Ateistina koen pienenä huolenaiheena varsinkin viime aikoina olleet yksittäiset henkilöt jotka ateismin nimissä räksyttävät vetäen tietämättään mainettamme lokaan.
Islam-palstalla asia varsinkin on kulminoitunut kun ateisteina esiintyvät räksyttävät luterilaisten kuorossa yhteistä pahaa vastaan.
Ilmeisesti kyseessä on nuorempaa ja kokemattomampaa porukkaa sen huomaa selvemmin että eivät tunne edes Raamattua tai Koraania.
Kannattaisikin aina perehtyä niihin asioihin joista kirjoittaa koska silloin ei tarvitse räksyttää.
Räksyttämällä häviää jokaisen asian ja munaa vaan itsensä.
Ateistille riittää väittelyyn pelkkä tietämys uskonasioista ja vähän laajemminkin.
Tuo tietämys yhdessä keskustelutaidon kanssa on voittamaton yhdistelmä.
Lain mukaan uskontoja ja Jumalia voi huoletta pilkata mutta ihmisten pilkkaaminen on lainvastaista.
Räksytys vai keskustelu
3
235
Vastaukset 3
ei se että yhtyy evlutkujen ja rasistien kuoroon laulamaan yhtä väkivaltauskontoa vastaan toista tukien ole mitenkään fiksua.
"Lain mukaan uskontoja ja Jumalia voi huoletta pilkata mutta ihmisten pilkkaaminen on lainvastaista."
Niin. Tosin nimimerkin kunniaa ei voi loukata.- M@k3
Jotkut ihmiset väittelevät täällä väittelyn ja sen voittamisen ilosta.
Voitto maistuu parhaalta silloin kun keskustelu on käyty sivistyneesti.
Jos menettää malttinsa ja alkaa räksyttämään niin silloin on käytännössä hävinnyt.
Tosin toisen ärsyttäminen raivon partaalle on yksi taktiikka voittaa, mutta se on voitto vain silloin jos sen onnistuu tekemään itse sivistyneesti.- muuten totta
----------------
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371343- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.52662- 60651
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39517
- 63503
- 16497