Karjalan Kuningas

Karjalan palautus tarvitsisi jonkun johonka henkilöytyisi Karjalan palautus. Vähän samaan tapaan kuin Tiibetillä on Dalai-Lama. Hän sitten antaisi lausuntoja tiedotusvälineille Karjalan palautukseen liittyen.

Voisimme tituleerata sitten kyseistä henkilöä Karjalan kuninkaaksi.


Olisiko tämä loistava idea?
4318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Karjalan palautuksen pitäisi päästä eroon niistä, joihin asia nyt henkilöityy. Ts. Seppo Lehdosta, Markus Lehtipuusta, Juha Hytösestä, Juhani Putkisesta, Tuula Höltästä jne.

Okei, Tuula Hölttä on tavallaan väärässä seurassa, koska nimenomaan ei halua Karjalaa takaisin, vaan haluaa vain lyödä rahoiksi isovanhempiensa taloudellisilla menetyksillä.

Äänestä

Heidin isä oli evluutnantti, jolle viipurin menetys oli iso isku ja harmittele asiaan koko ikänsä.

Uosukaisen edustavuus, luonne ja koko olemus on kyllä tuplaten kunniallisempi ja isänmaallisempi.

(Harmi, ettei Uosukaisesta tullut aikoinaan pressaa.)

Äänestä

Saksi(?) tahtoo Karjalan palauttajien Gandhiksi?

"Gandhi on aikanaan sanonut, etteivät vaarallisia ole pahat, vaan hyvät, jotka antavat pahan tapahtua. Tämä viisaus voitaisiin..."

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1432&author=10

"Karjalan palautusasiassa on edetty pitkälti Gandhin syvällistä ajatuskulkua seuraten: ”Ensin olet heille ilmaa, sitten he nauravat sinulle, sitten he taistelevat sinua vastaan – ja sitten sinä voitat”. Rakentamisen aika Karjala-kysymyksessä jatkuu."

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1413&author=10

"Elämme murrosvaihetta ja muutoksen ilmapiirissä. Luovutettujen alueitten osalta olemme etenemässä Gandhin havainnoiman prosessin mukaisesti: ”Ensin olet heille ilmaa, sitten he nauravat sinulle, sitten he taistelevat sinua vastaan, sitten sinä voitat”."

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1400&author=10

"Gandhi on lausunut useita viisauksia, joista yksi on: “Et saa, ellet itse kysy”. On aika ryhdistäytyä ja ottaa myös sotien seurauksina syntyneet ihmisoikeusloukkaukset asiallisesti esille. Ei niitä kukaan muu ota esille."

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1398&author=10

"Gandhi lausui syvän totuuden: ”Muutos olemme me itse”."

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1387&author=10


Timo TAAssakin olisi ainesta ;D

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1431&author=89

Äänestä

Toinen huomionherätys konsti voisi olla Karjalan palautustaktiikan muuttaminen. Luovutettua Karjalaa voitaisiin hamuta takaisin liehakoimalla Venäjää. Ei ikinä Natoon vaan Karjala takaisin!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Väinämöinen kirjoitti:

Karjalan palautus tarvitsisi jonkun johonka henkilöytyisi Karjalan palautus. Vähän samaan tapaan kuin Tiibetillä on Dalai-Lama. Hän sitten antaisi lausuntoja tiedotusvälineille Karjalan palautukseen liittyen.

Voisimme tituleerata sitten kyseistä henkilöä Karjalan kuninkaaksi.


Olisiko tämä loistava idea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu