...mitä Jäätteenmäki kirjoitti nettipalstallaan Irak-asiasta silloin maaliskuussa? Jäätteenmäen omalta sivulta ei näköjään enää pääse lukemaan kyseisiä kommenteja.
Mistä pääsisi lukemaan...
kiinnostunut
4255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..löytyy Laakson kotisivulta
http://www.vasemmistoliitto.fi/jaakko.laakso/arkisto/26.html
Sama on myös eduskunnan sivulta > Asiakirjat > Asiakirja-arkisto > Kirjalliset kysymykset > KK 1096/2002 vp Siellä on myös Lipposen vastaus.
http://www.eduskunta.fi/thwfakta/tmp/uta3664.htm
Kannattaa huomata noitten päiväykset: 9.12.2002 ja 10.1.2003. Annelihan esitteli "paljastuksensa" 6.3.2003.
"Annelihan esitteli "paljastuksensa" 6.3.2003."
Pj Jäätteenmäki (ei siis käytetä Naisista pelkkää etunimeä - kohteliaisuussyy) esitteli po asioita jo huomattaavsti ennemmin, ensimmäisen kerran jo ennen joulua, marraskuussa!
Kovin valikoivaa muistia!
Se taas, mitä tapahtui eduskunnassa pääministeri Jäätteenmäen ilmoittamana oli muuta asiaa, kuin tätä ns Irak - keskustelua.
Silloin oli kyse mm presidentin kansliasta tapahtunut juttu, joka johti Mannisen potkuihin...
Jäätteenmäen päiväkirja 6.3.03:
"Illalla MTV:n vaalitentti Pasilassa. Irakin kysymys oli jälleen laajasti esillä."
Tuossa tentissä Jäätteenmäki julkisti "liittämisen sotakoalitioon". Seuraavana päivänä oli kepun pöytäkirjastaan tunnettu työvaliokunnan kokous.
Sama lähde 12.01.2003:
"Lauantaina (11.1.03) keskustelutti Kaleva-lehden haastattelu, jossa ihmettelin, miksi hallitus on tehnyt päätöksen Irakin sotatoimien siivoamisesta ennen kuin sota on edes alkanut."
HUOM: Ei mitään viitettäkään "liittymisestä sotakoalitioon".
Jäätteenmäki oli siis täysin tietoinen, mihin Suomi - hallituksen päätöksellä - oli lupautunut. Liittyminen "sotakoalitioon" oli siis täysin hihasta tempaistu vaaliankka, jolla Jäätteenmäki yritti lyödä USA- ja NATOmyönteiseksi tiedetyn Lipposen ja -vastustavan Tuomiojan väliin. Voi vain ihmetellä, miksi asiaa ja tietolähteitä piti piilotella puheilla "kahdesta korvasta" yms. Jälkikäteen arvioiden olisi varmasti ollut parempi selvittää koko juttu heti "avoimesti", niin kuin Jäätteenmäen oma termi kuului.
Viimeisin episodi antoi tuohon kyllä vastauksen: Jäätteenmäki vehkeili poliittisesti presidentin selän takana ja käytti hyväkseen presidentin kanslian erityistä luottamusasemaa.
Hakeudu sivulle www.keskusta.fi ja klikkaa sen vasemmasta yläreunasta 'Annelia'. Päiväkirja löytyy sieltä. En tsekannut onko poistoja tehty jälkikäteen.