Mietin tässä mihin suuntaan oluen hinta mahtaa mennä , mutta ennen kaikkea sitä, mitä ja kuinka väkeviin juomiin meidät ihmiset toisaalta ohjataan.
Liekö edes hintaa mietitään tuossa vaiheessa elämän,
mietitään vain pinnallisuuksia moisien tulo ja menoarvioiden summaa.
Onko siis helpompi kantaa alkosta yksi väkevä potillinen kotiin, elikkä kuin kaupasta noita halvempia irtopulloja raahata kilisten muovipussissa.
Kenen on vastuu meistä, luulin joskus että yhteiskunnan, mutta onko oikein näin.
Yksikin väkevä pullo lisää, eli tarkoitan viinaa , isolla veellä, luoko se paremman yhteiskunnan?
Toisenpään kautta, valitetaan kuinka suomen juomakulttuuri on pyllystä, onhen se, mutta mietitäämpä muita maita tällä mantereella.
Ranskalaiset pärrää pöhnässä päivät pitkät, hollantilaiset huumepölyssä, mitä me suomalaiset, me yritämme olla fiksuja, yritämme ees, me olemme joskus sentään.
Ja suomalaisen kun tunnen, sehän ostaa halvinta, se ei ole ranskalainen hienohelma, se ostaa tarjouksesta halvinta ja säästyykin monesti tuon päätöksen myötä hankaluuksilta, ainakin juoman myötä.
Ja Hyvää Uutta Vuotta Kaikille :)
Oluen paljousalet poistuvat ?
2
323
Vastaukset
- Suomenmaassa
Syksyllä mainostettiin isoilla uutisotsikoilla, että oluen hinta laskee vuoden vaihteen jälkeen.Sitten yhtäkkiä tilanne muuttuikin päinvastaiseksi.Ihmeellistä touhua on.Luulisi jokaisen järkevän ihmisen ajattelevan, että miedot juomat olisivat suhteessa edullisempia kuin väkevät.Muissa EU-maissa viini ja olut on edullista.Väkevät juomat maksavat siellä vähän enemmän.Euroopan maissa saa tarjota koko porukalle kierroksen olutta samalla hinnalla, kuin Suomessa saa kaksi tuoppia.Ihme maa!
Alkoholikulttuuria johdetaankin monissa muissa maissa eri tavalla, eli ollaankin kuin liisa ihmemaassa täällä suomessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant979811Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537713Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956492SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1926225Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645820Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,585318Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515213HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214853Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074554