tuleeko Leppävaaran ja Kilon väliin uusia asuintaloja ns golfkentän lähelle tai radan varteen
tuleeko Kiloon vielä asuntoja?
radan varteen?
4610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tulee siirtolapuutarha-alue.
lisäksi kilon aseman lähelle, nk. mannemutkaan vanhan radanvartijan talon tilalle tulee omistuskerrostalo.
Kilonpuiston koulun viereen (Leppävaaraan päin) suunnitteilla iso asuinkompleksi, johon kai lisää vuokrakerrostaloja. Muistaakseni jopa 2000:lle hengelle suunniteltiin.
Leppävaaran ja Kilon väliin!?! Mitä järkeä, ainakaan joukkoliikenteen kannalta. Eivät ne junat pysähdy Lepuskin ja Kilon välillä, ja tuskin mahdollisten asuntojen takia rakennettaisiin ylimääräinen väliasema. Joten tuskin asuntojakaan rakennetaan, jos ei asemaa. Kukaan tuskin haluaa asua radan vieressä, jos junat vain suhahtaa ohi.
Onhan siinä ollut vuosia varaus asemalle ja ruusutorpan puolenvaihtopaikka, joka tosin ei ole enää käytössä, mutta mikäs sen estäisi? Tosin ruusutorpan seisaketta varten pitäisi rakentaa vähintään kymmeniä kerrostaloja siihen pellolle radan molmmin puolin.