MTK:n Tuomaanpäivien juhlissa kepulainen naiskansanedustaja Anne Kalmari oli laukonut madon lukuja niille ihmisille, jotka olivat kehdanneet väittää, että eläinsuojelurikkomuksia olisi tapahtunut. Kansaamme edustavana hänen mielestään Oikeutta eläimille-ryhmän salaa kuvaamissa sikaloissa ja kanaloissa ei ole ilmennyt rikkomuksia tai eläinsuojelurikoksia. Hänen mielestään paikat eivät vain kuvaushetkellä olleet "vieraskunnossa". Hänen mielestään kepulaiset "kodit" aina siivotaan, ennen kuin vierailuja eli tarkastuskäyntejä sinne yleensä sallitaan.
Kepulaiset aina siivoavat, kun vierasta pukkaa?
Kalmari ja verilöyly
2133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onhan tapahtunut yksi hyväkin asia Artjärveläinen isäntä sai vankeustuomion vaikka evira ei mitään virheitä ole huomannutkaan maatalousministerin mukaan.
141 tuki on peruutettava sillä ei kansan tavitse maksaa kuolleista ja huonostihoidetuista eläimistä aiheutuneita kustannuksia.
Toivottavasti saadaan loputkin kepulaiset levättömän pöydän ääreen.
ajan, eli taisivat todella olla "ei vieraskunnossa" ja "siivoamatta".
Onko viranomaisilla "tapana" ilmoittaa tarkasukäynnistä "siivoamisvaroitus"?
Selvitettää riittää vielä pitkään ja varmaa on se, että "jäävuoren huippua" on vasta nähty.
Toivottavasti ei käy kuin Lahden mm-kisoissa, ternimaidolla ja karpaasi-sinapin voimalla, ei vilunki pelillä, ei ei..