Oluen paljousalet poistuvat ?

Mietin tässä mihin suuntaan oluen hinta mahtaa mennä , mutta ennen kaikkea sitä, mitä ja kuinka väkeviin juomiin meidät ihmiset toisaalta ohjataan.

Liekö edes hintaa mietitään tuossa vaiheessa elämän,
mietitään vain pinnallisuuksia moisien tulo ja menoarvioiden summaa.

Onko siis helpompi kantaa alkosta yksi väkevä potillinen kotiin, elikkä kuin kaupasta noita halvempia irtopulloja raahata kilisten muovipussissa.

Kenen on vastuu meistä, luulin joskus että yhteiskunnan, mutta onko oikein näin.

Yksikin väkevä pullo lisää, eli tarkoitan viinaa , isolla veellä, luoko se paremman yhteiskunnan?

Toisenpään kautta, valitetaan kuinka suomen juomakulttuuri on pyllystä, onhen se, mutta mietitäämpä muita maita tällä mantereella.

Ranskalaiset pärrää pöhnässä päivät pitkät, hollantilaiset huumepölyssä, mitä me suomalaiset, me yritämme olla fiksuja, yritämme ees, me olemme joskus sentään.

Ja suomalaisen kun tunnen, sehän ostaa halvinta, se ei ole ranskalainen hienohelma, se ostaa tarjouksesta halvinta ja säästyykin monesti tuon päätöksen myötä hankaluuksilta, ainakin juoman myötä.

Ja Hyvää Uutta Vuotta Kaikille :)

2

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenmaassa

      Syksyllä mainostettiin isoilla uutisotsikoilla, että oluen hinta laskee vuoden vaihteen jälkeen.Sitten yhtäkkiä tilanne muuttuikin päinvastaiseksi.Ihmeellistä touhua on.Luulisi jokaisen järkevän ihmisen ajattelevan, että miedot juomat olisivat suhteessa edullisempia kuin väkevät.Muissa EU-maissa viini ja olut on edullista.Väkevät juomat maksavat siellä vähän enemmän.Euroopan maissa saa tarjota koko porukalle kierroksen olutta samalla hinnalla, kuin Suomessa saa kaksi tuoppia.Ihme maa!

      • Alkoholikulttuuria johdetaankin monissa muissa maissa eri tavalla, eli ollaankin kuin liisa ihmemaassa täällä suomessa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3713
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2539
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2451
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2255
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      18
      1735
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1679
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1603
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      297
      1440
    9. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      140
      1429
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1368
    Aihe