STAR WARS PASKIMPIA ELOKUVIA KOKO MAAILMASSA

No koko star wars trilogia on aivan perseestä ne kaikki käyttäytyy ku homot KETKÄ KANNATTAA ETTÄ STAR WARS B LUOKAN MOVIE
11945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aikoja sitten on jo puhuttu Star Warsin olevan B-luokan kamaa,johon on yhdistetty ideoita muista elokuvista ja TV-sarjoista.Ihmetyttää tämä pälpätys elokuvan huonoudesta,jos kerran tekijöillä oli alunperin aikomus tehdä "avaruusoopperaa" elokuvaksi.
Näkisittepä ne kaikki jäljitelmät,joita tehtiin hirveällä buumilla Star Warsin jälkeen.Tuskin on turha kiistää sitä tosi asiaa,miten Star Wars on muuttanut elokuva maailmaa lopullisesti.

Äänestä
  • SSinä Helvettiin täältä!!

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    SSinä Helvettiin täältä!!

    Täältä niin vain ilman tiedon jakoa tiätämättömille,jotka eivät oikeen ole asian tasalla.Nythän puhutaan elokuvasta ,joka mullisti B-luokan statuksena omaavana koko elokuva historiaa.Hölmöä pitää Star Warsia A-luokan elokuvana,eihän siinä ole minkäänlaisia dramaturgisia aineksia,joka kertoisi sen olevan ehtaa A-luokan kamaa.Ainoastaan John Williamsin loistelias musiikki on sitä A-luokan laatua.
    Ja tuohon kommenttiisi:emmeköhän elä jo siellä maanpäällisessä helvetissä ?

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    SSinä Helvettiin täältä!!

    Juoni on selkeä ja se etenee,eikä jää junnaamaan
    paikalleen.Hyvin tiivistetty siihen kestoon nähden
    tunti 50minuuttia,kaikki tarpeellinen mahtuu siihen.Siltä osin elokuva on Luokkaa B,kun sitä
    ei pysty kategorisoimaan.Sci-fi,seikkailu,satu
    elementit ovat yhtä.Joten tälle ei ole olemassa oikeaa yksittäistä genreä.Tuohan ei ole kovinkaan
    kaupallinen veto Lucasilta.Mainontaan on siis pitänyt panostaa valtavasti.Epäkaupallisuus on myös yksi B-elokuvan ''määritelmistä''.

    Äänestä

  • Muutamat jutut elokuvassa tuovat häiritsevästi
    mieleen Star Warsin:mukana on Star Wars näyttelijä.
    Science fictionia,seikkailua ja toimintaa.
    Juoni alkaa siitä kun joku salainen koe epäonnistuu
    ja seurauksena muutama ihminen (päähenkilöt)joutuvat kadonneelle tai löytämättömälle planeetalle.Ilmeisesti elokuvassa
    on käytetty Star wars kulisseja,etukannessa mainitaan star wars nimeltä.Katsokaa ja vertailkaa,kadonneen avaruuden vangit löytyy divarista tai netistä.Luultavasti nimellä prisoners of lost time.

    Äänestä

yhteensä.

Itse olen sitä mieltä, että Lucas ohjaajana epäonnistui siinä, missä hänen oppilaansa ONNISTUI tämän ohjatessa "Imperiumin vastaiskun" (sen alkuperäisen).

Ns. "uudet" Starwarsit, siis kaikki uudelleentehdyt 4, 5 ja 6 ja 1, 2 ja 3 ovat alempaa tasoa, kuin alkuperäiset 4, 5 ja 6.

Tosin on sanottava tekijöiden kunniaksi, että osa 3, "Revenge of the Sith" on varsin onnistunut dramaattisuudessaan ja vaikuttavuudessaan.

Mutta siinäkin sälää on jälleen liikaa, kuten 1. ja 2. osissa – ja huonoa ohjausta. Vuorosanat ovat suurilta osin peppureiästä. Mutta minkäs teette, te armon arvostelijat, kun Starwars yhä jyrää mualimalla, ja tekee yhä vaikutuksen vuosi toisensa jälkeen jälleen samoihin 70- ja 80-luvulla ne alkuperäiset nähneisiin, sekä nuorempiin töllääjiin.

Mulle Starwarsleffat on ja pysyy leffojen kärkikastissa. Koko tarina on järkyttävän nerokas ja sävähdyttää. So what jos mukana saipuaa (tahallisesti 1:llä p:llä).

Lisäksi Starwarsissa ei käyttäydytä kuten homot. Olettekos huomanneet, että leffoista puuttuu esim. sellainen yleismaailmallisen käsitteen, kuten "jumalan" mainitseminen (esim. "Oh my God", "by God" jne.) – siis tällä ajan takaa sitä, ettei Starwarselokuvat löydä MITÄÄN yleismaailmallista.

Siksi en ymmärrä, miten joku voi sanoa, että siinä "käyttäytyy ku homot". Ja vaikka ei oikeasti käyttäydykään, tekeekö homoilu elokuvassa ko. elokuvasta ns. "B-luokan" elokuvan??

Homoilusta kertovia elokuvia on kyllä tehty, mutta useat niistä eivät liene B-leffojen kastissa. Ovat jotkut saaneet jopa kovan luokan palkintojakin.

Ei kannata uhota, ellei osaa perustella.

t. nainen, Starwarsfani

P.S. Kirjoittakaahan yhdyssanaset oikein, jos vastaatte – muutoin korjailen niitä varsin nautinnollisesti ja piinaten elämän tappiin saakka.

Äänestä
  • Että se ei ole trilogia. Ainoa trilogia (viidessä osassa) on Douglas Adamsin Linnunradan liftari!

    Äänestä

  • ...Linjoilla.Ei ole oikeastaan mitään tarkoitusta lähteä edes kritisoimaan tätä Star Wars saagaa.Täytyy kriitikon olla todella "ryppyotsainen ummikko" arvostelemaan näitä elokuvia.Yksittäisinä elokuvina ne tosin eroavat toisistaan,mutta ne ovatkin elokuvan tekemisen virstanpylväitä lähes jokainen.Mielestäni nämä kaikki 6.osaa ovat onnistuneita,kriitistä näkökulmaa ne eivät tietenkään kestä,eikä pidäkään.Star Wars elokuvat tuovat todella ison mielikuvitus maailman esiin,johon ainoastaan on pystynyt Tolkien luomalla Keski-Maa tarut.

    PS. Taisi tulla muutama yhdyssana virhe taasen,pyydän etukäteen anteeksi erhettäni.

    Äänestä

  • Selkeitä viittauksia ei ole Kristinuskoon,Budhaan,Krishnaan tai Hinduun.
    Jedi sana tuo Mieleen jonkun itämaisen(Tiibetiläisen)uskonharjoittajan.
    Voimalla tarkoitetaan jotain rajatonta.
    Elokuvaa ei ole tehty vain homoille vaan kaikenlaisten elokuvien ystäville.
    yleismaailmallista elokuvassa on vain se että siihen on otettu vaikutteita populaarikulttuurin
    elokuvista,sarjakuvista.Populaarikulttuuriin kuuluu esim (''spiderman''sarjakuva'')(''X-men sarjakuva'').Vastaavat myös katso lisää netistä.Muutenhan elokuvassa ei ole
    mitään populaaria.Tietenkin se että se on yleismaailmallinen menestys/ilmiö.

    Äänestä

  • the Teenage Zombie kirjoitti:

    Selkeitä viittauksia ei ole Kristinuskoon,Budhaan,Krishnaan tai Hinduun.
    Jedi sana tuo Mieleen jonkun itämaisen(Tiibetiläisen)uskonharjoittajan.
    Voimalla tarkoitetaan jotain rajatonta.
    Elokuvaa ei ole tehty vain homoille vaan kaikenlaisten elokuvien ystäville.
    yleismaailmallista elokuvassa on vain se että siihen on otettu vaikutteita populaarikulttuurin
    elokuvista,sarjakuvista.Populaarikulttuuriin kuuluu esim (''spiderman''sarjakuva'')(''X-men sarjakuva'').Vastaavat myös katso lisää netistä.Muutenhan elokuvassa ei ole
    mitään populaaria.Tietenkin se että se on yleismaailmallinen menestys/ilmiö.

    loistava elokuva se on ei oo mun mielest mitää pahaa
    star wars on mun lempi elokuva star wars on paras
    star wars on paras
    star wars on paras
    star wars on paras
    star wars on paras
    star wars on paras

    Äänestä

Alkuperäisviestistä saa vain yhden tiedonjyvän...

Kirjoittaessasi tollaista skeidaa, olet vain osoittanut DARWINin evoluutioteorian paikkansa pitävyyden....

Miten voit tuntea minkäänlaista itsekunnioitusta, kun passissasi lukee Sukupuolen kohdalla vain

HOMO ERECTUS

Äänestä

Kommentoi aloitusta


H;KOODI kirjoitti:

No koko star wars trilogia on aivan perseestä ne kaikki käyttäytyy ku homot KETKÄ KANNATTAA ETTÄ STAR WARS B LUOKAN MOVIE

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu