Miten Suomessa verottavat minun ulkomailla tienaamaani palkkaa? Olin vuonna 2007 alkuvuodesta syksyyn Suomessa töissä. Hommat loppui yllättäen niin muutin ulkomaille toiseen EU-maahan. Tein siellä duunia reilut kolme kuukautta ja palasin Suomeen.
Tuosta ulkomailla tienatusta en siellä maksanut paljon mitään veroa. Tosin maksoin jotain mitätöntä maksua, josta en edes tiedä mitä se oli. Alkuvuodestahan tulee Suomen veroilmoitus tehtäväksi.
Saako verottaja ikään tietää minun tienanneen ulkomailla jotain jos vain jätän nuo tulot ilmoittamatta? Koska jos ilmoitan ne niin silloinhan maksan niistä veroa Suomen verotuksen mukaan, koska muualle en ole maksanut.
Miten olette muut tehneet vastaavassa tilanteessa?
Entä jos niitä jättää ilmoittamatta niin voiko verottaja kysellä perään missä on tuon ajan ollut tms.? Tähän voisi varmaan sanoa olleensa ulkomailla työttömänä tms???
Ulkomaantulojen verotus
1
1236
Vastaukset
- EU - maasta eläkettä saava
Suomella on erilaisia verosopimuksia eri EU-maiden kanssa.Niihin kannattaa tutustua Vero.fi:n ,Kelan ja Eläketurvakeskuksen sivuilla.Työsuhteesi on ollut lyhyt,mutta olet ilmeisesti maksanut siitä ainakin sosiaaliturvamaksuja.Jos ilmoitat ulkomaantulosi verottajalle joudut varmasti maksamaan siitä veroja.Mikäli pystyt osoittamaan,että olet maksanut veroja työskentely maassa ,Suomi vähentää maksamasi veron,ja verottaa erotuksen, eli joudut varmasti maksamaan.Suomihan on tunnetusti kovan verotuksen maan.En tiedä onko ilmoittamatta jättäminen veropetos.Sekin kannattaa selvittää ennenkuin jättää ilmoittamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1032896Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel552118Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102077Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien611804Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551642Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241366Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31033Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️721004- 801001
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘67988