Maanantain ja tiistain välisenä yönä poltettiin Hervannan Parkanonkadun lähikauppa. Kauppa on kiinni, mutta mistään ei löydy tietoa kaupan kohtalosta ja tilanteesta tai sattuneesta ylipäätään, ovet vain ovat säpissä. Miksi edes Aamulehdessä ei ole mitään? Asummeko niin isossa paikassa että kaupankin polttaminen on mitätön asia? Olisi kiva tietää, mitä oikein on tapahtunut? Saman talon päiväkotilaisetkin saivat osansa, liuotinaineiden katku oli suuri mutta palomiesten mukaan haju ei ollut myrkyllistä? Oliko se huhuttu hullu mies taas asialla? Tälläisiä hulluja riehuu nykyisin joka paikassa eikä kukaan pysty asialle tekemään yhtään mitään?
Kaupan tuhopoltto
tiatoo?
192087
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
juuri äsken, huomises aamulehdes on asiasta, Kauppias oli ulkomaalaistaustainen, olisiko sillä jotain vaikutusta, ehkä se selviää.
Kauppiasta on vainonnut joku tärähtänyt mies aiemminkin, se on paikallisten tiedossa. Mutta onhan pidetty kauppias sentään itse kunnossa? Yöllä oli kuultu jotakin metelöintiä kaupalta, mahtoi liittyä asiaan?
Siis pidetäänkö tätä paikallista terrorismia uutispimennossa siksi kaikkine tapauksineen, ettei lietsottaisi lisää ikävyyksiä? Olisi kiva tietää todellakin mistä on kyse. Alueella on paljon ihmisiä - ja myös oudosti käyttäytyviä kulkijoita. Saman paikan päiväkodin henkilökuntaakin on varoitettu ja annettu toimintaohjeet tälläisten ihmisten kohtaamisen varalle.
Toi turha joutoporukka vetelehtii joka paikassa
muutenkin.
Kyseisen kaupan kauppias on taustaltaan ei-suomalainen, erittäin pidetty henkilö, josta on ollut juttua lehdissäkin.
Viittaat siis kaiketi kaupan polttajaan? Häntähän ei vielä ole saatu kiinni.
Kauppias on todella suosittu, moni SUOMALAINEN sai töitä kaupasta, tuhopolton takia meni erään työllistetyn työpaikka. Tuollaiselle kauppiaalle pitäisi antaa tilaisuus yrittää jossain muualla.
Sama tekotapa kuin aiemmassa yrityksessä lokakuussa ja kuin Hervannan kukkakaupan tuhopoltossa aiemmin.
Koska tätä on yritetty uudestaan ja etäällä kukkakaupasta, asuu tekijä ilmeisesti Hervannan keskustan pohjoispuolella. Seuraava isku kahden kk:n sisään?
Kyllä kannattais kaikkien kynnelle kykenevien vähän kyttäillä kotikulmiaan ja ilmoitella yleisölle omista havainnoista ellei sitten suoraan poliisille jotta jonkinlainen kokonaistilanne saadaan esille edes jollakin tavalla.
Ei kuitenkaan kyläämällä röyhkeästi ihmisiä jotka elävät omaa yksityistä eloansa, vaan siis tälläista potentiaalista yhteiskunnallista sabotaasia pohjolan yössä. Aidon kyyläyksen kohteeksi joutuminen ilman järkevää syytä on myös erittäin inhottava kokemus.
Niitä oikeita pahantekijöitä kyllä olisi syytä tsekata. Ei ruma ja paha naamavärkki tarkoita sitä heti että ollaan pahoilla teillä. Kyllä pitää ottaa järki kouraan. Suomalaiset ovat olleet tunnetusti järkeviä ja harkitsevia, mutta 'järkevä' passiivisuuskin on epäreilua niitä kohtaan, joita oikeasti uhataan. Ystävällistä yhteisöhenkeä näillekin uhatuille kulmille siis kaivataan, eikä siinä tarvitse katsoa ihon ja karvan väriin.
Toivottavasti (äijä?) jäi sitten ihan oikeasti kiikkiin kuten tuonnempana joku kirjoittaa.
Googleen Pallopuisto lähikauppa. Neljäs osuma. Googlen keskusteluryhmistä löytyy henkilön nimellä lisää mielenkiintoista luettavaa, kertoo mm kuinka käynyt häiriköimässä viereisen päiväkodin pihalla. En mitenkään vihjaa että kyseinen henkilö olisi tuhopolton taustalla, vaan että kaikenlaista sitä noilla kulmilla näköjään liikkuu.
Sattui Tampereella tavallisessa lähikaupassa seuraavaa:
Menin kauppaan ostamaan ruokaa. Kun olin kävelemässä kassalle, huomasin
että myyjänä oli mahdollisesti lähi-idästä kotoisin oleva mieshenkilö.
Pysähdyin hetkeksi, ja ajattelin heti, että vien tavarat takaisin ja
lähden ulos kaupasta. Kuitenkin heti kun olin pysähtynyt, myyjä
(melkoisella varmuudella) sanoi "pois täältä". Tiskin edessä oli myös
lapsia tuolloin. Pysähtyessäni tuijotin hetken myyjää ja myyjä vaikutti
kommenttinsa sanoessaan katsovan minuun kohti.
Kävin hetken päästä uudestaan testaamassa asiaa. Ostin yhden omenan
kaupasta, ja sen sain ostettua.
--
huh huh
Täh, mikä tää juttu oli? Siis miksi ajattelit palauttaa tavarat takaisin; siksikö, että myyjä oli ulkomaalainen?
Rasistit voisi muiluttaa Suomesta Venäjälle. Suomi suvaitsevaisille Suomalaisille!
...kyseessä oli lainaus edellisessä viestissä mainitulta sivustolta.
esiintyvä nimi Oikea ja hän itse kirjoittelee niitä juttujaan, joista käy melko selvästi ilmi, että hän itse toiminnallaan aiheuttaa hankaluuksia, myös itselleen,
sekä heittelee polttopulloja kaupan ikkunoihin ! Voiko tuollaiset tyypit kulkea vapaana, ei edes sepe ole ############# .
90-luvulla poltettiin Rustori. Saatiinko tekijöitä koskaan kiinni? Jos ei saatu, olisiko sama asialla?
KAUANKOHAN MAHTAA KAUPAN POLTOSTA OLLA KIINNI.
Telsusta tuli juuri ohjelma kyseisestä kauppiaasta...
Hieman myöhässä liityit tähän keskusteluun. Kolmisen vuotta tuli juuri täyteen. Onnittelut!
"Telsusta juuri tuli ohjelma" Eiköhän se ole sitten telkkari joka tässä on myöhässä, eiköstä jookosta. Onneksi olkoon vaan sullekin älykkäästä kommentista.
Tuhopolton tekijä on toivottavasti lukittu suljetulle osastolle ja hiukan pysyvämmin kuin aiemmilla kerroilla. Netistä löytyy herran omia tekstejä vielä melko paljon ja niistä voi maallikkokin pätellä mielentilan.
Mielestäni paras oli yritys loikata Venäjälle: http://groups.google.fi/group/sfnet.keskustelu.politiikka/browse_thread/thread/143e28a0f67ce4f9/0ffaeac498e79049