http://www.kaleva.fi/plus/juttu700650_page0.htm
Koulu on tyhjennettu ampumisuhan takia. Toivottavasti on vain jonkun tyhmä vitsi!
Koulu on tyhjennettu ampumisuhan takia. Toivottavasti on vain jonkun tyhmä vitsi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
länsisuomalaista pien- ja kotiteollisuusaluetta?
Siitä häntä tuotteistamaan, kun näitä uhkiakin alkaa olla joka h:tin pitäjässä! Nakkilan vääräleukauhka, Nakkilan maailmanperintö-uhka kiikkastuolilla tai ilman, Nakkilan uhkaava keskiviikko, keskiviikko, keskiviikko,...
Pojista ja miksei tytöistä tulee korkeastatuksisia koulujen kapitalistisessa taistelussa statuspääoman hallinnasta. Miksi nuoret eivät sitten vielä tehneet pommiuhkauksia saati toteuttaneet niitä 10 vuotta sitten? Koska silloin statuspääomaa hallitsi vanhempi sukupolvi, jolla oli riittävästi taloudellista ja taitopääomaa pakotteiden ylläpitämiseksi "kurittomia" nuoria kohtaan. Postmoderni yhteiskunta romuttaa vanhat hierarkiat ja saattaa aiemminkin olemassaolleen pääomataistelun uudelleenmääriteltäviksi. Siinä jopa lapsetkin voivat toteuttaa pakotteita opettajia ja luokkatovereita kohtaan.
Pommejako sinä kaipaat?
Varsinaista humanismia.
en halua keskustella nimettömien ihmisten kanssa, joista jotkut kuvittelevat lapsuudentuttavuuden perusteella voivansa sinutella minua.
Minulla on jokamiehen oikeus sinutella sinua milloin minua huvittaa. Ota vain lusikkasi kauniiseen käteen ja elä ihmisiksi, hei vain...
Tästä lähtien kaikki solvauksesi poistetaan etkä pysty tekemään minua naurunalaiseksi Suomi24ssä.
... typerys! Mene hiekkalaatikolle leikkimään!
sä voisit mennä vaikka pää edellä tonne lumihankeen kiitoooos
Mikähän siinä on, ettei Suomen laissa saada vanhempia vastuuseen ihan vankeutta myöten alaikäisten lastensa törppöilystä.
Jos vanhemmat joutuisivat syytteeseen, niin varmasti valvoisivat lapsiaan paremmin. Nyt se on vaan häpeä jota piilotellaan, ja lapsi on turvaton ilman rajoja.
kiinni. enpä nyt vanhempia syyttäisi näistä tapauksista. olihan se jokelankin ampuja jo täysi ikäinen, ja siinä iässä kyllä pitäisi jo olla käsitys oikeasta ja väärästä. itse olin ainakin tietoinen jo ala aste iässä, mitä tapahtuu jos rikkoo lakia tai miksi toisia ei saa vahingoittaa. meille se opetettiin jo eka luokalta lähtien. onko kouluissa nykyään opetusta siitä mitä tapahtuu lakia rikottaessa, siis tapeeksi ajoissa pitää lapsia pelotella vankilalla ja elämän pilaamisella.
sanoo, ovat niin taisteluplaneetta Galaktikaa ja muuta oikeasta maailmasta poissa olevaa täyteen pumpattuja, ettei niillä ole käsitystä itsestään ja ympäristöstään.
Muustakin täyteen pumppaamisesta on mainittu.
Kyllä elämäntavat ja teot on hyvin paljon vanhemmilta siis kodilta perintönä.Näin koen ainakin omalta kohdaltani ajatellen lapsuuttani ja opetus omia lapsiani kohtaan ja nyt kun seuraan heitä vanhempina !Kovasti samoja polkuja kulkevat , ONNEKSI !
kyllä vastuu on vanhemmil he sen "huligaanin" on kasvattanut suurimmalta osin.
ja mitä jokelan tapahtumiin tulee vaik henkilö oli täysi ikäinen olisi hänetkin pitänyt ottaa tosissaan eikä vähätellä sitä videota.
Itse kerran kuritin lastani fyysisesti niin heti oli Marilyn Mansonin näköinen sosiaalityöntekijä kimpussa. Tuli mieleen vaan, että kumpi tässä nyt on se pahis?
Nykyään ei opettajat saa kurittaa saatika vanhemmat ja tulokset näkyvät Jokelan tragedioissa ym.
No siis onhan se nyt selvää että ei saa kurittaa, kuria kyllä saa, ja pitääkin pitää, mutta fyysistä kuritusta en ikinä harrastaisi omien lapsien kohdalla, enkä tietysti kenekään muunkaan kohdalla.
Hipiltähän tuo vähän kuulostaa, mutta uskon silti että lapsi ymmärtää pelkillä komennoilla ilman väkivaltaakin. Tuleehan siitä koirastakin sekopää jos sitä tarpeeksi lyö.(koirahan nyt on tietysti taas täydellinen vertauskuva, mut anyways.)
Ei tosiaankaan ymmärrä pelkillä komennoilla. Jos saat lapsen kiinni valehtelusta niin kuinkahan monta kertaa se on valehdellu sitä ennen ja sen jälkeen. Ei kaikkia voi saada kiinni ja jos ja kun lapsi ymmärtää että sanat ovat vain sanoja niin eihän siitä tule lasta eikä paskaa.
Kyllä minun mielipide on että nykyaikana kakaroita kuritetaan aiiiiivaaan liian vähän...
Ja se taas näkyy näinä uhkauksina ja jokelan tapahtumana.
Tiedän monia vanhempia, jotka ovat saaneet lapsensa ojennukseen kotiarestilla ja poistamalla lapselta määräajaksi jonkin hänelle tärkeän esineen: mopo takavarikoidaan, kännykkä pois tai tietokoneen käyttökielto. Siinä on muutama esimerkki. On tehonnut hyvin. Sitten kun tulee lisää rikkeitä, uusitaan kuritus.
Aivan pienille lapsille taas riittää nurkassa häpeäminen minuutti per ikävuosi ja anteeksipyyntö.
Mutta suurimpaan osaan lapsista tuo ei varmastikkaan pelaa, sillä jotkun lapset eivät ole tyhmiä. He tiedostavat saavansa tavaransa kuitenkin takaisin, eli mikään ei ole pysyvää. Miksi muuten valkoiset ihmiset ovat ainoita tässä asiassa, ettei saa lyödä, ja miksi juuri valkoisten kakarat kiroavat vanhemmilleen. Tietenkin on totta että kunnioitus pitää ansaita eikä niin kuin siinä kristittyjen kontrolloimis ohjeessa kunnioita vanhempia.
oot kattonu liikaa elokuvia
totta mutta ei sitä ny millää ruoskalla aleta paukuttamaan.
koira on muuten melko hyvä vertauskohta ottaen huomioon taistelukoirat, staffit.
hakkauskoulutuksella pää sekoaa ja tulee tosi kova taistelukoira
rakkaudella ja läheisyydellä tulee kiltti kun ihmisen mieli :)
Erittäin hieno idea, oletko koskaan nähnyt huostaanotettua lasta ja sitä mitä hänelle on käynyt? Tiedän tapauksen, jossa huostaanotettuja lapsia myyty rikkaille. Ihan aitoja teini huoria, hienoa.
Eli siis heitetään vanhemmat lukkojen taakse, koska lapsi käyttäytyy huonosti? Oletko 100% varma, että kyseinen uhkaaja on koulun oppilas. Ei esimerkiksi joku lähellä asuva idiootti, joka ei tykkää kun koulu naapurissa.
Ehkä tätä ideaa voisi jalostaa. Aletaan aina rankaisemaan alaikäisen vanhempia mittavilla tuomioilla (Näpistys elinkautinne). Samaan syssyyn otetaan heidän kaikki ystävät (Jos kaikki alaikäisiä, niin heidän vanhemmat) ja sama tuomio heille, sukulaiset ja lemmikit annetaan jollekkin "Eläimien turva" järjestölle, joka raapii heiltä silmät päästä.
Sit joku viellä parempi, että jokamiehen oikeus, jos lapsesi kohtelee minua väärin. Voin laittaa tuomion täytäntöön heti. Mikäs sinun äänestysnumerosi on ensi vaaleissa?
mitäs jos laittaisit OIKEAN OSOITTEEN? kun tuo ei vie minnenkään....
Linkki on oikea, mutta Kalevan sivustot ovat alhaalla.
Ihmettelen, miksi Maailman menoa -ryhmään listataan lähes kaikki mahdolliset keskustelunaiheet. Nakkilallakin on oma ryhmä, tämä avaus olisi erinomaisesti sopinut sinne.
Vitsi se varmaan on ollutkin, eipä ole taas ajateltu pitemmälle ku hauskaa vaan on ollu.
Perjantaina yöllä eka hajotetaan vessat ja koulunkäytäviltä ties mitä, ja mitäs sit ku jatketaan seuraavalla viikolla näin.
Ylä-asteen oppilailla on ehkä kivaa kun saa lomaa tällä tavalla, vaan me oppilaat jotka oomme vapaaehtosesti siellä opiskelemassa emme saa mitään muutakun ongelmia tälläsestä.
Jos kuulen sanasenkin syyllisestä, kerron varmasti eteenpäin. Muut samalla tavalla ettei tartte tälläst katel.
En voisi olla enempää samaa mieltä tästä asiasta. Kyllä jollakin vain on ollut tosi hauskaa. Ja seuraukset on sitten mitä on.
Kyllä täytyisi kovat rangaistukset ottaa käyttöön kun kerran kakarat luulevat vaan saavansa muutaman tunnin-päivän tuollaisella aikaan.
Joka paikassa on pian jos mitäkin pommi ja pyssy uhkaa. Ei ne kakrut sitä lopeta ennen kun tajuavat että siitä todella on seurauksia. Vanhemmat varmasti ovat vaikuttaneet lapsien käyttäytymiseen mutta en nyt kokonaan tuota rangaistusta heidän niskaansa kaataisi vaan sen joka sellaisen asian keksii tehdä.
Vankilaan vaan koko tyyppi sanohan se poliisi että laittomasta uhkauksesta voi tulla pari vuotta vankeutta tai kovat sakot ainakin järki käteen
rangaistukset välittömästi.
En tiedä tarkoititko tekstilläsi että kiusaajien pitäisi saada rangaistus laittomista uhkauksista vai jotakin muuta..
Epäilen sinun tarkoittavan kuitenkin nimenomaan tuota ensimmäistä vaihtoehtoa ja olen kanssasi täysin samaa mieltä!
Kun kiusaaja uhkaa yhtä ihmistä, Suomessa ei todellakaan anneta mitään rangaistusta, kuin ehkä puhutellaan rehtorin kanssa kiusaajaa jos uhkaus ja kiusaaminen jatkuu, ja mikäli hän kieltää sen (mitä luultavasti tekeekin), maksimissaan rehtori voi antaa, epäilyksen ollessa korkea, jälki-istuntoa uhkaajalle (Edellyttäen siis sitä että kiusattu USKALTAA kertoa kenellekään tästä, nimittäin kiusattu hyvin tietää Suomessa olevan hyvin lievät rangaistukset ja hän tulee silti uhatuksi / hakatuksi ja vielä kiusatuksi lisää).
Missä on laki, poliisi ja viranomaiset ennenkuin tämä uhkaus todella käy toteen?
Missä on kiusaajien vanhemmat pistämässä kuriin lastaan?
Missä on kiusattujen taattu turva?!
Sitä ei ole!
Monet suomalaiset kiusatut joutuvat vuosittain uhatuksi ja/tai hakatuksi ja joku jopa tapetuksi. Kiusattu ei uskalla kertoa, sillä hän pelkää että kiusaajat tekevät sen uudestaan tai ketään ei tee mitään tarpeeksi ajoissa ja hän joutuu kärsimään koulussa vielä enemmän.. Eikä tämä pelko ole suotta, nimittäin näin asia on. Ketään, ei yksikään, tee mitään kiusattujen hyväksi vaikka koko koulu tietäisi.
Tämä nimittäin tapahtui omalle pikkusiskolleni ja hän sai ylä-asteen kahdeksannella luokalla tarpeekseen. Hän kertoi vanhemmille, psykiatrilleen (hän kävi siellä masennukseen liittyen) ja opettajille. Pian koko koulu tiesi siitä ja niin tiesivät tietysti kiusaajatkin.
Mutta asia jota vielä tänäpäivänäkin mietin on, että miksi ketään ei tehnyt mitään ennenkuin oli liian myöhäistä?
Loppujen lopuksi, koko sinä aikana, vain yksi monista kiusaajista joutui puhutteluun. Hän sai vain varoituksen. Ei kiusaaminen tietenkään yhden jätkän puhutteluun kaatunut kun ei edes jälki-istuntoa rapsahtanut.
Rehtori ei ole ikinä suostunut kertomaan tämän puhutteluun joutuneen pojan nimeä.
Elän epätietoisuudessa, ilman minkäänlaista tietoa tai vastausta siitä, miksi? Miksi juuri minun siskoni? Mikä hänessä oli niin huonoa ja pahaa että hänet piti saattaa helvetinporteille ja siitä suoraan sisälle?
Jokatapauksessa,
kaunista joulunaikaa!
-AngeLight
maailma kaatuu koruptioon mihinkään ei voi luottaa missä vika jos vintti sammuu kiittäkäämme vapaata maailmaa...........
itsekurilla ja uskolla itseeni pääsin itse koulukiusaamisen yli. vaikka hakatuksi tulinkin by poliisin poika.
Missäpäin on Nakkila ?
Voiko olla nimellä merkitystä ?
Nokiaa ja Tamperetta vaan. Vanhaa kulttuuriseutua. Siellä on kirkkokin. Ottasivat kiinni sen hullun!
Eikös Simo Wrangler ole sieltä ?
löytyy nakkilaaaa
Forssasta:
Joku oli ollut ihan Nakkilan kirkon vaiheilla.
Onko tuttu muille suomalaisille?
Laittomasta uhkauksesta (vaikka ihan vitsilläkin tehdystä, mitä nämä kaikki muutkin ovat olleet) voi saada 2 vuotta vankeutta.. Minusta se on typerää sillä saman määrän kakkua sai nainen, jota syytettiin vakavasta eläinsuojelurikoksesta.
Nainen oli tehnyt kaikenlaista kahdelle koiranpennulleen.. Mm. puhkaissut nuoremman pennun silmän NEULALLA ja lisäksi pennusta löydettiin useita arpia jaloista, hännästä ja erityisesti kuonosta tai päästä. Osa oli jopa vielä verisiä. Siitä, miten arvet oli tehty, ei ole tietoa. Nainen sanoi että pentu tapasi kiehnätä sen toisen kanssa, jonka vuoksi se oli siinä kunnossa.
Vanhempi pentu taas löydettiin vessasta pahoin nälkiintyneenä. Se tarvitsi välitöntä eläinlääkärin huolenpitoa, mutta eläinsuojeluyhdistys ei saanut naista luovuttamaan pentuja heti, joten seuraavaksi päiväksi he hakivat laillisen luvan hakea pennut pois, vedoten eläinrääkkäykseen. Apu tuli liian myöhään ja vanhempi pentu kuoli hirveisiin kipuihin. Ruumiinavauksessa selvisi, että pentu ei kuollut nälkään vaikka se siltä näyttikin. Päällisin puolin näytti että pentu oli "vain" aliravittu mutta myös sen jalka oli murrettu luultavasti hakkaamalla tylpällä objektilla.
Että näin. Tämä oli vain esimerkki, mutta on pahempiakin eläinrääkkäystapauksia.
Silti Suomessa eläinsuojelurikoksesta (oli se kuinka paha, hirveä, verinen tai kuinka eläimelle kivulias tahansa) voi saada maksimissaan kaksi vuotta vankeutta ja sakkoja. Ja mikä on minusta outoa, joskus rääkkääjä selviää VAIN sakoilla. Eivätkä ne sakotkaan ole yhtään niin korkeat kuin esimerkiksi Amerikassa, joten niistä selvitään ihan keskimääräisellä palkalla, ellei jopa pienemmälläkin.
Suomessa pääsee liian helposti, oli kyse mistä rikoksesta tahansa. Ja sitten ihmetellään, miksi nuoret Suomessa uskaltavat uhkailla näin kouluja vitsillä ja miksi ulkomaalaiset tulevat tänne tekemään kaikenmaailman raiskauksia ja ryöstöjä! Koska Suomi on lievien tuomioiden maa eli toisinsanoen: rikollisMAGNEETTI!
Voin tässä paljastaa tähän juttuun liittyen, että jos minä olisin rikollinen ulkomailla, tulisin ehdottomasti Suomeen tekemään rikokseni sillä muissa maissa et todellakaan haluaisi tehdä yhtään rikosta! Siellä pahimmat rangaistukset lipovat jo lähinnä kiduttamista ja kuolemanrangaistusta. Enkä yhtään haluaisi istua Virossa elinkautista sen TODELLISESSA merkityksessä!
"Israelissa, Etelä-Afrikassa, Tansaniassa ja Yhdysvalloissa on alaikäisiä elinkautisvankeja, joilla ei ole mahdollisuutta päästä ehdonalaiseen vapauteen. Yhdysvalloissa oli lokakuussa 2005 enemmän alaikäisiä elinkautisvankeja kuin missään muualla: 9 700, joista 2 200 ilman mahdollisuutta päästä ehdonalaiseen vapauteen."
Tässä seuraavassa pari juttua muista maista ja heidän säädöksistään vankilatuomioihin liittyen.
Muistathan että Suomessa on näin:
"Presidentti voi armahtaa vangin periaatteessa milloin vain mutta kaikkien 12 vuotta istuneiden elinkautisvankien vankeuden jatkaminen tulee Helsingin hovioikeuden käsiteltäväksi.
Mikäli päätös on kielteinen, vapauttamisasia tulee automaattisesti käsiteltäväksi uudelleen joka toinen vuosi.
Alle 21-vuotiaana tuomittujen tapaukset otetaan käsittelyyn 10 vuoden istumisen jälkeen.
Italia: Tuomitulla on kymmenen vuoden vankeuden jälkeen mahdollisuus työskennellä päivisin vankilan ulkopuolella mikäli hän on käyttäytynyt erityisen hyvin.
26 vuoden kuluttua voi saada täydellisen armahduksen vaikkakin se on hyvin vaikea saada. Edelleen vaarallisina pidetyt rikolliset saattavat joutua istumaan jopa yli 50 vuotta.
Kreikka: Elinkautinen kestää enintään 25 vuotta, ja armahdusta voi anoa 16 vuoden vankeuden jälkeen.
Tanska: Elinkautinen on tavallisesti enintään kuusitoista vuotta vankeutta, mutta vakavimpiin rikoksiin syyllistyneet voivat saada pidemmänkin tuomion.
Viro: Elinkautinen tarkoittaa loppuelämää vankilassa, ellei presidentti armahda. Koko Viron uuden itsenäisyyden aikana ei yhtäkään elinkautisvankia ole armahdettu.
Ja nyt kysynkin, jos haluat lähteä tekemään ulkomaalaisena rikoksen, mihin näistä maista sinä mieluiten menisit jotta välttyisit hirveän pitkät tuomiot?
Ja kuten olemme nyt todenneet juttuihin perustuen: Suomessa TYRKYTETÄÄN vapautta joka välissä!
Miksi te siis kysytte itseltänne, miksi Suomi on tällainen, kuin se on?
Ihmiset tekevät rikoksia ja ulkomaalaiset tulevat tänne niitä mieluusti tekemään.
Nauttikaamme maasta, jonka me olemme tehneet!
Kaikesta huolimatta,
ihanaa joulua jokaiselle! d:]
-AngeLight
Israelissa, Etelä-Afrikassa, Tansaniassa ja Yhdysvalloissa sekä muissa maissa joissa on yhtäkovat rangaistukset niin onko rikollisuus ja laittomuus vähäisempää...? Suomessa annetaan kylläkin liian lieviä tuomioita joillekin rikoksille mutta täällä on mielestäni kyllä hyvä asua! Tarkoitan että ei ne ihmisten säätämät kovuudet tuomioille estä pahaa ihmistä toteuttamasta mielihalujaan ellei hänellä ole kunnioitusta läheisiään kohtaan. Kunnia Jumalalle ja hänen Pojalleen!
Tuon lauseen kuulin joskus ja minusta se oli oiva ja hyvin keksitty lause.
Ei niin että tämä mitenkään tähän aiheeseen nyt liittyisi, mutta tuossa lopussa vain mainitsit: "Kunnia Jumalalle ja hänen Pojalleen!" ja naureskelin tässä sitä vain..
Niin, että ethän sinä oikeasti siihen jeesus-iltasatuun usko, ethän?
On olemassa vain pari syytä miksi ihminen siihen uskoisi ja mikä kummallisinta; Hyvin monet tutkimukset todistavat että useimmat kristityt tietävät, että raamatun jutut ovat potaskaa mutta he silti siihen uskovat. Ristiriitaista.. Helpommalla pääsee kun ei teeskentele uskovansa jotakin, jonka tietää olevan pelkkää tarua.
Mutta takaisin tuohon aiheeseen.
"Israelissa, Etelä-Afrikassa, Tansaniassa ja Yhdysvalloissa sekä muissa maissa joissa on yhtäkovat rangaistukset niin onko rikollisuus ja laittomuus vähäisempää...?"
-Yhtä kovat rangaistukset? Siis yhtä kovat kuin amerikassa?
En nyt tajunnut mitä tarkoitit, mutta oletan sinun tarkoittavan nimenomaan amerikkaa.
Ja nyt puhutaan aivan eri maista joissa on täysin eri kulttuuri, elinympäristö ja uskonto. Kaikki nämä, ellet tiennyt, ovat riippuvaisia siitä kuinka paljon maissa on esimerkiksi juuri rikollisuutta.
Rasistiset ihmiset väittävät että tummaihoiset tekevät enemmän rikoksia kuin vaaleat heidän ihon värinsä takia ja tämä on täysin fiktiota. Tämä on stereotypia rasisteilla. Kuitenkin yhdessä asiassa he ovat kyllä oikeassa.
Tummat saattavat tehdä hieman enemmän rikoksia kuin vaaleat, mutta se EI johdu ihon väristä.. Sehän olisi vastoin fysiikan (ja biologian) lakeja! Eihän musta koirakaan ole agressiivisempi kuin vaalea koira ja eläimiähän ihmisetkin ovat olleet ja olemmehan me vieläkin ja kyse on siis pelkästä rodusta.
Pointtini on, että maat jotka mainitsit (Israel, E-Afrikka..) ovat kaikki maita, jossa tosiaan rikollisuus on mittakaavaltaan hyvin paljon suurempaa kuin Suomessa, mutta tiesitkö että nämä maat eroavatkin Suomesta yhdellä olennaisella tavalla; Uskonto.
Yleensä tummaihoiset kuuluvat esimerkiksi juuri muslimeihin ja heille sanalla "rikos" on hyvin paljolti eri merkitys Israelissa kuin esimerkiksi kristityllä Suomessa.
Verrataan tässä nyt ihan selvyyden vuoksi rikollisen silmillä eroja Israelia ja Suomea rikoksen kohteena:
Israelin hyvät puolet:
* Voit "kätkeytyä" muiden rikollisten ja itsemurha pommittajien joukkoon, MIKÄLI olet tumma.
* Poliisit voivat olla puolueellisia eli vaikka teet rikoksen, samalla puolella oleva poliisi voi avustaa sinua rikoksen tekemisessä tai sen salaamisessa.
Israelin huonot puolet:
* Vaarallinen paikka itsemurhapommittajien ja vallitsevien tautien vuoksi, joita on siis kaikkialla.
* Mahdollisuus saada hirttotuomio.
* Kesken kaiken joku voi ampua sinut tai puukottaa missä ja milloin vain vaikka keskellä katua.. Eikä se ole edes kummallista jos näin tapahtuu.
* Poliisit eivät välttämättä toimi oikeudenmukaisesti.
* Kaikkialla on sotatanner etkä ole missään turvassa.
* Mitä suuremmalla todennäköisyydellä päädyt olemaan köydä vaikka olisit töissä.
Suomen hyvät puolet:
* Olet maassa turvassa eikä ketään voi tulla sinua kadulla vain ampumaan (erittäin huono todennäköisyys että tulee).
* Poliisit ovat kaikki suojanasi.
* Et voi saada hirttotuomiota.
* Vähintään elinkautinen kestää vain 12 vuotta paitsi jos olet alle 21, jolloin se kestää vain 10 vuotta.
* Erittäin huono todennäköisyys että päädyt kadulle Suomen valtion "turvaverkkojen" vuoksi.
* Huumeita saa helposti vaikka se onkin laitonta.
* Aseita saat myös suhteellisen helposti.
Suomen huonot puolet:
* Rasistit ovat joskus hyvinkin ilkeitä.
"Tarkoitan että ei ne ihmisten säätämät kovuudet tuomioille estä pahaa ihmistä toteuttamasta mielihalujaan ellei hänellä ole kunnioitusta läheisiään kohtaan."
- Minkä luokittelet pahaksi ihmiseksi?
Ja itseasiassa katsot asiaa vähän yksinkertaiselta pohjalta. Kysymys on monimutkainen ja vastaus sitäkin monimutkaisempi. Israel ja koko sen valtio on vasta kehittymässä eikä se jää tuollaiseksi. Sitä yritetään kokoajan muokata ja Turkki on yksi niistä maista, joita on yritetty muokata ajan kuluessa. Hyvinhän sekin on edistynyt ja pian se pääsee EU:hunkin kunhan vain se saa parit ongelmat ratkaistua.
Israelissa tosin suurimman ongelman tuottaa sen vallitseva uskonto joka sotii maan lakeja vastaan.Sodat sekoittavat ihmisten päät ja koko maa on kyllä huonossa kondiksessa. Mutta eiköhän se siitä.
Toivottavasti nyt jotakin tajusit, itse olen valvonut miltein putkeen kohta 3 päivää ja olen kyllä ihan sekaisin. Kirjoittaminen siksi varmasti vähän leijunut ilmassa.. Mutta mutta.
Hyvää uudenvuoden odotusta!
-AngeLight
Lapseni opiskelee kyseisessä koulussa. On harmittavaa huomata miten toiset ihmiset suhtautuvat asiaan. Mielestäni tilanne yksinkertaisuudessaan oli huolestuttava ja vaarallinen. Asian vähättely ei tuo muutoksia koululaisten turvallisuuteen. Vaikka syyllinen saataisiinkin kiinni ja katuisi tekoaan harmittomana pilana. On aina sellainen vaara ,että joku ei ole huumorin kanssa liikkeellä. Toivoisin kaikkia vanhempia keskustelemaan asiasta lastensa kanssa. Etenkin siiitä murheesta ja epätietoisuuden tunteesta, jotka vanhemmat ovat tämän päivän aikana kokeneet työpaikalla. Unohtamatta lapsen tuntemuksia tilanteesta. Vain keskustelemalla ja vertailemalla aikuisen ja lapsen tuntemuksia voidaan kasvattaa lasta oikeaan suuntaan.
Nakkila nyt on Nakkila. Siellä nuoriso riehuu aina ja tekee typeryyksiään/laittomuuksiaan. Mukavaa se ei ole, mutta normaalia sille kylälle.
Kyllä joka paikassa näitä voi tapahtua eikä ainoastaan Nakkilassa. Mutta aika pieni kylä tämä on porin vieressä. Minkäs sille voi jos joku typeriä keksii, jos tämä todellakin oli vain pilaa, aikuistuisi!
nuorille pitäs järjestää toimintaa eikä kaikkea kieltää tuo vaikuttaa siltä mitään ei ole siellä kylällä vai onko rahat loppu kylältä,,
Täytyy sanoa että tuntuu olevan noilla nuorilla pissaa päässä aika paljon yksi aloittaa muut jatkaa
siitä tulee niin kuin muoti ilmiö heti täällä suomessakin voi sitä muutenkin riehua mutta tuo on heikon merkki tyytyä aseisiin purkis vihan vaikka urheiluun tulisi sentään hyvä olo eikä toisille paha mieli,,
Ei tässä mitään outoa ole vaan aivan normaalia nykypäivää on joukkomurhat kouluissamme ja myös ehkä ahdistuneilla työpaikoillamme...Tätä olemme halunneet ahneudessamme ja heikompaa lajitoveriamme kyykyttäessämme...Henkilöstöpäälliköt firmoissa HALOO!!!!
Mutta mikä saa ihmisen rankaisemaan viattomia,tuntemattomia ja jopa ystäviään muiden piinauksesta ja henkisestäväkivallasta?
onko sinulle koskaan käynyt niin että esim,töissä joku pelle joka sattuu olemaan ylemmällä oksalla hierarkiassa alkaa vittuilemaan sinulle ihan vaan vittumaisuuttaan?
entäpä jos hän vetää vielä muutaman petollisen kaverin mukaan tähän "ylempien rinkiin"jossa kaikki ovat mukamas sinua viisaampia,komeampia,suositumpia,jne kuin sinä
ja itse et tukea mistään saa, et koska kukaan ei uskalla ottaa sitä riskiä että puolustaisi sinua
"Ylempien rinkiä "vastaan vaikka he näkevätkin sinun tulevan väärin kohdelluksi.
Tulisiko itsellesi jossakin vaiheessa mieleen että nyt loppui vittuilu,MINUA ei enään sorra KUKAAN!? varmasti mutta miksi et vain kiertäisi ovelta ovelle ja lopettaisi "ylempien ringin" vittuilun. näin säilyttäisit itsekunnioituksesi ja lähettäisit ihmisille viestin ÄLÄ LIITY YLEMPIEN RINKEIHIN TAI SAATAT JOUTUA KÄRSIMÄÄN...
jos taas valitsisit tavan MINÄ VS MUU-MAAILMA ja rankaisisit viattomia lähettäisit vain viestin OLEN IDIOOTTI, JA HALVEKSITTAVA KUSIPÄÄ!!!
kukaan ei kunnioita kusipäätä.
niin totta, ei mitään järkee tolla jos uhkailee siitä koulusta ja onneksi ei kukaan sattunut mitään myös poliisi tekee homma toivottavasti ottaa siitä joku syyllinen kiinni ja rangatus sille linnaan, ei ole mukavaa tolla tapahtuu siitä mut en ymmärrän mihin tässä nykyään nuoret (jotka nuoret) on menossa joka haluaa rikkoo lakia ja pitää hauskaa... en tajuu mitään...
menoa kun pitää uhkailla viattomia ihmisiä tälläinen meno vielä joulun aikaan pitäisi rangaista kovalla tuomiolla oikeudessa joku pakko hoito laitoksessa
nakkilassa poliisi ei tunnu tekevän paskan vertaa ihan oikeasti. itseltä löytyy elävän elämän esimerkkejä aivan tarpeeksi.
Tänne meidän kouluunkin oli tehty uhkaus, jonka ois pitäny olla 12.12. Pilaahan se oli, mutta todella moni tuona päivänä ei tullut silti kouluun. Koskaanhan noista ei tiiä. :( Mutta kaikista naurettavinta oli, että opettajat pakotti oppilaita tulemaan kouluun tuolloin, ja he itse olivat poissa tuona päivänä. Aivan naurettavaa toimintaa!
Ruotsissa pingis on mukavaa
Ketkä sinne kouluun pakotti, jos opettajat itse olivat poissa? Kuka oppilaita olisi sitten opettanut? Paitsi ei minusta opettajiakaan voi velvoittaa tulemaan työpaikalleen ammuttaviksi. Monellako alalla olisi pakko tulla työpaikalle, jos siellä on vaikkapa pommiuhka?
Typerykset kuriin! Kyse ei todellakaan ole mistään hauskuudesta tai huumorista.
joopajoo, antakee oppilaan tehdä uhkaus jokanen aamu kouluun ni kenenkää ei tarvitte mennä oppimaa hevonpersettäkää. ARVION tekee _POLIISI_ ei IHMISET! siitä UHAN _MÄÄRÄSTÄ_.
herranjeesus kun tuntuu olevan ihan out porukkaa kirjottanut tänne. ei saa leimata jos yksi tekee niin kaikki tekee.
Jos on jotaaaan valittamist ni valittakaa vaa. kiinnostaa ku kilo kivii, oman mielipiteen oon sanonu ja sil sipuli. jos ei kelpaa ni sit vaa nielette sen ja nipsnaps ootte hiljaa. "jaa miks?" no siks ku se o nix! saatana
Ei ei ei ei...Ei hyvät ihmiset, lopettakaa toi. Kun syvällistyy näihin keskuteluihin se on vaarallista. Empaattisesti sympaattiset henkilöt varsinkin lopettakaa jo tähän...Ajatelkaa mieluummin näin vaikka kuin vituttaa tehkää muita ratkaisuja. Ajatelkaa työtöntä jolle työkkäri langettaa karenssin, menkää sossuun. Jos se ei ihan heti onnistu menkää opiskelemaan ja saakaa opintotuki ja asumislisä silloin saatte ne kuun 1. päivä arvatkaapa kun kokemuksesta sanon kuinka paljon helpompaa sillon on kun raha tulee just vuokranmaksuun ja joidenkin lainojen lyhennyksiin. Uskokaa pois aina johonkin pääsee jos ei kirjottakaa heti tähän alle viestiä niin voin yrittää konsultoida.(Pitäsköhän aukaista ihan kotisivut)...pitää taistella kylmästi niillä aseilla joita käyttää myös virastot. Täytyy vain iskeä heikkoon kohtaan eli rahapussiin. Esimerkiksi työkkäri käyttää aseenaan kylmästi rahaa jonka eteen nykyään ei, ihan tosi, kannata nähdä vaivaa. Opintorahat irtoo helpommin ja se summa pikkutyötä tekevälle on paljon sopivampi kuin mitä soviteltu. Joudut vain kiikuttelemaan liikaa papereita soviteltua päivärahaa varten. Itse huomasin että ansiopäiväraha on aivan liian yliarvostettu siitä vähennetään tietty prosentti työstä saadun palkan verran ja siitä pois 20 prossaa veroa ei jää kuules yhtään enempää kuin mitä jos opiskelee ja saa 400 euroo ja siittä se 20 prossaa. Voi riippua liitosta mut mulle on kyllä iha faktasti käynyt näin. Roposia on tullu vain. Eiköä muutenkaan niiden työkkärin hommien kanssa synny mitään pysyvää kehitystä. Kela satsaa kehitykseen...erilaiset rahastot ja työvoimatoimisto vie kaikki ESR rahat ja ovat khittävinään jotain arvokasta mutta nekin rahat menny kankkulankaivoon. Siksi toimivat yritykset ei niitä rahoja saa todella työllistäviin projekteihin kun itse rahojen myöntäjärahot tuhlaa ne hevon perseeseen. Nyt tarvitaan rauhanomaisia kansalaisaktivisteja jotka voivat kerätä kansaa sanojensa tueksi yksinkertaisesti ensin nettisivujen kautta. Siitä konkreettisesti ry:ksi ja siitä oma puolue joka syntyy puhtaasti suoraan kadulta sieltä missä itse me(kuka mitenkin lukee) kärsijät siihen synnytään. Kun jäseniä on tarpeeksi kaikki jäsenet äänestävät puoluuen kannan johon puolueen on kirjallisesti sitouduttava. Sitten eduskuntaan massan voimalla ja läpi hallitukseen. VOILA muutos on tapahtunut. Tässä ratkaisee sana massa, paljonko realistisesti katsoen työttömiä ja uhanalaisia ihmisiä on, veikkaan että noin 800 000, luulen että riittää läpivientiin. Eka puolue joka tekee sen mustaa valkoisella loppuun asti, eikä välttele vastuuta!