Aika jännää että maailmasta löytyy vielä niin koskematonta luontoa kuin tuo kadonnut maailma, Foda vuoristo indonesiassa. Vuonna 2005 sieltä löydettiin yli 40 uutta eläin ja kasvilajia. Nyt sieltä on taas löydetty lisää. Eläimet eivät pelkää ihmistä ja ovat tuttavallisia koska eivät ole tottuneet ihmiseen. Se kertoo siitä ettei ihminen ole ilmeisesti KOSKAAN käynyt tuolla alueella. Muutenhan eläimet olisivat saaneet perimässään "tiedon" pelätä ihmistä, kuten hevonen pelkää sutta vaistomaisesti vaikkei olisi koskaan suteen törmännyt. Olispa kivaa päästä käymään siellä... =)
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200712190094501_ul.shtml
Jos joku löytää listan kuvineen kaikista noista uusista lajeista niin laittakaapa linkkiä! Yritin googlettaa mutta löysin vain yksittäisiä kuvia, niistä yksistä ja samoista eläimistä.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200712190094501_ul.shtml
Jos joku löytää listan kuvineen kaikista noista uusista lajeista niin laittakaapa linkkiä! Yritin googlettaa mutta löysin vain yksittäisiä kuvia, niistä yksistä ja samoista eläimistä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
..turistien ja helikopterien virta, joka tuo turhautuneita miljonäärejä metsästämään näitä harvinaisuuksia ja nylkemään niiden nahkoja, kaivosyhtiöitä, tv-reporttereita jne. kunnes uutuuden viehätys katoaa lajien kadotessa ja mediaseksikkyyden laantuessa.
Parempi olisi kun ei julkisesti levittäisi tällaista tietoa.
Voisi olla jotain mahkuja jollain nisäkkäällä selvitä ilmastonmuutoksesta ja jatkaa tätä... no mitä tää nyt sitten on..
No eiköhän se ole julistettu suojelualueeksi ja nykyihmisistä suurempi osa ehkä kuitenkin osaa ottaa luonnonsuojeluasiat vähän paremmin huomioon kuin jotkut leijonantappajamacholaumat joskus 100 vuotta sitten.
Mut oikeassa oot, itsekkäitä hulluja tietysti löytyy aina enemmän kuin järkeviä ihmisiä, salametsästäjiä ja eksoottisista lemmikkieläimistä kiinnostuneita tyyppejä on aina, jotka ovat valmiita maksamaan paljon sellaisesta.... Kääk. Oikeassa olet ettei ollut kovin fiksua kertoa missä tämä paratiisi sijaitsee. Fiksumpaa olisi ollut vain kertoa että sellainen on löytynyt, ottaa kuvia ja tehdä vaikka sitten dokumentti discovery channelille, mutta jättää tarkempi sijainti ilmoittamatta.