Leo Mellerin

Miltei jokaisen Suomalaisen tuntema kuuluisa radio-evankelista Leo Meller, opettaa rahan antamisesta vuonna 1996 Kuva ja Sanan julkaisemassa kirjassa: "Jumalan ihmisen taloudessa tapahtuu pian Suuri Muutos, Benny Hinnin lopun ajan talousnäky - Nyt vain tässä kirjassa."

Kirjassa on Leo Mellerin lisäksi Kenneth Haginin opetusta rahan antamisesta. Sekä myös Oral Robertsin, Rod Parsleyn, Moris Cerullon, jaT. L. Osbornin.

Kirjaa luettuani ihmettelen miten vielä löytyy sellaisia ihmisiä jotka tahtovat antaa rahaa ahneille menestysteologeille, eikö jo luulisi melkein jokaisen tietävän, miksi ja mitä varten he rahaa keräävät, eivät evankeliumin asian vuoksi, vaan ihan omaa rikastumistaan varten.

Mammona on heidän Jumalansa, se jolle he rakkautensa antavat.
17890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sulla on pakka sekasin.
Ei pidä paikkaansa väitteesi sitten alkuunkaan.
Joka antaa sitä siunataan.
Jos et anna ,vähitellen köyhdyt huomaamattasi.

Äänestä
  • Ja sun pää on sekasin (pyörällä) olet langennut vanhaan loveen.Kun raha Patmoksen kirstuun kilahtaa,niin sielu taivaaseen vilahtaa.Antakaa puhtaasta sydämestä,mitään odottamatta takasin.Autuaita ovat hengellisesti köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta. (selitän vähän...autuaita ovat ne jotka ymmärtävät,käsittävät,tajuavat hengellisyyden tärkeyden ja välttämättömyyden ja näinollen sitä janoavat lisää.

    Äänestä

puheenollen, hyvää työtähän hän näyttäisi tekevän.
Mutta sitä olen aina ihmetellyt kun hän on niin sensaatio hakuinen, hän sanoo joka saarnassa tätä en ole koskaan ennen puhunut, tämä on erittäin ihmeellistä ja tärkeetä.

Yksi toinen juttu, miten on mahdollista että hän saa tehdä aviorikoksen ja saarnatoimi jatkuu kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.
Pyytää vain anteeksi ja så what.

Miten voi elää haureudessa ja silti olla Jumalan Pyhänhengen käytössä.
Eikös sana sano, joka hylkää puolisonsa ja nai toisen tekee huorin.
Ja vielä, Jumala vihaa hylkäämistä.

Minun käsitykseni mukaan hänen entinen vaimonsa on edelleen hänen oikea vaimonsa Jumalan mielestä.

Monet jotka on tehneet aviorikoksen ovat menettäneet saarnatoimensa, eikö Jumalan sana koskekaan kaikkia.

Toivon asiallisia vastauksia.

Äänestä

Tuen säännöllisesti joka kuukausi taloudellisesti ja rukouksin Leo Mellerin tärkeää evankelioimistyötä- ja julistustyötä.

Moni minun lisäkseni on saanut tulla uskoon, sekä rakentua ja uudistua omassa uskossaan veli Leon, voidellun ja paljon vainoa kokeneen Jumalan miehen julistuksen kautta.

Olen myös testamentannut omaisuuteni puoliksi Patmos Lähetyssäätiölle ja puoliksi Leo Mellerin omaa henkilökohtaista käyttöä varten, niin paljon olen minä häneltä saanut elämäni varrella hengellistä ravintoa.

Äänestä
  • Mutta minun kiinnostaisi tietää mitä ajattelet siitä
    että veli Leo hylkäsi vaimonsa ja nai toisen, minua on askarruttanut tämä asia, eikös se ole raamatun mukaan haureudessa elämistä, kun hänen entinenkin vaimo vielä elää.
    Voiko olla enää Pyhänhengen käytössä,
    Vai olenko väärässä.

    Äänestä

  • Tauriaisen Herkko kirjoitti:

    Mutta minun kiinnostaisi tietää mitä ajattelet siitä
    että veli Leo hylkäsi vaimonsa ja nai toisen, minua on askarruttanut tämä asia, eikös se ole raamatun mukaan haureudessa elämistä, kun hänen entinenkin vaimo vielä elää.
    Voiko olla enää Pyhänhengen käytössä,
    Vai olenko väärässä.

    kristitylle, mutta kun on kyseessä saarnamies, niin käsketään tarkaamaan hedelmiä, maallista vaellusta myös käsittääkseni.

    Äänestä

Voi veljet.....
Oletko todella niin tietämätön?????
T.L. Osborn ja Moris Cerullo ovat sijoittaneet suuria summia lähetystyöhön jo yli 50 v. aikana.
Kumpikin ovat pitäneet lukuisia suuria kampanjoita Afrikan eri maissa sekä Kauko-Idässä.
Siellä päin heitä todella arvostetaan ja rakastetaan.
Oral Robertsin yliopistosta on valmistunut tuhansia siis tuhansia lähetystyöntekijöitä / lähetyslääkäreitä / avustajia. Niitä on ympärimaailmaa lähetystyössä.
Onneksi jokainen, joka todella tahtoo, voi saada oikeat tiedot käsiinsä eikä tarvitse elää epäluuloissa.
Mikä ihmeessä meitä suomalaisia oikein vaivaa, kun täytyy aina vaan etsiä vikoja, arvostella ja yrittää todistaa toiset harhaoppisiksi??

Äänestä
  • esim. Oral Robertsin yliopistosta valmistuneet tuhannet lähetystyöntekiät ovat hänen sielunsa pelastuksen takuu ? "se sielu joka syntiä tekee,sen on kuoltava." hedelmistään puu tunnetaan.Jokainen on vastuussa omasta vaelluksestaan ja henkilöön ei katsota.

    Äänestä

  • merim.raimo kirjoitti:

    esim. Oral Robertsin yliopistosta valmistuneet tuhannet lähetystyöntekiät ovat hänen sielunsa pelastuksen takuu ? "se sielu joka syntiä tekee,sen on kuoltava." hedelmistään puu tunnetaan.Jokainen on vastuussa omasta vaelluksestaan ja henkilöön ei katsota.

    Miten vesitätte sen kun Jeesus kehoitti antamaan ja luopumaan ja lupasi jo ajassa takaisin moninkertaiseksi takaisin.

    Anteliausuus on hyve, kritisointi ei.
    Voi teitä kun sekoitatte uskovat olemaan antamatta ja olemaan itsekkäitä.

    Äänestä

Yhdessä seurakunnassa kävi parantajaevankelista Nigeriasta asti. Väkeä oli runsaasti läsnä.

Mutta kolehti, se oli pettymys, puhuja odotti ainakin miljoonaa, mutta vain muutama kymmenen tuhatta oli.

Nolottaa olla Suomalainen kun Suomalaiset on niin ahneita, eikä anna vaikka pyydetään. Eräässä toisessa seurakunnassa hän sai kaksikertaa enemmän, mutta silti hävettää, ei me saada tänne megaevankelistoja, jos me ei olla valmiita antamaan riittävästi.

Äänestä
  • ???????????

    Äänestä

  • tyyppi, joka osaa naruttaa hölmöjä ihmisiä. Turha vedota Raamatun kehoituksiin sillä koko juttu on ihmisten keksintöä. Tiedän tosin, etteivät niksahtaneet ihmiset kuuntele järkipuhetta vaan yksikertaisesti tarvitsevat huulestavetäjänsä, että olisi elämälle tarkoituksia.

    Äänestä

Aivan nolottaa ja hävettää kun Afrikasta asti tulee kuuluisa parantajaevankelista hyvää hyvyyttään saarnaamaan tänne kylmään ja kolkkoon pohjolaan, heti täällä ollaan naama nyrpeänä häntä vastaanottamassa ja kolehtia kerättäessä pidetään lompakosta kaksin käsin kiinni, eikä anneta mitä pitäis.

Sitten täällä ihmetellään, kun ei oo herätystä!

Jos te katselisitte tv7:kaa, tekin tietäisitte että herätys on kiinni rahasta, mitä enemmän rahaa liikkuu, sitä laadukkaampia puhujia saadaan.

Kenneth Hagin, Kenneth Copeland ja Creflo Dollar ja Robert Schuller ja Dr. Norman Vincent Peale ja Paul Franklin Crouch:in kaltaiset suuret miehet eivät ole tulleet Suomeen, kun tietävät miten itsekkäitä ja ahneita Suomalaiset ovat.

Ihan turhaa kuvitellakaan, että kaikkein suurimmat evankelistat viittis Suomeen tulla, kun kaikissa muissa maissa kerätään paljon mahtavampia summia.

Äänestä

LM tarvitsee RAHAA,niinkuin muutkin vedellä ja leivällä elävät.

Uskon,että LM on sen verran vanha ja kokenut konkari,että on tullut huomaamaan,että Taivas on aika hiljaa nykypäivänä.

