Intian tilanne on

hyvä esimerkki siitä, mitä pahaa saadaan aikaan lähetystyöllä.
Kun kristinuskoiset olisivat pysyneet pois hinduismin ja islamin valta-alueelta, ei heitä vainottaisi.

Mutta vainohan (marttyyrius) on kristinuskoisten tavoite. Vähät silloin välitetään kansalaisten kärsimyksistä.

Ettekö te opi koskaan?
8247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sen enempää kuin musilimeita tai hinduja? Kaikkia jotka joutuvat olemaan vähemmistönä, on vainottu olipa uskonto mikä tahansa.

Äänestä

hindulaisuuden todellisuus....
....paljastui karmealla tavalla, meitä on taas kerran opetettu väärin. Paholainen paljastui olevan hindujen herra, joka vihaa Jumalan työtä.

Ei ole vallan paljon aikaa, kun Intian hinduismin pakanuudessa poltettiin elävältä kuolleen miehen leski aina samalla roviolla. Onneksi kristitty lähetyssaarnaaja Gary sai sen hirvittävyyden loppumaan. Kaikista parhaita pakanuuden puolustajia ovat nämä täysin tietämättömät perämetsän miehet.

Ihmisille on annettava uskonnonvapaus niin Intiassa kuin Suomessa. Ei ole minkään oikeutta tappamaan uskon tähden ja alkaa kirkkoja polttamaan.

Sallimme näiden ihmisten harjoitta niitä pakanauskontoja Suomessakin. Intialle on häpeäksi, että ei takaa turvallisuutta orpokodeille ja kirkoille.

Äänestä
  • Kristinuskoisten on aivan turha lähteä opettamaan intialaisia "ainoaan oikeaan" uskoon. Sitä paitsi se on vaarallista paikallisille.

    Uskonnonvapaus intialaisille! Naurettavaa.

    Moraali ei ole tutkitusti kiinni uskonnosta. Kyllä ne intialaiset oppivat ajan kanssa. Mutta sinä ja muut kristinuskoiset eivät kelpaa opettajisi.

    Äänestä

..hyvä esimerkki siitä, miten (paholaisen) puheillasi käännät totuuden ylösalaisin.

eikö mielestäsi ole hienoa, että jopa oman henkensä vaarantaen nämä ihmiset menevät kertomaan mahdollisuudesta iänkaikkiseen elämään toisille, jopa täysin asiasta tietämättömille? moni siellä ottaa Sanan hyvin mielellään vastaan ja saa Elämän.

sinä taas saat vielä eräänä päivänä kovin rankan tuomion, koska olet kuullut Sanasta, mutta olet kääntänyt sille selkäsi.

rakkaudella sinulle sanon kuitenkin ystäväiseni, kuka vaarantaisi oman henkensä humpuukin takia? mieti olemmeko me kristityt kautta aikojen olleet vain joukko mielenvikaisia hulluja, vai joukko "mielenvikaisia" "hulluja" matkalla suuremman totuuden perässä iänkaikkiseen elämään?

minun silmissäni ovat hulluja tai paremminkin sokeita ne, jotka eivät omalta totuudeltaan edes tajua etsiä oikeaa totuutta, saati sitten löydä sitä vaikka se seisoisi aivan silmiensä edessä.


"Rakas Jeesus, siunaa tätäkin ihmistä ja avaa hänen silmänsä, että hän näkisi, eikä vain sokeana kävelisi suoraan kadotukseen, vaan saisi vielä kokea sinun rakkautesi ja läsnäolon sekä pelastuksen armon kohdallaan.."

Äänestä
  • "jopa oman henkensä vaarantaen nämä ihmiset menevät kertomaan mahdollisuudesta iänkaikkiseen elämään toisille, jopa täysin asiasta tietämättömille?"

    Kun lähetysväen toiminta lähtee tuolta pohjalta, että omasta hengestä ei piitata mitään, niin ei ihme, että konflikteja syntyy. Intian kaltainen paikka, jossa ihmiset ovat kouluttamattomia ja taikauskoisia mutta jossa on omat vahvat uskonnot, on räjähdysherkkää aluetta. Ei sinne ole kenekään lupa hyökätä puskutraktorien tavoin repimään ja kaatamaan olemassa olevaa yhteiskuntajärjestystä.

    Mutta mitäpäs tästä lähetyssaarnaajat piittaavat: Me mennään minne halutaan, ei me kysytä keneltäkään lupia eikä me piitata maan tavoistakaan.

    Äänestä

  • kyllä, nimenomaan humpiikia. jos sinä perustelet että homma ei voi olla humpuukia, koska joku panee vaaraan oman henkensä kristinuskon puolesta, niin samalla ammut itseäsi jalkaa ja kunnolla.

    nimittäin 11.9 iskun tekijät väittiävät hekin toimivansa uskonsa puolesta. he antoivat oman elämänsä oman jumalansa puolesta ja luulivat pääsensä taivaaseen. no, pääsevätkö he taivaaseen vaiko palvelivatko he humpuukia?

    saisiko vastausta...kiitos...

    Äänestä

  • umpihetero. kirjoitti:

    kyllä, nimenomaan humpiikia. jos sinä perustelet että homma ei voi olla humpuukia, koska joku panee vaaraan oman henkensä kristinuskon puolesta, niin samalla ammut itseäsi jalkaa ja kunnolla.

    nimittäin 11.9 iskun tekijät väittiävät hekin toimivansa uskonsa puolesta. he antoivat oman elämänsä oman jumalansa puolesta ja luulivat pääsensä taivaaseen. no, pääsevätkö he taivaaseen vaiko palvelivatko he humpuukia?

    saisiko vastausta...kiitos...

    Voi sinua poikaparkaa ehkä vielä kasvat miehen mittaan ja myös tietosi puolesta.

    Ei Jumala ihmisille antanut tuomiovaltaa, kuka pääsee taivaaseen ja kuka ei, sen asian Hän itse vanhurskaudessaan päättää, että älä siitä huolehdi.

    Äänestä

...mutta kyllä se tietysti ymmärretään. Eiväthän asiat kirkastu ennen kuin Herra Jumala ne avaa ja selvittää, itsekullekin vuorollaan. Tätä toivomme myös aloittajalle!

Intian kulttuurista sen verran, että siellä on tosi kovaa! Pitää pystyttää kotiin Hindualttari (kaikilla siellä omansa) ja sitten "sille" pitää uhrata kaikenlaista, kuten ruokaa ja pidettävä sen edessä istumista ja rukoilemista, anomista ja varsinkin aiheena on pyrkiä LEPYTTÄMÄÄN tätä VIHAISTA, lepyttelyä ja mielistelyä VAATIVAA jumalaa, joka on hinulaisuuden keskipiste. Se on kauheaa elämää, tiedämme. Pitää olla jatkuvassa pelossa, että milloin mikin asia vyöryy Vihaiselta Hindujumalalta päälle! -

Valitettavasti hindulaisuuskin on pelkoon perustuvaa sitomista. Kuitenkin ihmiset vilpittömästi etsivät tältä jumalalta apua elämänsä kysymyksiin. Tässä tilanteessa on valtavan huojentava apu intialaisillekin saada TIEDