Mikä on Suomen historian pahin virhe, jonka Suomi on tehnyt?
Pahin virhe?
Kyisen pellon kyntäjä
461157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Antamalla kommunisteille oikeuden perustaa oma puolue.
Itsenäisyys! Olisi pysytty vain Äiti-Venäjän helmoissa
Tarkkispojan ikuinen ja toteutumaton haave!
Neuvostoliiton osaksi päätyminen oli PAHINTA, mitä millekään vapaalle valtiolle voi sattua! Baltian maat voivat kaikki asian vahvistaa!
Liittoutuminen Saksan kanssa valko-suojeluskunta ryssijöiden pakottamana.
On se toki turhauttaavaa, kun ihana sosialismi ei tuon teon asniosta päässytkään Suomeen. Ymmärrän vitutuksesi.
"On se toki turhauttaavaa, kun ihana sosialismi ei tuon teon asniosta päässytkään Suomeen. Ymmärrän vitutuksesi." Sinulla ei tunnusta olevan muita vaihtoehtoja mutta ajatteleppa tilanetta jos olisimme liittoutuneet USA:n, Endlannin ja Ranskan kanssa. Olisimme jo natossa meiltä ei olisi mennyt Karjalaa ja meillä olisi naapuri Venäjän kanssa paremmat suhteet.
maistuisi.
Jos sisällissotaa ei olisi ollut niin muukin historia olisi voinut mennä ihan eri lailla.
Ajatellaan vaikkapa talvisotaa. Miehiä olisi ollut paljon enemmän rivissä.
Myös kommunistit ja punaiset kääntyivät yhteistä vihollista vastaan silloin.
arvelivat että Hitlerin Saksa lyö parissa kuukaudessa Neuvostoliiton. Marski antoi Suur-Suomi julistuksensa tämän "varman" asian vuoksi.
Väärän arvioinnin vuoksi tuli tuhansia kuolleita ja vammautuneita. Suomi joutui lisäksi maksamaan sotakorvauksia ja luovuttamaan Petsamon.
Tuo oli kaikkien virhearvioiden äiti.
toimia?
Oliko jatkosota vältettävissä?
Hallitsematon maahanmuutto ja sen mukana maan muuttuminen aikaa myöten allahin maaksi.
viipurin piirityksen laiminlyönti
piiritys, joka vielä laiminlyötiin?
Pahin virhe = kokoomus !
Vapaassa länsimaassa kaikilla on oikeus perustaa poliittinen puolue ja kansa päättää vaaleissa sen suosion!
Jotkut puolueet saavat vapaissa vaaleissa yli 20:n prosentin kannatuksen kun taas ne turhatpuolueet jäävät 0,3:een prosenttiin!
Itsenäistyminen 1917 mikä johtikin sitten yli 100 000 ylimääräiseen, väkivaltaiseen, kuolemaan.
Todellisuudessa bolsevistisen Neuvostoliiton alaiseksi päätyminen olisijohtanut huomattavasti suurempaan uhrimäärään suomalaisia asukkaita ja. Elintason romahtamiseen nykypäivään verraten!
Pahin virhe joka on Suomessa tehty ,on se että herrat Paavo Lipponen ja Sauli Niinistö ajoivat Suomen euroon mukaan ja samalla luovuttiin omasta valuutasta.
Tässä on sen megaluokan virhe , joka tulee tekemään tyhjäksi kaikki itsenäisyyden ajan sukupolvien ponnistelut ja uurastuksen.
Ei mitään historian virheitä voi arvostella tämän päivän argumenteilla. Sellainen olisi pahimman lajista paskanjauhamista populismin tunkion äärellä. -Eiks nii?
Väärin, nimittäin jos me emme voi arvostella mahdollisia historian virheitä tämän päivän argumenteilla, millä argumenteilla sitten? Ts. väittämäsi johtaa vääjäämättä siihen, että emme voisi arvostella historian tapahtumia ollenkaan! Tulevaisuuttako meidän tulisi ryhtyä ennakoimaan ja valmiiksi sitä arvostelemaan, voidaanhan toki niinkin tehdä, aloittakaamme vaikka eräästä SOTEsta...
