Mietin tässä mihin suuntaan oluen hinta mahtaa mennä , mutta ennen kaikkea sitä, mitä ja kuinka väkeviin juomiin meidät ihmiset toisaalta ohjataan.
Liekö edes hintaa mietitään tuossa vaiheessa elämän,
mietitään vain pinnallisuuksia moisien tulo ja menoarvioiden summaa.
Onko siis helpompi kantaa alkosta yksi väkevä potillinen kotiin, elikkä kuin kaupasta noita halvempia irtopulloja raahata kilisten muovipussissa.
Kenen on vastuu meistä, luulin joskus että yhteiskunnan, mutta onko oikein näin.
Yksikin väkevä pullo lisää, eli tarkoitan viinaa , isolla veellä, luoko se paremman yhteiskunnan?
Toisenpään kautta, valitetaan kuinka suomen juomakulttuuri on pyllystä, onhen se, mutta mietitäämpä muita maita tällä mantereella.
Ranskalaiset pärrää pöhnässä päivät pitkät, hollantilaiset huumepölyssä, mitä me suomalaiset, me yritämme olla fiksuja, yritämme ees, me olemme joskus sentään.
Ja suomalaisen kun tunnen, sehän ostaa halvinta, se ei ole ranskalainen hienohelma, se ostaa tarjouksesta halvinta ja säästyykin monesti tuon päätöksen myötä hankaluuksilta, ainakin juoman myötä.
Ja Hyvää Uutta Vuotta Kaikille :)
Oluen paljousalet poistuvat ?
2
368
Vastaukset 2
- Suomenmaassa
Syksyllä mainostettiin isoilla uutisotsikoilla, että oluen hinta laskee vuoden vaihteen jälkeen.Sitten yhtäkkiä tilanne muuttuikin päinvastaiseksi.Ihmeellistä touhua on.Luulisi jokaisen järkevän ihmisen ajattelevan, että miedot juomat olisivat suhteessa edullisempia kuin väkevät.Muissa EU-maissa viini ja olut on edullista.Väkevät juomat maksavat siellä vähän enemmän.Euroopan maissa saa tarjota koko porukalle kierroksen olutta samalla hinnalla, kuin Suomessa saa kaksi tuoppia.Ihme maa!
Alkoholikulttuuria johdetaankin monissa muissa maissa eri tavalla, eli ollaankin kuin liisa ihmemaassa täällä suomessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1152805Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63863Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51805- 52789
- 47674
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69622- 50615
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604