Naiskiintiö

Vaatimalla naiskiintiöitä johtopaikoille naiset tunnustavat olevansa huonompia kuin miehet.
Eivät muuten saa havittelemiaan virkoja.
4478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Fiksut naiset eivät kiintiöitä vaadikaan.
Feministien keksimä tapa päästä helpolla johtopalleihin kiinni.
Omin avuin on noustava,naisenkin.
Ken johtamaan haluaa,tien tulisi olla mahdollisimman alhaalta ylös
-ettei arkinen totuus unohtuisi.

Entisaikain kisälliys oli mainio tapa yletä, oppia ammatti. Lähettipojasta johtajaksi-kaari saa johtoportaan arvostamaan duunaria.
Työtä,jolla maa vaurastuu.

Mielestäni arvostuksen puute on suurin ongelma.
Korkeakoulusta suoraan päsmäriksi,kaulusherraksi hetkessä; koskaan likaamatta kynnenalusiaan. Miten portaikon alimmainen porras voisi arvostaa itseään, jos johtajat käyttävät sitä vain kenkien kopisteluun.
Edessä on halpatyövoiman rantautuminen massoina idästä ja alkuperäiskansan suurempi pitkäaikaistyöttömyys
...johtajien itsensä aiheuttama.

Naisvaltaisilla aloilla johtajat eivät edelleenkään ymmärrä palkan merkitystä.
Eletään kuin -70-luvulla. Hoivahenkilökunta on alipalkatumpaa ja ylityöllistetympää kuin koskaan,eivätkä naisjohtajamme edes yritä vaikuttaa muuttuneen ajan tuomiin vaatimuksiin.
Sanasen voisi sanoa myös työmoraalista,mutta senhän jokainen näkee omalla työpaikallaan ja peilissään.

Hävettää olla nainen.

Olemme näennäisesti maailman tasa-arvoisimpia ja hyvinvoivia yhteiskuntia.Ainoa esittelykelpoinen debytantti on sosiaalipuolen tukiverkkosukkainen wiener-valssaaja,jota kehitetään palkkakehityksen kustannuksella.
Naiset vallankahvassa on kiiltäväkuvainen brosyyri muuta maailmaa varten.Sisälukutaitoa ei tarvita,ei pala,eikä ole kierrätyskelpoinenkaan.Saati, että sitä joku
ajatuksella katselisi.

Äänestä
  • ..yhteiskunnan alennustila alkoi siitä, kun annettiin naisille äänioikeus..

    Äänestä

  • Egge kirjoitti:

    ..yhteiskunnan alennustila alkoi siitä, kun annettiin naisille äänioikeus..

    Aika paha!

    Äänestä

Naiset tarvii aina miesten hyväsynnän omalle "tasa-arvolleen"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yrjö-Liisa kirjoitti:

Vaatimalla naiskiintiöitä johtopaikoille naiset tunnustavat olevansa huonompia kuin miehet.
Eivät muuten saa havittelemiaan virkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu