Siis sellaisia kivoja joviaaleja tyyppejä?
Miten on, jos kysyy, että haluatko rakastella kanssani jazzin soidessa, koska en pidä virsistä? Mahtaako käydä flaksi? En nyt ihan keskijakaus-körttiseuramiehiä tarkoita.
Tarkoitan eritoten sitä, että unohtaako uskovainen mies siinä tilanteessa raamattunsa ja pastoraalinsa, jos joku upea ilmestys ehdottelisi moista? Mitä luulette?
Olisiko ateistiksi itsensä esittelevä kaunotar uskovaiselle miehelle haaste, mahdollisuus, vai peräti hallusinaatio?
Miten on, jos kysyy, että haluatko rakastella kanssani jazzin soidessa, koska en pidä virsistä? Mahtaako käydä flaksi? En nyt ihan keskijakaus-körttiseuramiehiä tarkoita.
Tarkoitan eritoten sitä, että unohtaako uskovainen mies siinä tilanteessa raamattunsa ja pastoraalinsa, jos joku upea ilmestys ehdottelisi moista? Mitä luulette?
Olisiko ateistiksi itsensä esittelevä kaunotar uskovaiselle miehelle haaste, mahdollisuus, vai peräti hallusinaatio?
Vastaukset 10
Vanhimmat
...'iänkaikkinen vastakkainasettelu'; kristitty/jotainmuutauskis vastaan ateisti, siis ihan oikeesti, ihmisiähän tässä kaikki...enemmän tai vähemmän aivopestyjä, eikä ateistit yhtään sen vähempää tai enempää...näköjään...
aikaisemmin kysyttiin saako ateismilla naisia.
No minä en ainakaan uskovaisen kanssa alkaisi olemaan, ja tuskin hänkään minun kanssani. Kysäisin vain, että mihin asti se uskovaisen "moraali" venyy.
Monet lahkolaisista saarnamiehistä ja palavista sananjulistajista ovat kylläkin olleet tunnettuja häntäheikkejä. Mikä ei oikeastaan ole mikään ihme (eikä ainakaan Jumalan sellainen), kun ajattelee yhdistelmää karismaattinen sananjulistaja ja hurmoksellisen vastaanottava ihmisjoukko, joista monet tietysti naisia ja ilmeisesti huomattavan paljon ns vanhoja piikoja.
Toisaalta taas katolilaiset papit kylläkin saavat miehiä yllin kyllin - tai ei siis miehiä, vaan noita pikkupoikia. Katolilaisen papin elämätyön keskeisin osa on satojen pikkupoikien raiskaaminen, kuten erittäin hyvin tiedämme:
http://www.logosmedia.fi/artikkeliarkisto/pedofilia.html
Pelkästään Jenkeissä on yli tuhat katolista pappia tuomittu pedofiliasta ja yleisesti uskotaan, että tämä on vain jäävuoden huippu.
http://www.kolumbus.fi/jyrki.vartiainen/insesti6.htm
että saako nainen miehen sillä, että aloittaa puheensa ateismilla, vai siitä huolimatta. Esitinkö kysymykseni epäselvästi? Saattaa olla.
Mitenkäs tämän nyt sitten selittäisi. Jos on sellainen tilanne, että uskovainen nuorehko mies on vaikkapa työmatkansa takia jossain vieraan paikkakunnan ravintolassa käymässä ja siinä sitten illan mittaan alkaa tanssinjytke ja joku kaunotar tulee kysymään, että haluatko mister Handsom rakastella kanssani jazzin tahdissa, kun minä en niin virsistä välitä.
Niin siis, mitä luulet, että tämä uskovainen mies vastaa? Kiehtooko kielletty hedelmä?
Kommunismi oli uskonto ja ateismi ei ole ikinä ollut.
Tai ehkä se on tarkoituksellista valehtelua.
Terkkuja Stalinilta Ja Jesseltä kultsi
Olen pari kertaa seurustellut vahvasti uskonnollisten tyttöjen kanssa, itse taas olen umpiateisti. Aina on toimeen tultu näkemyseroista huolimatta. Erot eivät ole johtuneet uskon asioista vaan paljon maallisemmista ominaisuuksista. Kyllähän minäkin mieluusti ateistitytön kanssa seurustelisin, mutta ei ole vielä tullut yhtään vastaan.
että itse olen ainakin vähän ihastunut tämän palstan atte neitokaisiin. tiedä sitten kuinka tuo suhde pidemmän päälle toimisi...hmm...voiko hihhupäiviin kyllästyä?
Ei ainakaan pelkällä ateismilla jos kaikki muut ominaisuudet ovat toisesta osapuolesta vastenmielisiä =) En usko, että on sellaista henkilöä, joka näkee
pelkän ateismin suurimpana kriteerinä parinvalinnalle.
Joillekkin se voi ehkä merkitä paljonkin positiivisessa tai negatiivisessa mielessä, toisille ei kenties laisinkaan.
Henkilön kannat uskonasioihin voivat varmaan kompensoida jossakin suhteessa toisiinsa muiden etsittyjen/ ei-toivottujen ominaisuuksien välillä.
Siinä missä esim. vauraudella voidaan yleisesti sanoa olevan parinvalinnassa kiinnostusta lisäävä ominaisuus, en usko että yhtä vahvaa yleistystä voidaan antaa ateismista suuntaan tai toiseen, sikäli kun juttuun vaikuttavat niinkin monet eri asiat..
Ateisteilla kun ei ole edes yhteistä mm. moraalista ideologiaa, eikä heitä yleensä voi niputtaa saman lipun alle..
mutta varmaan monesta ateistimiehestä se lienee ainakin kohtalainen bonus toisessa osapuolessa.
tän päivän neidot alkaa olla kuin tilkkutäkit, paikkapaikan vieressä,kuka sellaista vaimokseen huolisi, jos uskon piiristä löytyy itsestään huolehtivia/kunnioittavia neitosia.
vaivautunut kokeilemaan, miten tuollaiseen kysymykseen vastattaisiin.
Mutta ainakin ateismilla saa joulupuuhiinkin reipasta meispuolista kotiapua, joka ansiotyössään enimmäkseen vain neuvottelee ja opettelee golfinpeluuta.