kumoaa kristinukson sanoman? Vai kumoaako (tarvitseeko kumota)? Ts. ovatko em. uskomukset (niitähän ne siis ovat, enemmän tai vähemmän, kuten ns. melkein kaikki) keskenään sovittamattomassa ristiriidassa? Naturalistinen evoluutio, teistinen evoluutio vai luominen 1.Moos. mukaisesti joko kirjaimellisesti tai (osin) allegorisesti? Kenellä on ns. tieto ja ymmärrys. Naturalistinen tiede vai supranaturalistinen, joka on objektiivisin väline kertoa miten kaikki alkoi? Vai koko metodi vasta hakusessa?
Millä tavalla
evoluutiteoria
6503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kristinuskoa. Jeesukseen voi uskoa meidån porttinamme Isän luo. Evoluutio sopii oikein hyvin kristiuskon sanomaan.
Kreationisti fundamentalistit kyllä yrittävät tehdä uskosta naurunalaista, ja tekevät hallaa koko kristilliselle maaimalle (valehtelu, vääristely, aivopesu, yms)
Noista kressuista ei tarvitse välittää, ole hyvä ihminen ja toimi oikein ja auta lähimmäisiäsi - Ei Jumala sinua silloi rangaise jollain "helvetillä", älä pelkää lapseni. Jumala näkee kyllä kuka on hyvä ja kuka ei.
Missä siis sinun mielestäsi menee raja hyvän ja pahan ihmisen välillä??
Kerron sulle miten asia on. Se on helppo kertoa, kun Jumala on itse sen meille ilmoittanut.
Kukaan ei pääse omalla "hyvyydellään" taivaaseen tai välty kadotukselta. Ei ja ei ja ei!!!
Tie sinulekkin on vain ja ainoastaan Jeesus Kristus. Vain Hänellä on valta antaa syntimme anteeksi ja mitään muuta nimeä ei ole maan päällä tai taivaan alla annettu, jossa meidän tulee pelastua.
Olet tuollaisesta opetuksesta, joka perustuu omiin "hyviin tekoihimme" kerran vastuussa Jumalalle.
Toki hyvät teot ovat ok, mutta ne eivät pelasta ketään.
Hyvät teot ei ketään pelasta, mutta käyppä kaatumassa
jonkun Yli-Vainion kokouksessa, niin jopa taivas
aukenee.
Evoluutio-teorialle ei ole käyttöä satujen ja "supranaturalististen" eli huuhaan kumoamisessa. Muumit ja Röllit ovat kiehtovia satuja siinä kuin sotkanmunat ja muut vastaavat tarinat.
Evoluutio kertoo miten Jumala "loi" maailman?
Eli kuolema oli osa Jumalan alkuperäistä suunnitelmaa?
Eli missä vaiheessa astui kuvaan vastuu, syyllisyys ja synti, josta ihminen pitäisi pelastaa? Muutama aika eteenpäin ja ihminen olisi varmaan niin järkevä, ettei enää tarvitsisi Jumalaa toimiakseen aina oikein? (Ja miten niin on väärin tappaa?)
Itselleni usko luomiseen aika lailla ilmoitetussa muodossa on välttämätön osa uskoa Raamatun muuhun ilmoitukseen.
Luonnontieteillä (joita tunnut tarkoittavan) ja uskonnoilla ei ole mitään kontaktipintaa. Humanistiset tieteet luonnollisesti tutkivat uskontoja ja niiden vaikutusta esim. kulttuuriin ja historiaan.