Olen asustellut lapualla vajaan vuoden.
Oon huomannut lapualaisten(suurin osa ei kaikki) olevan kieroja, selkään puukottajia, kateellisia jatkanko vielä? Täälä on aivan liikaa uskovaisia ja virkiäläisiä pienessä kylässä!
Jos sä et oo virkiäs mukana sä et oo mitäää jos sä et oo uskovaanen sä et oo mitään! Mitä mieltä te itte ootte? Aatelkaa ny sielä omas pikku päässänne minkälaisia ihmisiä te ootte toisillenne? Aatelkaa hetken ja pistäkää sitte vastauksia!
Oon huomannut lapualaisten(suurin osa ei kaikki) olevan kieroja, selkään puukottajia, kateellisia jatkanko vielä? Täälä on aivan liikaa uskovaisia ja virkiäläisiä pienessä kylässä!
Jos sä et oo virkiäs mukana sä et oo mitäää jos sä et oo uskovaanen sä et oo mitään! Mitä mieltä te itte ootte? Aatelkaa ny sielä omas pikku päässänne minkälaisia ihmisiä te ootte toisillenne? Aatelkaa hetken ja pistäkää sitte vastauksia!
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kyllä tämänpäiväiset keskustelut tällä foorumilla varmaan tukevat epämiellyttävää kuvaa lapualaisista. Jotenkin joukossa on oikein tyhmyys tiivistynyt ja niin monia näyttää kovin ahistavan.
joo sen latra-paskan sais ekana lähettää bittiavaruuteeen.okeen emä paska koko äijä
Muuta pois täältä!
En tykkää yhtään teistä Kainuusta tulevista myrseistä. Pilaavat vain katukuvaa. Aina on joku masentunut tai kyyräävä ilme fläskinaamallaan.
Täällä ei sua tarvita. Palaa takaisin ööö kuhmoon itekemään.
mieltä.Tääl on liian sisäsiittoista väkeä.Komiaa pitää olla vaikka velkarahalla kitkutellahan.Lapualaanen ei oo kateellinen mutta silti ei toivo naapurilleen mitään hyvää.
Olen myös asunut täällä vasta muutaman vuoden ja huomannut ihan saman asian. Sisäpiiri porukat ja aina on jotain juoruamista toisesta, jotain ihan vähäpätöistäkin. Muualta tulleita ei "oteta" mukaan sisäpiiriin vaikka kuinka juttua yrittäisi vääntää. Tosi asia.
Paluumuuttajana totean että on paljon ittestä kiinni
miten suhtaudutaan. Jos eristäytyy muista niin ikävältä tuntuu Tokiossa, New Yorkissa, Lontoossa,
tai Kairossa.
Minusta täällä asuu aivan kohtuu ihmisiä, tämä on pieni kaupunki, vielä vähän maahanmuuttajia, ja suuri osa asunut täällä koko ikänsä.
Uskovaisia on, mutta on myös pakanoita. Virkän lisäksi täällä on 200 muuta järjestöä, ja jos ei löydy sopivaa perusta oma.
Minun suku on ainakin kolmannessa polvessa ei-uskovaisia ja ei-virkiän kanssa tekemisissä olevia. Aiempaa historiaa en tiedä, niin en pysty kommentoimaan. Ei ole asiat meidän elämää mitenkään muuttanut. Ei pidä tehdä muiden ongelmista omia ongelmia, joten annat uskovaisten ja virkiäläisten hihhuloida. Kävelet vain ohi, niin minäkin teen..
outoja tyyppejä, ei niistä kannata välittää. Lapualla on kuten yllä kerrotaan, paljon myös muita yhdistyksiä ja harrastepiirejä kuin Virkiä. En silti pelkästään sorru moittimaan Virkiää, se tekee hyvää työtä nuorten parissa ja se jää monilta usein huomaamatta. Annetaan kaikkien kukkien kukkia, kyllä tänne mahtuu!
on syy ahdistuksesta yritetty vierittää Virkiän niskoille. Eihän Virkiää edes normaalielämässä huomaa. Enemmän mielipahaa Lapualla aiheuttavat kaupungin harjoittama katteettomiin lupauksiin ja vastustajien mollaamiseen perustuva politiikka. Mutta siitähän ei voi puhua, että ei oma palli horju.
Virkiää ei tosiaankaan voi syyttää
esimerkiksi eilispäivän keskusteluissa
ilmenneestä muilutusmentaliteetista,
joka heijastaa kaupungin poliittisen johdon
mielialoja ja puhetapoja. Se on Lapualle häpeäksi.
Kyllä minä myös eilen ihmettelin sitä kiihkoa, mikä täällä joittenkin toimesta (ilmeisesti pahasti oma lehmä ojassa) kirjoiteltiin. Lynkkausmieliala oli sitä samaa luokkaa, jolla hiljakkoin jouduttiin lehtien palstoille ja television ajankohtaisohjelmiin. Tuli jopa mieleeni ottaa jonnekin yhteyttä asiasta ja viisata sivua näytteeksi siitä, miten hyvin Lapualla yhä voi muilutusmentaliteetti. Siinä on rasismi, fasismi ja omankädenoikeus. Lapua latua näyttää ja latu ei näytä hyvältä.
meidän olisi aika vaihtaa kaupunginjohtajaa.
On sillä kaupunginjohtajallakin taakkansa kannettavanaan sen sekalaisen porukan valtaamalla kaupungintalolla.
Nytkö on jo aika mollata lähimpiä työtovereita.
Tunnustan kirjoittaneeni kaupunginjohtalle mytätuntoisen edellisen viestin olematta kuitenkaan missään tekemisissä kaupungin hallinnon kanssa. Näitä "kansan"edustajien ja virkamisten puuhia on tullut eri yhteyksissä seurattua. Revi siitä.
Vaikutti uhkaukselta "kansan"edustajille ( Panu kenties) ja virkamisteille. Salaisuuksia paljastuu, ellei kaupunginjohtaja saa jatkaa. Lapuahan alkaa vaikuttaa oikein todelliselta diktatuurilta.
Ne kaksi kovaa Peetä onkin ollu aika hissuksiin viime aikoina. Oliskohan tässä tyyntä myrskyn edellä?
Kohta alakaa muilutustalkoot kun ne ei saa niitä kabinettiremokraattisia vaatimuksiaan toteutettua iliman kitkaa ja ahdistusta. Strategia on hiontavaiheessa. Järkiintuloa on ihan turha odottaa.
asiasta. Ei hänellä ole mitään annettavaa lapualaisille päinvastoin.
"Tuli jopa mieleeni ottaa jonnekin yhteyttä asiasta ja viisata sivua näytteeksi siitä, miten hyvin Lapualla yhä voi muilutusmentaliteetti. Siinä on rasismi, fasismi ja omankädenoikeus. Lapua latua näyttää ja latu ei näytä hyvältä."
Ilkassa oli sopivasti tänään kolumni netti-ja nimimerkkikirjoittelusta ja sen laadusta. Käskettiin pitää silmällä Sunnuntaisuomalaista lähitulevaisuudessa, sieltä kuulemma saattaa moni kirjoittelija tunnistaa itsensä. Ilmoitan toimittajalle, että Lapua-sivu tarjoaa mitä mainiointa lähdeaineistoa kyseiseen juttuun.
Hyvä Maiju, en usko, että kenelläkään on mitään suuremmin sinua vastaan. Ongelmia ei vain ratkota niin, että pistetään suut suppuun ja ongelmat maton alle.
Lehdistö yleensä ja täällä Pohjanmaalla Ilkka erityisesti on huolissaan siitä, että kansalaiset pääsevät ilmaisemaan mielipiteitään ohi niiden harjoittaman oman suuntauksensa mukaisen mielipidekontrollin esim. yleisönosastokirjoituksien ja yleensäkin uutisaineiston valinnalla.
Ei ole jäänyt epäselväksi Ilkankaan kirjoittelun "laatu", viiteryhmät ja tarkoitusperät. Lapuansanomat taas on niin mitätön juttu, että siitä ei viitsi tämän enempää sanoa.
En tiedä, mistä viestissäsi oli kyse, mutta sen tiedän, ettei nimeni ole Maiju!
"Ongelmia ei vain ratkota niin, että pistetään suut suppuun ja ongelmat maton alle."
Tästä olen samaa mieltä. Palstalla kuitenkin toivottiin kolmessa puheenvuorossa (jotka seriffi näkyy jo poistaneen) että jotkut keskustelun osapuolet haudattaisiin turpeen alle. Kuulosti siltä että lapuanliikkeen perään haikailtaisiin muuallakin kuin museoputiikissa. Ei hyvä.
kyllä se on taaksejäänyttä elämää joku muilutus,ei näistä nyky vellihousuita ole minnekää nykyän
ja mistähän sut saisi poimia kyytihin?
Täsmälleen sama homma tuntuu olevan jokaisessa pikkukylässä. (Eli alle 100k asukasta.) Muutat muualta pikkukaupunkiin, niin johan mukamas niin sivistyneet ihmiset näyttävät todelliset karvansa. Ennakkoluulot, suppeakatseisuus, juntteus ym. tulevat tutuiksi ilmiöiksi.
Kuitenkin uskoisin että tilanne muuttuu kunhan olet ehtinyt 5 vuotta asumaan, ja ihmisten takit kääntyvät eduksesi tehden kaikki menneet paskat tapahtumattomiksi. :)
Kerroitpa paskalta haisevan sadun. Tuli aivan mieleen prinsessa ruusunen. Sussa olisi selvästi ala-asteopettaja-ainesta. Mutta älä please tuputa tuota aikuisväestölle.
Aivopierustasi päätellen olet tosiaan vielä sen ikäinen että prinsessa ruususet ja muut sadut kiinnostavat. Alkaakin olla jo se aika illasta että voit pyytää äitisi lukemaan sinulle uuden tarinan. Tai vaihtoehtoisesti voit kirjoittaa omasta kokemuksestasi pikkukaupungin uutena tulokkaana ja esittää oman mielipiteesi miten asiat sitten ovat.
Kannattaa hillitä tuota mielikuvitusta. Vai oletko itse uusi täällä?
notta, moomma niin rehellisiä, nottei oo koha tosikaan ;)
ja jos joku jää henkiin siälä niin ampukaa se vaikka johonkin jyvälaariin.
Sisäsiittoosta porukkaa me lapualaaset ollaan,ei voi mitää. Kasvotusten ollahan niiin kaveria mutta jos selekäs käännät niiin me jauhetaan susta paskaaa. Uskovaasia yritetähän olla ja käyrä kaiken maailman kokouksis ja ku illalla päästähän kotia niiin veretähän kaiken maailman ilo pillereitä naamahan notta aamulla voi taas herätä pirtiänä töihin.... huolestuttavaaa
älä missään nimessä masennu.Ei ole sun vikas että olet lapualaanen.Äläkä vaan ala syärä niitä lääkkeetä purkiista.Samanlaisia puukoottajia ja paskan veivaajia suami pullollaan.Pistä vähän teksteehin saatanaa ja perkelestä niin et tiärä ku helepottaa,saa yänsäkin nukuttua.Ei muuta.
Lähäre hyvä ihiminen johonki harrastuspiiriin. Niitä on tarjoolla varmasti jokaaselle, joka haluaa nähärä vähä ulukopualiista elämää.
Älä vaan jää kotia "verhojen takaa" vahtaamaha, mitä naapuris touhutaha.
Näinhän sulla muarostuu tuttavapiiri.
Näinhä se on jokaasella, joka muutta uurelle paikkakunnalle.
Eli, etti joku harrastus, vaikka äiti/lapsi piiri, jos on viälä piäniä mukuloota.
Muualta muuttaneet huomaavat tietysti selvemmin Lapualla vallitsevan ahdistavan ilmapiirin. Ja sen, kuinka hiljainen kylänraitti on. Ne pitäis varmaan lisätä Lapua-markkinoinnin pienellä präntätyksi alatekstiksi. Ja sen, että uhkailulla, toisten haukkumisella ja lupaamalla paskaa täällä pärjää.
mato matkamies maan....
todella oikeassa olet.Jo täällä yli 20 v.asuneena voin sanoa että tänne on todella vaikea sopeutua ja varmaan sen moni muukin muuttanut tunnustaa.
En tiedä mistä johtuu,,,,,,,,,muuten ihan mukavaa väkeä,mut joku mättää todella pahasti.Sellainen liiallinen rehevyys jota ei muualla lakeuksilla tunneta.En koskaan sano olevani lapualaanen vaan jostain muualta......oikeesti.
muuttakaa mualle jos täälä on asiat nuan helevetin huanosti.
sä varmaan oot just näitä rasittavammasta päästä olevia lapualaasia jokka saa mun vereni kiehumaan... muuta ite nii tääläki olis helepompi asua!
Mitä helekkaria siinä marajat? Jos joku asia nyppii, nii mee sanomahan siitä kasvotusten. Taitaas olla sun aika kattella miten maailmas elää pitää ittellisten ihmisten. Tai soita äiteelles, se varmaan auttaa sun pualesta.
Marisemiset pois ja hoitakaa itte asianne.
kaikista tykätähän ja ollahan reiluja, mutta täälä pitää opetella olemahan ihimistenlailla;)
reiluja todellakin, äitees oli ku sua teki.
katin kontit, kaikkee muuta ku reiluja.....
mutta se ei aina auta,ni uskovaisia ja selkän puukottajia ja helevetin kateellisia ihmisiä