mulla menee raja tos 1,2-1,3 promillen kieppeillä että tulee krapula. jos promillet ei käy yli yhden ei tule koskaan krapulaa. Siksi monesti juon sen verran ettei just tule krapulaa.
paljonko promilleja ilman krapulaa?
onpi teillä?
61173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eipä tule krapulaa kun säännöllisesti ottaa pikku hömpsyt.
jo 8 v kokemus.
Oikeinko sitä viinaa juodaan puhallusmittari toisessa kännyssä? Ei krapula ole promilleista kiinni vaan perimästä. Toinen perii hyvän viinapään toinen ei. Revi siitä.
varmana on eroa krapulan voimakkuuteen onko ollu 0,5 vai 1,5 promillen känni,
"Yksi tykkää äidistä, toinen tyttärestä".
opetelkaa suomea ja etenkin lukusanoja, iltapäivälehtien orjat.
alle 0.7 ei mitään
0.7 - 1.0 pientä väsymystä ja janoisuuutta, jotka menee ohi päivän mittaan
1.1 - 1.5 hieman päänsärkyä edellisen lisäksi, menee äkkiä ohi
1.6 - 2.0 janoisuutta, keskiverto päänsärkyä, väsymystä joka menee syömällä ohi
2.0 - 2.5 hemmetinmoinen jano, vittumainen päänsärky, väsymys jonka takia ei voi koko päivänä tehdä oikein mitään älyä vaativaa
enemmän kun juo niin vitutuskäyrä kasvaa exponentiaalisesti. eikä pidä unohtaa mahdollisesti mm. kompuroidessa hajotetun telkkarin, oksennuksessa olevan sohvan, kadonneiden tavaroiden tms aiheuttamaa vitutusta, jotka parhaimmillaan vievät miehen suorastaan pois tolaltaan.
tauti!