Näyttää olevan niin, että KEPU ottaa mieluiten ministeriksi henkilöitä, joilla on rikosrekisteri tai rikostuomio. Näinhän on ollut viime aikoina jokaisessa hallituksessa, joissa KEPU on ollut mukana.
Ahon hallituksessa Esko Aho otti väen väkisin ulkoministeriksi Heikki Haaviston, jolla oli tuomio rattijuoppoudesta, yliajosta ja yliajopaikalta pakenemisesta.
Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen ensimmäisessä hallituksessa konnapaika täytti Tanja Vienonen-Karpela-Saarela, jolla myös oli tuomio rattijuoppoudesta.
Zero-Matin toiseen hallitukseen Zero-Matti ottikin kunnon KEPUlaisesta rikoksesta tuomitun henkilön.
Maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttilallahan on kontollaan puolen vuoden vankeustuomio väärästä valasta. Tämähän on mitä KEPUlaisin rikos.
Suomalaisessa politiikassa KEPUlaisilla poliitikoilla on ollut kautta historian erilaisia kahnauksia lain kanssa. Sitä ihan arvostetaan tässä agraarien mafiamaisessa puolueessa.
Ihan oma lukunsa on ministerikoksesta tuomittu Kauko "Kake" Juhantalo. Kauppa- ja teollisuusministerina Kake koplasi omat ja valtion rahat. :)
KEPU-rikollisten hallitukset
3
305
Vastaukset
- demari rikollisia
valco Sorsa. Ulff Sungvist rötösherra. Antero Kekkonen rattijuoppo. Lipponen elintarvikevirasto, otti toiselta mieheltä vaimon, itseään yli puolta nuoremman. Leena Luhtanen (veronkierto) Matti Ahde, viralta pano, naisten käpälöinti. Vappu Taipale, tuomio oikeudessa. Koskinen valehteli.
- ja yllätyksenä
Nämä pikku kurrimahat oppii kieroilemaan jo poikasena 4h kerhoissa kautta maan!
- Matti Ahteenkin
RIKOS yllätyksenä, ei varmaankaan pyytämättä?
Sielläkö teidän kannabis kehoissa, opittiin ne Ahteen pojankin huumejutut!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292578- 1322395
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti141941Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151753Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731297- 161286
- 1061254
- 93977
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks137911Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon20893