Tossa tuli vuoden tapahtumia telkusta ja esim. Kemijärven sellutehtaan sulkemisesta. Siinä ukkeli sanoi, että pohjaputos eikä hyvältä näytä. Tollases tehtaas on hyvät palkat ja vahoilla työntekijöillä varsinkin. Siinä on niin suuret ansiosidonnaiset, että harva saa edes palkkaa niin paljon. Mikä vitun pohja siinä putoaa, aikaa harrastaa ja ansisidonnainen on ruhtinaalinen, ei kannata enää töihin ees hakeutua.
Kaverin työpaikka meni myös ja hirveä itku kun työ lähti ja jumalauta ansiosidonnainen 1500e/kk, mitä siinä itkee. Moni on tuolla rahalla päivätöissä saatana.
Kaverin työpaikka meni myös ja hirveä itku kun työ lähti ja jumalauta ansiosidonnainen 1500e/kk, mitä siinä itkee. Moni on tuolla rahalla päivätöissä saatana.
Vastaukset 5
Vanhimmat
muutamassa vuodessa että ei sillä tulevaisuutta rakenneta.
...tulee eläkeikä vastaan. Ja ansiosidonnaista on helppo pitkittää kun käy kursseilla. Siksi monilla työttömillä on kymmenet kurssit käytynä. Se on mukava kurssikeskuksen kanttiinissa jutella mukavia ja nostella ansiosidonnaista.
paperi- ja kartonkitehtaiden 30-50 vuotiaista miehistä saa oitis työpaikan eripuolilla Suomea vanhainkodeissa ja Paikallissairaaloiden vuodeosastoilla.
Yle:stä vapautuu paraikaa kymmeniä naistoimittajia (ruotsinkielisiä) ensikesän rakennustyömaille ja tietyömaille timpurin ja routaeristehommiin.
Ei ole mitään työvoimapulaa Suomessa kun pannaan vain oikeat miehet oikeisiin töihin eikä mihinkään Kulmakunnan teatteriin kokopäiväiseksi näyttelijäksi.
Eturivin kirjailijoistamme ainakin kahdeksan parasta pääsee linja-auton kuljettajaksi eri puolille Suomea, jottei ihmisten tarvitse värjötellä laiturilla vesisateessa odotettua pidempään.
Suomalaisia viedään kuin pässiä narussa, aivopesu tuottaa tulosta.
Työvoimapulan varjolla suomeen haalitaan elätettäviä pitkin maailmaa, ruokajonot pitenevät tuli asunto pula, kun uusille ruokittaville pitää järjestää myös asunnot suomalaisten piikkiin eikä siihen kelpaa kämppä ihan mistä tahansa vaan HELLsingistä, joka on jo paikoin muuttunut hengen vaaralliseksi ilta-aikaan, kyllä me tarvitsemme omat jengit, polttamaan autoja ja ammuskelemaan liikkuvista autoista konetulliaseilla, emmeme muuten ole kansainvälisiä, otetaan oppia Pariisista.
Nyt kun lama on ovella, on mielenkiitoista nähdä miten suomipojan käy, ovat reppanat niin sinisilmäisiä eivätkä osaa pitää omia puoliaan missään, Eu kusee silmään minkä kerkiää.
Työpulan vaivaamaan maahamme tarvitaan lisää ammattitaidottomia työttömiä, vain näin voimme selvitä globalisoitumisesta.
kun yhden kurssin käydä, koska kursseja ei voi käydä sarjana, välissä pitää olla töissä tai sitten vähintään vuoden työttömänä että uudelleen voi hakeutua kurssille.
Kurssille pakottaa yleensä työvoimatoimisto ellei ala tietyn ajan kuluessa töitä löytyä, siksi jotkut pitkäaikais työttömät ovat käyneet useita kursseja, ja onhan se järkevää lähteä kurssille jos siihen on mahdollisuus pitää ansiosidonnaista 9 kuukautta pidempään jos ei töitä kerran ole, varmaan menisit sinäkin vastaavassa tilanteessa, sitähän varten sitä maksetaan veroja ja jäsemaksuja että olisi jotain sosiaalista turvaa Suomalaisilla.
Mutta eikö sinua ihmetytä se että ulkomailta tulevat jotka eivät ole euroakaan maksaneet veroa Suomeen, niin saavat samat edut kursseista sosiaaliturvaan asti ja jopa enempi koska on ilmaiset asunnot, autot ja henkilökohtainen avustaja ym.