Rahaa SAA kristillisissä piireissä AINA kerättyä - jos on pelimies,niinkuin LM.Ei siinä tarvitse olla kyse mistään rukousvastauksista.

Epäilen,että LM EI oikeasti usko - enää näiden vuosien jälkeen Raamatun sanomaan tai jumalallisiin ihmeisiin.Kyse on lähinnä miehen elinkeinosta teatterin ja hurmoksen keinoin,niinkuin näiden muidenkin,kuten esim. B.Hinnin kohdalla.
Mutta kaikesta vahingosta huolimatta,muutama varattomampi voi saada taloudellista tukea näytön vuoksi.Mutta massi pääasiassa menee napamiehen kulissien ja elämäntavan ylläpitoon.

Ps.Peruutan puheeni,jos olen erehtynyt.

Äänestä
  • Tuo mitä kirjoitat, kuulostaa ihan oikealta.

    Meller oli ehkä uskossa vielä ennen haurellisia suhteitaan ja vaimonsa pettämistä ja hylkäämistä ja Patmoksen varojen kavaltamista.

    Kun hän erosi, hänen opetuksensakin muuttui toiseksi.

    Jumalan palvelijoita on niin vähän, sääli ja murhe, että muutamat jotka ehkä ovat olleet joskus sellaisia, ovat nyt mammonan palvelijoita.

    Äänestä

  • surullista niin kirjoitti:

    Tuo mitä kirjoitat, kuulostaa ihan oikealta.

    Meller oli ehkä uskossa vielä ennen haurellisia suhteitaan ja vaimonsa pettämistä ja hylkäämistä ja Patmoksen varojen kavaltamista.

    Kun hän erosi, hänen opetuksensakin muuttui toiseksi.

    Jumalan palvelijoita on niin vähän, sääli ja murhe, että muutamat jotka ehkä ovat olleet joskus sellaisia, ovat nyt mammonan palvelijoita.

    ja vanhan maailmankuvan jäänne. Tunnen kristinuskon varsin syvällisesti ja olen käynyt koko myllyn lävitse ja pidän sitä kuten kaikkia uskontoja pelkkänä toiveiden ja pelkojen heijastumana. Tutkittuani asioita lajalti ja syvälle, olen tullut 100% prosenttisen vakuuttuneeksi, että ne kaikki ovat ihmislajin tarpeisiinsa luomia. Ja että jos on olemassa niin sanottu Jumala oikeasti, siitä ei ole kellään tietoa.

    Äänestä

  • Pesko kirjoitti:

    ja vanhan maailmankuvan jäänne. Tunnen kristinuskon varsin syvällisesti ja olen käynyt koko myllyn lävitse ja pidän sitä kuten kaikkia uskontoja pelkkänä toiveiden ja pelkojen heijastumana. Tutkittuani asioita lajalti ja syvälle, olen tullut 100% prosenttisen vakuuttuneeksi, että ne kaikki ovat ihmislajin tarpeisiinsa luomia. Ja että jos on olemassa niin sanottu Jumala oikeasti, siitä ei ole kellään tietoa.

    Mellerikin tietää ton mitä sanoit.

    Mutta mitä 6-kymppinen äijä voisi enää muutakaan tehdä?
    Mies on ikänsä matkustellut ja saanut kaipaamaansa pikku huomiota.Ja rahaa tulee!

    Jos Melleri haluaa pitää yllä elintasoansa ja liikkua maailmalla,niin nykyinen homma tulee jatkumaan.

    Kyseessä on kysynnän ja tarjonnan laki!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menestys kirjoitti:

Miltei jokaisen Suomalaisen tuntema kuuluisa radio-evankelista Leo Meller, opettaa rahan antamisesta vuonna 1996 Kuva ja Sanan julkaisemassa kirjassa: "Jumalan ihmisen taloudessa tapahtuu pian Suuri Muutos, Benny Hinnin lopun ajan talousnäky - Nyt vain tässä kirjassa."

Kirjassa on Leo Mellerin lisäksi Kenneth Haginin opetusta rahan antamisesta. Sekä myös Oral Robertsin, Rod Parsleyn, Moris Cerullon, jaT. L. Osbornin.

Kirjaa luettuani ihmettelen miten vielä löytyy sellaisia ihmisiä jotka tahtovat antaa rahaa ahneille menestysteologeille, eikö jo luulisi melkein jokaisen tietävän, miksi ja mitä varten he rahaa keräävät, eivät evankeliumin asian vuoksi, vaan ihan omaa rikastumistaan varten.

Mammona on heidän Jumalansa, se jolle he rakkautensa antavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu