Keille sanottiin näin?

Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että te parantuisitte; vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras. Jaak.5:16

Voiko uskovalla olla mitään tunnustettavaa?
4160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aiheesta.

Sananl. 24:16
   
Sillä seitsemästi vanhurskas lankeaa ja nousee jälleen, mutta jumalattomat suistuvat onnettomuuteen.
1. Joh. 2:1
   
Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas.

Ps. 37:24
   
Jos hän lankeaa, ei hän maahan sorru, sillä Herra tukee hänen kättänsä.

Äänestä
  • Näin minäkin sen ymmärrän, mutta täällä on ihmisiä, joille tämä on kovin vaikeaa ymmärtää.

    Äänestä

2. Piet. 1:10 "Pyrkikää sentähden, veljet, sitä enemmän tekemään kutsumisenne ja valitsemisenne lujaksi; sillä jos sen teette, ETTE KOSKAAN LANKEA"

Ilm. 3:4 "Kuitenkin on sinulla Sardeessa muutamia HARVOJA nimiä, jotka eivät ole tahranneet vaatteitaan, ja he saavat käyskennellä minun kanssani valkeissa vaatteissa, sillä he ovat siihen arvolliset"

1. Joh. 2:14
   
"Lapseni, minä kirjoitan teille: te olette oppineet tuntemaan Isän. Isät, minä kirjoitan teille: te olette oppineet tuntemaan hänet, joka on ollut alusta asti. Nuoret, minä kirjoitan teille: te olette voimakkaita, Jumalan sana pysyy teissä, ja te olette voittaneet Pahan."

1. Joh. 5:18
   
"Me tiedämme, ettei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä; vaan Jumalasta syntynyt pitää itsestänsä vaarin, eikä häneen ryhdy se paha."

Äänestä
  • 1. Joh. 5:18

    "Me tiedämme, ettei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä; vaan Jumalasta syntynyt pitää itsestänsä vaarin, eikä häneen ryhdy se paha."

    "ettei.. tee syntiä" on aktiivin preesens-muoto, joka tarkoittaa synnin jatkuvaa tekemisen tilaa ja kun Johannes useinkin kirjoittaa Kristuksessa pysymisestä, siinä on sama verbimuoto.

    Eli, joka pysyy jatkuvasti Kristuksessa, hän ei koskaan lankea saatika tee syntiä ja siitäpä
    voit tehdä kysymyksen ja vastata siihen rehellisesti:

    Oletko jokaisena elämäsi päivänä pysynyt täydellisesti Kristuksessa?

    Niin, kestitkö koetuksen? Mitä Henki sinusta paljasti?

    Onnittelut, jos saatat Totuuden Hengessä sanoa:

    Kyllä, olen jokaisena elämäni päivänä rakastanut Herraa yli kaiken ja lähimmäistäni kuin itseäni!


    Ai, ettet voikaan noin sanoa,,,niin...senkin Henki tiesi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sana on jalkain lamppu kirjoitti:

Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että te parantuisitte; vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras. Jaak.5:16

Voiko uskovalla olla mitään tunnustettavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu