Vista lataa,lataa,lataa...

Mitä tehdä kun vistalla varustettu lähes uusi kannettava vaan lataa jatkuvasti päivityksiä ja kone on niin hidas ettei sen käytöstä tule mitään?

Ja millä nuo päivitykset saa lopetettua?
Paluttamalla johonkin parin viikon taakse jolloin kone alkoi rykiä...

Kannattaako laitattaa vaan suosista liikkeessä tilalle XP joka sentään toimii...
3535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

automaattinen windows-päivitysten asennus (Ohjauspaneelin kautta).

Windows Vistassa on monta toimintoa, jotka voi ottaa pois päältä ja nopeuttaa käyttistä.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=windows vista tweaks&meta=
Esimerkiksi taustalla usein häärivän automaattieheytyksen saa pois, kun klikkaa c-aseman kuvaketta hiiren 2-napilla ja sitten kohdassa eheytys ottaa ruksin pois.

Äänestä
  • IObit smartdefrag-softaa. Se korvaa hienosti Vistan oman eheytysohjeman. Riittää, kun kerran kuukaudessa suorittaa eheytyksen.
    http://www.iobit.com/

    Äänestä

rahat takaisin ja XP tilalle.

Kannattaa tyytyä vain XP:hen eikä "päivittää" Vistaan.

Ei ole mitään järkeä hommata käyttistä joka:
1) tekee tuliterästä koneesta vanhan mopon
2) joka jatkuvasti vakoilee käyttäjän tekemisiä ja tarkkailee ja raportoi mitä musiikkia/leffoja käyttäjä kuuntelee/katselee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerpele. kirjoitti:

Mitä tehdä kun vistalla varustettu lähes uusi kannettava vaan lataa jatkuvasti päivityksiä ja kone on niin hidas ettei sen käytöstä tule mitään?

Ja millä nuo päivitykset saa lopetettua?
Paluttamalla johonkin parin viikon taakse jolloin kone alkoi rykiä...

Kannattaako laitattaa vaan suosista liikkeessä tilalle XP joka sentään toimii...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu