Raamattu

Eikö ole kummallista että Raamattu on säilynyt käytössä päinvastoin kuin muut eepokset, myytit ja tarinat? Eikö se jotenkin ratkaisevasti poikkea niistä, vaikka ateistit sanovatkin sitä satukirjaksi? Ne jotka tuntevat edes jossain määrin muinaistekstejä vs Raamattu, kommentteja kiitos!
3203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vanhempi satukirja kuin sinun suosikkisi.

http://fi.wikibooks.org/wiki/Wikijunior_Muinaiset_kulttuurit/Sumerilaiset

Pahvikalloiset kirstinuskovaiset vain kopioivat muista lähteistä samaan eepokseen sitä sun tätä ja siitä tuli hitti samoin kuin nyt Harry Potter kirjoista. Voidaankin spekuloida, tuleeko Harry Potterista 2000 -luvun uusi profeetta muutaman kymmenen vuoden päästä.

Ei ole ihme, että esim japanilaiset ovat keksineet kaikkea uutta hauskaa (Sony Walkman, Yamaha keyboards esim.), koska ovat pääasiassa šintolaisia että buddhalaisia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Japani#Uskonnot

Äänestä

Satujen kuten hindulaisuus, buddhalaisuus, sikhiläisyys, juutalaisuus, islam vanhat tarustot ovat kestäneet näihin päiviin saakka. Etkö tunne mitään muuta historiaa kuin raamatun historiaa. Olisiko aika oppia jotain. Vai onko oppiminen kielletty? Millä tavoin hindulaisuus tai vaikkapa juutalaisuus kristin uskoa vanhempina uskontoina eivät muka olisi säilyneet tähän päivään saakka. Miksi kristitty haluaa aina valehdella ja vääristellä historiaa. Budhalaisuuskin on hieman vanhempi usko kuin kristinusko ja voi edelleen hyvin. Onko se niin, että mitä parempi vale sen sitkeämmin se kestää? Onneksi nykyisyydessä ensimmäistä kertaa tunnetun maailman historian aikana pystyy internetin avulla hakemaan ällistyttävän nopeasti tietoa. Mitä uskonnollisempi systeemi sen enemmän internetin käyttöä yritetään rajoittaa, että ihmiset eivät saisi tietää totuutta. Samoin jotkut aatteet kuten kommunismi tietävät tämän ja pyrkivät rajoittamaan tiedon saantia kaikin mahdollisin keinoin. Keski-aika meni jo, jos et ole sattunut huomaamaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erilainenko kirjoitti:

Eikö ole kummallista että Raamattu on säilynyt käytössä päinvastoin kuin muut eepokset, myytit ja tarinat? Eikö se jotenkin ratkaisevasti poikkea niistä, vaikka ateistit sanovatkin sitä satukirjaksi? Ne jotka tuntevat edes jossain määrin muinaistekstejä vs Raamattu, kommentteja kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu