotka ovat puurtaneet monilla aloilla ja tukeneet jälkikasvunsa kouluihin ja työhön eivät ansaitse tuonlaista kommenttia.Tässä yhteiskunnassa suurin osa ovat tehneet eläkkeensä eteen riittävästi työtä.Onko jonkun vaikea suoda se heille?

        halventamista tai keljuilua. Yksin olen kaksi lasta hyviksi työntekijöiksi ja veronmaksajiksi (työttömänä eivät olleet edes laman aikana) huoltanut ja elättänyt. 16 votiaasta lähtien puurtanut ja raatanut.Välillä kahta, että sain päivittäisen elämän pyörimään. Siinä raatamisen ja taistelun melskeessä meni terveys. Siitä maksan koko lopun ikääni ja kalliisti.

        Eläke on niin kehno, että on pakko välillä käydä leipäjonossa. Lääkkeet jää muuten ostamatta. Jos luulet keksityksi niin tule katsomaan.


    • eniro proxy

      eniroeniroeniro.

    • proxytttt

      eniroeniroeniro.

    • ja sairaat

      eläkeläiset kuopataan. Rikkaat (päättäjät optioherrat ym...) ja sairaat hoidetaan köyhien eläkevaroilla: Heidän suuriin eläkkeisiin pitää meidän duunareidenkin rahojen mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      239
      10372
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      126
      6851
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6474
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      82
      5129
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4710
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      3994
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3354
    8. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3278
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3245
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3063
    Aihe