Hallitukseen kohdistuva tyytymättömyys on kasvanut selvästi puolen vuoden aikana. Vaikka selvä enemmistö suomalaisista arvioi pääministeri Matti Vanhasen (kesk) selviytyneen tehtävistään joko erittäin tai melko hyvin, runsas neljännes kansasta antoi hänelle kuitenkin erittäin tai melko heikon arvosanan Helsingin Sanomien Suomen Gallupilta tilaamassa mielipidetutkimuksessa.
Vanhasen nykyinen arvosana on alhaisempi kuin yhdessäkään aiemmassa vastaavassa mittauksessa hänen kahdella pääministerikaudellaan. Heikkojen arvosanojen osuus kasvoi puolessa vuodessa peräti 15 prosenttiyksikköä.
Vanhasen nykyinen arvosana on alhaisempi kuin yhdessäkään aiemmassa vastaavassa mittauksessa hänen kahdella pääministerikaudellaan. Heikkojen arvosanojen osuus kasvoi puolessa vuodessa peräti 15 prosenttiyksikköä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
... paljon sellaisia seikkoja, joka on mennyt suuren yleisön arvioinneissa hallituksen piikkiin.
Tehy-kahinointi oli Kokoomuksen sisäinen möhläily, josta on saanut koko hallituskin siipeensä. Mutta Kokoomuksen kannatus on pienentynyt paljon rajummin kuin kepun.
EU:n toimet tukien ja ylituotannon pienentämiseksi ovat mys rassanneet hallitusta. Hupaisinta oli, että innokkaimmaksi tukiaisten puolustaja ja ylituotannon suosijaksi osottautui sossupuolue. Heinäluomakin puhui oikein ääni väristen noiden demareiden sydäntä aian lähellä olleista asioista. Tyhmälle Heinäluomalle ei mikään ole mahdotonta kunhan pääsee vain kepun kimppuun. Mutta kansaa ei tuollaisella petetä pitkällä tähtäyksellä. Unioniin on liittynyt köyhiä itäisen Eroopan maita, joiden tukien tarve on suurempi ja meidän vanhojen rikkaiden jäsenten on tingittävä osuudestamme. Myös käydään maailmanlaajuisia neuvotteluja tukien väentämisestä. Ajanoloon tuosta epäterveestä järjestelmästä on päästävää maailmanlaajuisesti eroon. Se tosin tarkoittaa ruuan hinnan nousemista tukien verran. Sosiaalidemokkraatit rakensivat järjestelmän alentamaan ruuan hintaa. Siitä on luovuttava ja hoidettava sosiaalipolitiikka muilla konsteilla.
Nuo asiat ovat toki pikkujuttuja sen suuren edistyksen rinnalla, mitä Vanhasen hallitusten aikana on maan taloudessa tapahtunut. Se on ollut unionimaiden kärkiluokkaa. Vauraus on kasvanut, työttömyys vähentynyt, valtiontalous loistokunnossa. Nuo seikat alkavat painaa vaakaa hallituksen puolelle kunhan ihmiset sen pääsevät rauhassasen havaitsemaan.
"Tehy-kahinointi oli Kokoomuksen sisäinen möhläily, josta on saanut koko hallituskin siipeensä. Mutta Kokoomuksen kannatus on pienentynyt paljon rajummin kuin kepun. "
Kepu voitti vaalit ja kokoomus oli kakkonen. Nyt kokoomus on suurin ja kepu kolmonen. Ja oivan mukaan kokoomuksen kannatus on pienentynyt "paljon rajummin kuin kepun". Kihihihihi..... onkohan oiva käyttänyt itänaapurin ääntenlaskijoita apunaan tuossa analyysissä? Kihihihii.... :-D
Oivalla on ilomantsilaisen lesti-inssin matematiikka... ja se ei ole paljon... josko ollenkaan...
... myös verbaalis-matemaattis-looginen päättelykyky ja muisti- ja oppimitoiminnot ovat älykkyystestin mukaan korkealla tasolla.
Viittaan kannatuksen pienentymisellä tämän päivän Hesariin, jossa sanotaan, että sen teettän mielipidetiedustelun mukaan Kokoomus sai heikkoja arvosanoja 44 prosentilta, kesällä neljännes ja kepu nyt kolmannekselta, kasvua 10 prosenttiyksikköä.
Minun tietämäni mukaan Keskusta on eduskunnan suurin puolue, eik suinkaan kolmas.
Tästä ttaulukosta...
http://www.taloustutkimus.fi/tuotteet_ja_palvelut/puolueiden_kannatusarviot/puolueiden_kannatusarviot_2007/
...Huomaat, että SDP:n oppositiolisä on syönyt lähinnä keskustan kannatusta, jos viimeisiä gallup-lukuja verrataan vaalituloksiin.
Kokoomus sen sijaan on hieman kasvanut, mutta vihreät ovat saaneet erittäin selvää kannatuslisää Cronbergin erittäin asiallisten puheenvuorojen ansiosta.
Kun sinä olet yhtenä monista moittinut kokoomusta "Tehy-töppöilystä", niin äänestäjät näyttävät kuitenkin olleen ihan toista mieltä.
Mitä Vanhasen suosion laskuun tulee, niin en olisi siitä yhtään huolissani. Vanhanen on vasta nyt ryhtynyt ottamaan asioihin jämäkästi kantaa, mikä alkaa jakaa kansalaisten mielipiteitä.
Pääminsiterin tehtävähän ei ole tavoitella kansansuosiota vaan johtaa hallituksen politiikkaa myös silloin, kun on tehtävä ikäviä oäätöksiä, joista oppositio pääsee räksyttämään, mitä media sitten mielellään vielä suurentelee.
Ole, Oiva, siis aivan rauhassa. Maltillinen keskustaoikeistolainen sinivihreä hallitus toimii hyvin ja jatkaa takuulla vielä vuoden 2011 vaalien jälkeenkin, ellei SDP osaa muuttua asiallisemmaksi.
... voidakseen noista luvuista todeta, että muutokset ovat hyvin pieniä, joka tapauksessa pienenmpiä kuin virhemarginaali. Kokoomuksella vain oli viime kesänä 24 ja 23 %, mutta syksyinen Tehytöppäily on johtanut siihen, että nyt on aina alle 23.
Sinuunkin on tarttunut tuo vitsi, että Vanhanen ei toimisi jämäkästi. Se on harhaluulo, jota sossuoppositio on levittänyt. Kaikista hallituksen eteen tulleista pulmista ollaan syksyn aikana selvitty hyvin. Pulmat eivät tosin hallitsekaan hallituksen työtä, vaan se vakaa talouden ja muunkin toiminnan meno, johon hallitus keskittyy.
Virhemarginaalien sisään jäävistä eroista ei kannata kinata, mutta keskustella niistä voi.
SDP näyttäisi sen mukaan saaneen räksyttämisellään liikkuvien äänestäjien protestihenkisten kannatusta. Se lienee sitä joukkoa, joka on aina tyytymätön, jos hallitus hoitaa ikävät asiat oikein.
Se, että kokoomuksen kannatus on välillä ollut korkeammalla on totta, mutta merkittävää minusta on, ettei se ole kaikesta asiattomasta Tehy-ryöpytyksestä huolimattakaan pudonnut tippaakaan alle kokoomuksen vaalituloksen.
Vanhasen jämäkkyydestä en ryhdy kinaamaan, mutta punamullassa vanhanen taipui kaikkeen, mitä Heinäluoma vaati. Nyt Vanhanen sen sijaan johtaa hallitusta Kataisen ja kokoomuksen tuella ilman, että mediassa olisi joka viikko uutisia siitä, miten halliputpuolueiden pitää selvitellä keskinäisiä pelinsääntöjään, mitä demarit aativat koko neljän vuoden vähän väliä.
Silloin Vanhanen ei ollut jämäkkä. Nyt hän on, mistä syystä suosio putoaa, koska kaikki eivät pidä siitä, että johtaja johtaa joskus kovallakin otteella.