Tsunamin uhreja ei tule auttaa

Miksi yhteiskunnan pitäisi auttaa tsunamissa kuolleiden omaisia? Eihän yhteiskunta tue muuallakaan kuolleiden omaisia.
Isäni kuoli viime keväänä, eikä meitä yhteiskunta auttanut eurollakaan. Jouduimme maksamaan perintöveron, toisin kuin tsunamin uhrit, joiden hyväksi kerättiin miljoona potti.

Miksi juuri tsunamissa omaisensa menettäneitä tulisi tukea taloudellisesti?
9427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos ei muuten, niin siten että se revitään veroin kansan selkänahasta vaikka asevoimin ja tuhlaillaan kevytmielisesti ministereiden hassuprojekteihin.

Ei sinne thaimaan phukettiin aivan köyhää kansanosaa mennyt. Työläisistäkin vain se eliitti joka on kiristänyt itselleen mukavasti ylisuuren massin. Tavallisella työväestöllä ei ole varaa ulkomaita myöten riekkua ja rietastella. Tavallinen työläinen kärvistelee joulunajatkin kotimaassaan.

Siksi ovat Ministereiden ja kanistereiden kielet kerkeät lupaamaan ja syytämään verorahaa sammioittain näiden "poloisten" auttamiseksi. Tavallisen kansalaisen kasvot he tallaisivat lakeerikengillään jouluiseen kuralammikkoon vailla omantunnon pistoa lainkaan.

Äänestä

Nyt ihminen siellä on täysin väärässä mitä tsunamikatastrofiin tulee!

Läheltä seuranneena voin vakuuttaa että yhteiskunta EI ole auttanut tsunamin uhreja juuri lainkaan. Kaikki eivät ole Suomessa saaneet edes välttämätöntä sairaanhoitoa! Mitään apua tai rahallista apua useimmat eivät ole saaneet.

Kiva taistella paskassa yhteiskunnassa kun on menettänyt sekä terveytensä että perheensä! Sitten vielä joku ihminen huutelee että liikaa on autettu!


Miksi Suomessa vähäosaiset ja jotain tukea tai apua tarvitsevat hyökkäävät toisiaan vastaan? Ei täällä järjestelmä suosi mitään vähäosaisten ryhmää, kaikki perustuu kulisseihin, väärinkäytöksiin ja kurjien kurjina orjina pitämiseen!


KAIKKI tsunamirahat ovat menneet vääriin kohteisiin, aivan kuten etukäteen tiesinkin koska ei tämä ole ensimmäinen rahankeräys. Rahankerääjät vakuuttavat muuta, mutta KAIKKI rahat ovat menneet joko hyväntekeväisyysjärjesöjen bisnekseen tai tsunamialueen rikkaalle väestölle. KAIKKI!

Äänestä
  • Millä perusteella juuri tsunamissa menehtyneitä pitäisi auttaa, mutta jättää muut omaiset auttamatta, mihin perustat käsityksesi?

    Silloinen valtionvarain ministeri Kalliomäki tuki mielestäni jo aivan liikaa vapauttamalla tsunamin omaiset perintöverosta.
    Ei ole koskaan ketään muuta ryhmää vapautettu verosta, miksi?

    "Kiva taistella paskassa yhteiskunnassa kun on menettänyt sekä terveytensä että perheensä! Sitten vielä joku ihminen huutelee että liikaa on autettu!"

    Kyllä, liikaa on autettu silloin kun apu (perintöveron poisto) kohdennetaan vain tiettyä ihmisryhmää koskevaksi.
    TÖRKEETÄ sanon minä!
    Tunteet ja avun tarve se on muillakin kuin vain tsunamissa kuolleiden omaisilla.

    Äänestä

  • jos menee ulkomaille, missä käy huonosti. Eihän se ole kenenkään suomalaisen vika, jos huonosti käy. Huonosti voi käydä myös kotimaassa, sekin on sattumaa. Onhan eri asia joutua vaaraan kotimaassa, jos yhteiskunta on laiminlyönyt jossain asiassa kuin joutua ulkomailla vaaraan. Tällöin kukin ottaa oman vastuunsa asiassa. Kysyn vaan, mitäs läksit?

    Äänestä

  • Me tavalliset suomalaiset olemme tottuneet kohtaamaan pettymyksiä, läheisten kuolemia ja köyhyyttä.

    Tsunami"uhrit" kuvittelevat olevansa oikeutettuja loputtomiin korvauksiin ja makeaan elämään ikiajat. Tuliko siitä tsunamista selviämisestä jokin moraalinen vika, asennevamma?

    Koettaisivat vain ryhdistäytyä ja alkaa tuottaa hyötyäkin yhteiskunnalle.

    Äänestä

  • Kannattaisi selvittää missä ne PR:n keräämät miljoonat viipyy.
    PR keräsi kymmeniä miljoonia vapaaehtoisilta lahjoittajilta rahaa, sen lisäksi seiväshyppääjä vapautti omaiset perintöverosta.
    Eikö mikään riitä, vai mistä on kysymys?

    Äänestä

  • Mitä apua tämän nuren terveen naisen olisi saatava yksinään.Hänellähän ei ole kuin yksi suu ruokittavana.Hänhän menetti koko perheensä Tahimaassa.Ei kai kuolleet tarvitse taloudellista apua vai mitä.
    Tosin tämä nainen tarvitsisi henkistä tukea jos suru tuntuu jouluna ylitsepääsemättömältä.

    Ennemmin talousapu jos sitä on jaossa olisi suunnattava sellaisille lapsille ja leskille jotka ovat menettäneet huoltajansa joko onnettomuuksissa tai sairauksissa tänä vuonna.

    Äänestä

epätoivoisiin, jopa väkivaltaisiin tekoihin.

Sitten voidaan laittaa ne erityistarkkailuun ja peruuttaa mahdolliset aseluvat ja uutisoida niiden touhuista herkullisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enempää. kirjoitti:

Miksi yhteiskunnan pitäisi auttaa tsunamissa kuolleiden omaisia? Eihän yhteiskunta tue muuallakaan kuolleiden omaisia.
Isäni kuoli viime keväänä, eikä meitä yhteiskunta auttanut eurollakaan. Jouduimme maksamaan perintöveron, toisin kuin tsunamin uhrit, joiden hyväksi kerättiin miljoona potti.

Miksi juuri tsunamissa omaisensa menettäneitä tulisi tukea taloudellisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu