Mikä on mielestänne evoluutioteorian tarkoitus?
kressut kertokaa
plaeseremovebeforeuse!
6344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jumala loi maailman sellaiseksi, että osa ihmisistä alkaa ns. "evoluutioteorian" todisteiden valossa perustelemaan ettei Jumalaa ole olemassa. Jumala itse loi fossiilit ja hiilen radioaktiivisen hiilen isotoopit sellaisiksi, että niiden perusteella epäuskossa elävät alkaisivat kieltäytyä Jumalasta, ja siten Jumala koettelee ketkä ovat niitä tosiuskovaisia, jotka näistä "todisteista" huolimatta eivät hylkää Herraa.
Evoluutioteoria on Jumalasta vieraantuneiden ihmisten keksintö, jonka ainekset kuitenkin Jumala itse on luonut. Jumala itse teki maailmasta sellaisen, että epäuskovat löytäisivät "todisteita" evoluutioteorialleen ja saisivat itse päättää ovatko uskossa vaiko eivät.
6.1 miljardia ihmistä, joista kristittyjä 2.1,
joista suurin osa katolilaisia, josta irtosi
protestantismi, jonka osa on luterilaisuus, joka
jakaantui useisiin osiin, Jehovista, lestadiolaisiin.
Sulla kävi "pirun" hyvä tuuri, et satuit syntymään
juuri siihen ainoaan yhteisöön, joka uskoo oikeaan
"polkuun" Jumalan luo.
todistajat eivät ole luterilainen haara.
"Jumala loi maailman sellaiseksi, että osa ihmisistä alkaa ns."
Onko ihminen maailma? :) Todistit jälleen ihmiskeskeisen ajattelun... Ei muilla väliä kunhan ihminen ja hänen takiaan :) Miksei koiperhonen sitten voisi ajatella asiaa evo vs. kreo? :)
"Jumala koettelee ketkä ovat niitä tosiuskovaisia, jotka näistä "todisteista" huolimatta eivät hylkää Herraa."
Eli myönnät jumalasi hyväksyvän huijaamisen ja kiusaamisen? Noitahan ne käytännössä hänen "testinsä" ovat. No senhän uskovaiset ovat osanneet läpi vuosisatojen. Jälleen todistit uskovaisuuden ytimen :)
Eikö hänen olisi helpompi kertoa vain miten asiat ovat? Miksi hän kiusaa moisella asialla jos hän kuitenkin antaa synnit anteeksi? Ei logiikkaa.
"Evoluutioteoria on Jumalasta vieraantuneiden ihmisten keksintö, jonka ainekset kuitenkin Jumala itse on luonut."
Eli ihminen keksi evoluutioteorian? Eikös se jumala luonutkaan kaikkea mahdollista? Päätä nyt.
"saisivat itse päättää ovatko uskossa vaiko eivät."
Eli nyt hän antaa vaihtoehtojakin? :D Miksi hän kuitenkin pakotti ihmisiä pois kodeistaan ja noudattamaan uskontoaan? Antoi vielä oman poikansakin. Miksei silloin antanut vaihtoehtoja?
Totta, "jehovan todistajat on kristillisperäinen
uskonnollinen liike" Wikipedia. Ei siis luterilais-
peräinen.
Eli nekin menee helvettiin, jotta mulahtaa.
Nythän siitä ei ole enää epäilystäkään, etteikö
juuri sinun lahkosi ole juuri se ainut ja oikea
tie ikuiseen elämään (kunhan ensin kuolet;-)
Joidenkin mielestä evoluutioteorian tarkoitus on Jumalan ja synnin kieltäminen. Näin yritään tehdä tyhjäksi se ettei tarvitse tehdä parannusta syntielämästään se kun tuntuu niin ahdistavalta ajatukselta, ei saisi elää enään omien himojen mukaan.
Jos taas kaikki on sattumaa, ei ihminen ole kuoleman jälkeen vastuussa teoistaan eikä näin ollen syntiä ole. Tällä tavalla ihminen yrittää keinotekoisesti saada omantunnonäänensä hiljenemään.