Paavi on kehottanut piispojaan perustamaan manaajaryhmiä lisääntyvän satanismin torjumiseksi.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=120126
Helluntailaisuuden yhtenä erikoisuutenahan on perinteisesti ollut pahojen henkien manaus. Onko helluntaiseurakunnilla aikomusta vastata haasteeseen tehostamalla manaajaryhmiensä toimintaa?
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=120126
Helluntailaisuuden yhtenä erikoisuutenahan on perinteisesti ollut pahojen henkien manaus. Onko helluntaiseurakunnilla aikomusta vastata haasteeseen tehostamalla manaajaryhmiensä toimintaa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
* Helluntailaiset ei kiroile tahallaan eikä manaa ketään mihinkään, se on noituutta ja noituus on syntiä, ja sitähän paavi tekee muutekin, kun asettaa itsensä Jumalan vertaiseksi, se on Jumalan pilkkaa, juutalaiset naulitsi ristille pilkkaajat, jopa Jumalan itsensä, kun ei kieltänyt jumaluuttaan.
* Helluntailaiset, he joilla on valtuudet Pyhältä Hengeltä, ajavat pahat henget ihmisestä ulos Jeesuksen nimessä ja veressä, eivätkä kiroile!
Pysykäämme erossa katolisten sekoilusta.
Meitä auttaa Jeesus.
Minua on npitkään ihmetyttänyt asenteesi paaviin, joka kuitenkin on kanssasi samoilla linjoilla monissa, monissa asioissa. Olet kai sitten niin kade paavin vallasta, jota itse haluaisit, kun luulet jumala olevasi. Itse olet itsesi korottanut, toisin kuin paavi, jonka sentään kaverit ovat nostaneet.
Vihaatte molemmat homoja. Vihaatte tasaveroisuutta. Vihaatte oikeudenmukaisuutta. Olett samalla asialla, Saatanan asialla molemmat. Helluntailaisuus on oppinsa puolesta sopiva siirrettäväksi katoliseen kirkkoon, jos sen lahkosi oppi on sama kuin sinun oppisi on.
pahoja henkiä "Jeesuksen nimessä ja veressä". Niinhän ne tekevät Paavin joukotkin että ei kun talkoisiin vaan!
itsensä (tai kolmanneksen itsestään?) ristille omasta määräyksestään. Sittemmin teosta syytettiin Juudasta ja juutalaisia.
Eihän tuossa mitään uutta ole toisaalta. Yhtä ristiriitaisia ja käsittämättömiä ovat uskovien muutkin teot.
Katoliset, maailman suurin kristillinen kirkkokunta, ovat helluntailaisten mukaan itsestään perkeleestä.
Valta on helluntailaisillekin mannaa. Valitettavasti vaan helluntailaiset ovat Suomessa marginaaliryhmä ja näyttävät pysyvänkin sellaisena.
se jeesus? en ole ikinä nähnyt miestä? vai onko se nainen? missä päin maailmaa se liikkuu...
katolisesta kirkosta muutakin kuin niitä pedo-juttuja ja tulee kunnon äksöniä.
Minkähänlainen tuo Pyhän Mikaelin rukous mahtaa olla, kun suojaa pahoilta voimilta elikä minkälaisia sanoja ne demonit pelkää. Manaus-elokuvissa käy kyllä monesti niin, ettei ne manaukset autakaan ja paholainen tekee mitä lystää...