Kun katson itse elettyä elämää taaksepäin, se on historiaa, kuitenkin löydän sieltä juuri nykyisillä argumenteilla enemmän tai vähemmän virheiksi luokiteltavia tekoja ja tekemättä jättämisiä. Miten on itselläsi?
Peräänantamattomuus ennen talvisotaa käydyissä neuvotteluissa. Suomalaiset hölmöt luulivat että kun neuvottelut kariutuivat niin sillä selvä. Jopa ministerit eivät uskoneet että Helsinkiä pommitetaan vaikka olivat paikalla kun sota alkoi.
Suomi ei ollut peräänantamaton vaan oli siinä uskossa että neuvottelut jatkuvat.
Sen sijaan Stalin oli lautapää sonni ja meni uskomaan meikäläisten kommunistiemigranttien väitteisiin, joiden mukaan hyökkäys ei kohtaa vastarintaa vaan työväki ottaa kukkapuskien kera puna-armeijan vastaan! Niinpä hän hyökkäsi!
Seurauksena oli 200.000. syväjäädytettyä muna-armeijalaista ja valtavat kalustomenetykset ja maineen,enetys päälle!
Kuka Suomi? Herra vai rouva Suomi, vai kenties neiti Suomi? Yksilöi!
Ehkäpä antautuminen amerikkalaiselle ajatusmaailmalle?
Pahin mitä tiedän oli Eu:n vasalliksi ja alaiseksi ryhtyminen.Siinä' meni vapaus ja itsenäisyys,tilalle saatiin laumoittain kivikautisen uskonnon -kultin brutaaleja jäseniä raiskaamaan ja murhaamaan kansalaisiamme. Ei mennyt niinkuin "Strömsöössä".
PARASTA, mitä Suomelle on tapahtunut, on liittyminen EU:n osaksi ja lännen leiriin! Vapautemme ei ole vähentynyt ja olemme osa itsenäistä suurta kauppa-aluetta, jonne pääsystä moni meitä kadehtii!
Pakolaisia ei ole EU aiheuttanut ja sivistysvaltio on velvollinen ottamaan vastaan rajatun joukon heitäkin!
"Pakolaisia ei ole EU aiheuttanut ja sivistysvaltio on velvollinen ottamaan vastaan rajatun joukon heitäkin!"
- Heippa! Kun sinä tunnut olevan asioista niin hyvin perillä , niin voisitko vielä hieman tarkentaa tätä hyvää tarkoittavaa lausumaasi ? Kertoisitko meille kaikille asiasta kiinnostuneille , että millä tavalla Suomi pystyisi mahdollisesti ottamaan vastaan vain rajatun joukon pakolaisia , kun tiedetään miten nykyisin tämä pakolaisprosessi toimii ?
Kertauksen vuoksi vielä tästä prosessista hieman: ihminen lähtee muuttomatkalle maailman köyhemmiltä alueilta kohti paremman elintason alueita. Saapuessaan itselleen sopivaksi katsomansa vation alueelle , hän ilmoittautuu turvapaikanhakijaksi ja pääsee mukaan prosessiin jonka lopputuloksena hän saa itselleen pakolaisstatuksen ja mikäli osaksi sattuu hylätty , voi hän aloittaa prosessinsa uudestaan ja uudestaan. .... ja koko homma ei maksa hänelle yhden yhtäkään killinkiä rahaa. Päinvastoin , niin kauan kuin hän pysyy virallisesti prosessissa mukana , tulee rahaa taskuun vain olemalla " turvapaikanhakija" ..
Mites Suomen valtiovalta pystyisi tällaista prosessia säännöstelemään , niin että se "velvollisuus tuon mainitsemasi rajatun joukon vastaanottamisesta " toteutuisi ?
Se toteuttaa sitä jo nyt, sillä v altaosa tulijoista saa kielteisen päätöksen ja lennätetään takaisin! Jos määrä alkaa rassata voidaan ääritilanteessa tehdä vaikka 'Unkarit' ja sulkea raja kokonaan pakolaisilta!
Toistaiseksi ei ole oikein koviin keinoihin ole menty, mutta jatkuvasti on prosessia kiristetty! Esim. perheen yhdistämisen kynnys on nykyään todella korkea!
"Virallinen Totuus" on se jonka olet päähäsi naulannut.(se jota poliitikkomme,,,"Mama Merkelin"lampaat edistävät) Itseasiassa olemme vuosia ja vuosia olleet vaan nettomaksajia tuossa tyhmyyden huipussa,kusetusten kuninkaassa Eu:ssa
Tuossa itäisessä naapurimaassamme olisi perinteinen ja hyvä,suorastaan loputon ostajien joukko,,ja kansantalouteemme huima vaikutus,MUTTA:EU jäädyttänyt lähinnä kaupankäynnin.
Noh,jokainen on omien ajatustensa mukaan joko oikeassa tai väärässä..Vaan niin tullee käymään,että EU jäsenmaat alkavat pyrkimään ulos tuosta "naimakaupasta" kuten Englantilaiset ovat tehneet. Seuraavat ehkä Puola,Unkari,jotka eivät hyväksy EU:n sanelupolitiikkaa.
"Seuraavat ehkä Puola,Unkari,jotka eivät hyväksy EU:n sanelupolitiikkaa."
- Asiassa on vain yksi pikku MUTTA ... , nimittäin noissa molemmissa maissa kansalaiset ovat TYYTYVÄISIÄ tai jopa ERITTÄIN TYYTYVÄISIÄ maan EU-jäsenyyteen.
Kuis ne nyt pois olisivat lähdössä EU-onnelasta , kun äänestäjät kannattavat EU-jäsenyyttä ??
"os määrä alkaa rassata voidaan ääritilanteessa tehdä vaikka 'Unkarit' ja sulkea raja kokonaan pakolaisilta!"
- Kyllä valtiovallan signaali on toistaiseksi vain ja ainoastaan ollut se , että kaikki jotka turvapaikkaa saapuvat hakemaan otetaan vastaan ja heidän vainonasteensa tutkitaan yksilöllisesti oikeusvaltioperiaatteiden mukaan.
"Esim. perheen yhdistämisen kynnys on nykyään todella korkea!"
-- No niinpä näyttää olevan. Luetaanpa yhdessä mitä Turun Sanomat kirjoittaa aiheesta:
"Perheenyhdistämishakemusten määrä ei ole laskenut, vaikka laki kiristyi viime vuonna
Järjestöt kritisoivat tulorajaa ja esteitä matkalla haastatteluun.
Mikko Stig
Syyrialaispakolainen Danyal Taher Helsingissä 19. joulukuuta 2016. Teher on asunut Suomessa noin kaksi vuotta, mutta hänen perheensä elää yhä Syyriassa.
Syyrialaispakolainen Danyal Taher Helsingissä 19. joulukuuta 2016. Teher on asunut Suomessa noin kaksi vuotta, mutta hänen perheensä elää yhä Syyriassa.
KOTIMAA STT 4.8.2017 3:00 6
Saana Uosukainen
Turvapaikan saaneiden perheen tai edes puolison saamisen Suomeen pelättiin viime vuoden lopulla vaikeutuvan. Syynä oli viime vuoden heinäkuussa voimaan tullut lain kiristys. Hallitus kiristi lakia niin, että perheenyhdistämistä hakevalla on oltava riittävä toimeentulo.
Tämän vuoden tammi-kesäkuussa hakemuksia on tullut lähes saman verran kuin koko viime vuonna. Maahanmuuttoviraston mukaan viime vuonna perheenyhdistämishakemuksia tuli 1 675, tänä vuonna jo 1 532.
– Meidän arvion mukaan tänä vuonna tulisi jopa 3 000, todennäköisesti vähän yli jopa, sanoo Maahanmuuttoviraston ylitarkastaja Leena Turku."
”- Kyllä valtiovallan signaali on toistaiseksi vain ja ainoastaan ollut se , että kaikki jotka turvapaikkaa saapuvat hakemaan otetaan vastaan ja heidän vainonasteensa tutkitaan yksilöllisesti oikeusvaltioperiaatteiden mukaan. ”
Kaikki asiat on aina ”toistaiseksi” kunnes muuttuu toiseksi. Jos tilanne muuttuu hälyyttäväksi niin voimme sulkea rajat koska hyvänsä paperittomilta! Muutama maa on sen jo tehnytkin!
Ei nää sotapakolaiset ole pahimpia! Keski-Afrikassa on kymmeniä miljoonia ihmisiä, jotka kokevat elämäntilanteensa toivottomaksi ja JUURI HE tunkevat Libyan läpi Italiaan! Melkoinen osa heistä on mm. Lukutaidottomia!
http://veikkohuuska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/250260-minkalainen-hajottava-voima-visegrad-maat-ovat-eun-sisalla
Suosittelen lukemaan,,
Arvasin, että olet Brysselin Tiltu. Karsea bolsu. Väität näitä onnenonkijamassoja pakolaisiksi ym.
Suomen pahin virhe oli kun Suomi ei karkoittanut punikkeja Venäjälle jotka osallastuivat sisällissotaan. Koska taistelivat Venäläisten kanssa kuuluisivat
Stalinin valtakuntaan.
Kovimmat sisällissodasta hengissä selvinneet kommunistit luikkivat kyllä karkottamattakin N- liiton puolelle, ihan oma- aloitteisesti. Lähemmäs 10000 yksilöä taisi heitä olla jos perheenjäsenensä laskuihin ja otetaan. Esim. ns. heimosodissa suomesta rajan yli siirtyneet kommunistit muodostivat ison osan suomalaisia vastaan taistelleista venäläisistä, eli he nopeasti ja innolla liittyivät uuden isänmaansa kommunistisiin asevoimiin. Kunnes sitten vallankumous söi lapsensa, eli kunnes Stalinin vainoissa useat, elleivät useimmat, joutuivat luopumaan ainokaisestaan tai karkotettiin Siperiaan nääntymään.
Punaisia suomalaissyntyisiä miehiä nousi sekä venäjän että vielä N-liitonkin aikaan siellä korkeisiinkin vakansseihin, aivan kaikkia ei edes noissa vainoissa hävitetty. Esim. Aksel Berg toimi 50- luvulla N-liiton varapuolustusministerinä.
Tasavaltalaisen valtiomuodon omaksuminen! Se on kieltämättä aikansa vaikuttanut onnistuneelta valinnalta, mutta hieman pitemmässä juoksussa, ja jos myös tulevaisuutta uskalletaan arvioida, se on kohtalokas valinta: Ns. demokraattiset järjestelmät pyrkivät lahoamaan sisältä päin, jopa vapailla vaaleilla valitut päättäjät alkavat muodostaa vähin erin yhä enemmän hyvä veli- verkostoja, toimintaan tulee yhä voimakkaammin mukaan päättäjien oma bisneksenteko ja läheiset yhteydet liikemaailmaan. Lopputuloksen on, että todellista valtaa käyttävätkin yritykset ja jopa vaaleilla valitut henkilöt ovat omiakin etuja ja hyviä ja tuottoisia tehtäviä jatkossa saadakseen miltei pakotetut keskittymään toimissaan bisnesmaailmaa palvelevaan päätöksentekoon. Katsokaamme vaikka nykyisiä merkittävimmässä asemassa olevia ja eniten päätösvaltaa omaavia poliitikkoja, he ovat samalla itse liike- elämän kovassa ytimessä, siis kenen etuja he oikeasti ajavat, ketä ensisijaisesti tulee palvelemaan esim. eräs SOTE- uudistus?
Talvisodan rauha! Englantilaiset ja ranskalaiset olisivat tulleet auttamaan, toki niillä oli oma lehmä ojassa ja Pietarin valloitus mielessä. Siinä sivussa olisi saatu Karjalakin. Inkerinmaa olisi ikävä kyllä jäänyt liittoutuneille.
Osin totta, mutta mitä olisi seurannut ilman rauhantekoa. Oletetaan että tuota apua ja aika mittavastikin olisi tullut, oletetaan edelleen että sen seurauksena rintama olisi alkanut siirtyä kohti Neuvostoliittoa. Eikö silloin voida myös esittää kysymys, että olisiko Suomi apureineen harjoittanut selvää hyökkäys- ja valloitussotaa? Miten iso osa nykyistä laajaa Venäjänmaata kuuluisi nyt suomelle, vai olisiko käynyt niin, että Neuvostoliitto uudestaan voimistuttuaan, esim. 50- 60- luvuilla, olisi päättänyt napsaista koko suomipolon hallintaansa?
Eli kysymys kuuluu, että ellei talvisodan rauhaa olisi tehty, mitä sitten? Millaisia kysymyksiä siinä tapauksessa nyt esittäisimme ja kenelle?
Stalin pelkäsi ilmeisesti varsin paljon juuri Englantilaisten ja Ranskalaisten mahdollisesti mittavaakin apua ja edelleen siitä seuraavaa vieläkin laajempaa selkkausta, erityisesti Saksan puuttumista asioihin "liian varhain", siksi hän kiirehti rauhoittamaan tilannetta suomen suhteen.
On syytä tietää, muistaa ja hyväksyä se käytännön tosiasia, että Stalin valmistautui hyökkäämään ja ja valmisteli hyökkäystä länteen, alkamisaika todennäköisesti -41. Tuo valmistautuminen oli lähes käsittämättömän mittavaa, ja jos hyökkäytoiminta olisi suunnitellulla tavalla ehditty aloittaa, todennäköisesti mikään voima ei olisi kyennyt estämään Neuvostoliiton vyöryä länteen. Saksassa asia ymmärrettiin ja he ehtivät kuin ehtivätkin ensin, ehtivät yllättää N- liiton kun se valmistautui hyökkäämään, ei puolustautumaan. Nurnbergin oikeudenkäynneissä Saksalaisupseerit puolustautuivatkin mm. juuri kertomalla, ettei Saksalla ollut muita vaihtoehtoja kuin hyökätä ennen kuin N- liitto tekisi sen! Ja valmistautuessaan jättimäisin voimin hyökkäykseen, Stalin ei halunnut isompaa kähinää meidänkään suunnassamme.
Asia Stalinin peloista yms. ei ole mitenkään uusi, ihan viimeksi olen törmännyt em. kysymyksiin Markku salomaan kirjassa "Punaupseerien nousu ja tuho", mielestäni hän käsittelee siinä hyvin myös tätä kysymystä, vaikkakin vähän kuin sivujuonteena, mutta hyvin ja terävästi asian kiteyttäen.
Suuntautuminen Ympärysvaltoihin ja Länteen Saksan sijaan
Kiirastorstain hyökkäys Tampereella sata vuotta sitten.
Suomi ei ole liittynyt Natoon on pahin virhe.
Liittyminen Saksan alusmaaksi 1918 ja miehitysjoukon tilaaminen sitä liittymistä varmistamaan.
Kun hanke syksyllä -18 kaatui niin rankaistiinko syyllisiä maanpetoksesta ?
Meitä rangaistiin kollektiivisesti! Suomen kansan keskuuteen lähetettiin jäkättävä Tarkkispoika!