Uskonpuute ei ole sitä mitä ateismi on, vaan sitä mitä agnostisuus on.
Päivän mietelause
agnostikot ry
5174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ilmaisu. Ateismi tarkoittaa, ettei jumalia ole, agnostikot arpovat tätä suurta kysymystä vielä:-)
Agnostisuus on sitä, ettei jumalista voi saada tietoa. Agnostikko voi mielestäni olla niin teisti kuin ateistikin. Usko ja tieto ovat eri asioita, ja vaikkei tietoa olekaan, voi uskoa olla silti.
Agnostisuus on huono lähtökohta.
Agnostikko lyö laimin selville ottamisen väittämällä, ettei asian oikeaa laitaa kuitenkaan koskaan saada selville. Hän kiistää teoreettisenkin mahdollisuuden ratkaista kysymyksiä.
Höpö höpö. Olet käsittänyt koko asia väärin. Agnostikot ovat paremminkin tajunneet sen tosiasian, että uskonasioista on turha väitellä. Ajan voi käyttää paremminkin, esimerkiksi ottamalla selvää asioista.
Agnostikot ovat nähdäkseni harhautuneita pessimistejä.
Agnostikosta tulee mieleeni peruskoulun oppilas, joka ei lue kokeisiin, vaan tentissä väittää ettei moisia kysymyksiä voi kukaan ratkaista.
On kehno lähtökohta mille tahansa tieteelle tai kysymyksen ratkaisulle, että jo ennen ratkaisemisen yrittämistä pidetään lähtökohtana, että ratkaisuun ei päästä vaikka miten yrittäisi. Ilmankos ei tulosta tule.
-Täten ateistista voi tulla uskovainen, kun hänen eteensä lopulta kannetaan painava todistusaineisto jumaluuden olemassaolon puolesta.
-Täten uskovasta voi tulla ateisti, kun jumalharha tulee kiistatta todistetuksi ja ilmeiseksi.
-Mutta agnostikko pysyy agnostikkona, sillä hän jättää kilpailun juoksematta varmana siitä, ettei koskaan kuitenkaan pääsisi maaliin.