21v ikäraja

About, 84% meistä on kirkon jäseniä.
Veikkaan että alle 1% on itse liittynyt vapaasta tahdostaan kirkon jäseneksi. Täällähän harrastetaan pakkokastetta jossa pienet "vauvat" pakkokastetaan kirkon jäseniksi ja siitä seuraava uskonnollinen aivopesu huolehtii että näinkin moni jää kirkon jäseneksi vielä aikustuttuaan.

Kannatan kirkkoon liittymiseksi, 21v ikärajaa.
8334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

toi sama raja ole käytössä laivaristeilyllä, mikä on älytön. Yksi mokaa kaikki kärsii, näin suomessa joka paikassa:-(

Äänestä
  • ikäraja ole yli 21% viinoilla? Kun ajattelee
    uskontoa niin se on tosi paljon tiukempaa
    huumetta kuin mehuviinat...

    Äänestä

  • Retrohetero kirjoitti:

    ikäraja ole yli 21% viinoilla? Kun ajattelee
    uskontoa niin se on tosi paljon tiukempaa
    huumetta kuin mehuviinat...

    ollut, sosialismi, kyttä ja kontrolli lisääntyy vuosi vuodelta.

    Äänestä

ei sinänsä ole muutakuin symboliikkaa. Mikä merkitsee on se onko Jeesuksen veren kautta pessyt vaatteensa puhtaiksi Jumalan silmissä. Vauvathan ovat viattomia, samoin lapset joille vasta alkaa kertyä syyllisyyden taakkaa tehdyistä rikoksista. Ainaostaa golgatalla tapahtunut Jeesuksen kristuksen sovitustyö voi puhdistaa tämän taakan Jumalan edessä. Siksi on hyvä että myös lapset kuulevat evankeliumin sanoman. Sillä ei ole väliä minkä ikäisinä, kunhan vain asia painuu muistiin. Syyllisyys saa aikaan katumista ja Jeesuksen sovitustyöhön turvaamista joka ainoastaan voi taata anteeksiannon myös lapselle Jumalan silmissä.

Äänestä
  • Aina voi etsiä etsiä itselleen sellaisen mikä sopii, jos kokee sellaista tarvitsevansa.

    Äänestä

'pakkokastettiin' perinteiden mukaan luterilaisen kirkon jäseneksi ilman lupaani. Ja ihan vapaasta tahdostani olen vieläkin tämän kirkon jäsen vaikka meidän perheessä huudettiin avuksi useammin perkelettä kuin Jumalaa.

Ehkä tuo aivopesuteoria ei päde läheskään jokaisen kohdalla. Olisiko suurimmalla osalla tästä about 84%:sta kyse enemmänkin perinteiden kunnioittamisesta ja/tai tapakäyttäytymisestä kuin uskonnollisista lähtökohdista oleva tarve kuulua kirkkoon.

Äänestä
  • on muka pieni. Sitä kun maksat kymmenenkin vuotta kyse on tuhansista euroista.

    Äänestä

  • ALLE 1% ON ITSE HENKILÖKOHTAISESTI LIITTYNYT OMASTA TAHDOSTAAN KIRKON JÄSENEKSI.

    Eikö tämä kerro jo aika paljon että kuka määrää mihin uskontoon ketäkin kuuluu. Eli vanhenpanne päättää teidän puolesta ja hyväksikäyttää törkeästi teidän avuttomuuttanne.

    PS.Onneksi sain aikoinaan uskonnoista vapaan kasvatuksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirka .. kirjoitti:

About, 84% meistä on kirkon jäseniä.
Veikkaan että alle 1% on itse liittynyt vapaasta tahdostaan kirkon jäseneksi. Täällähän harrastetaan pakkokastetta jossa pienet "vauvat" pakkokastetaan kirkon jäseniksi ja siitä seuraava uskonnollinen aivopesu huolehtii että näinkin moni jää kirkon jäseneksi vielä aikustuttuaan.

Kannatan kirkkoon liittymiseksi, 21v ikärajaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu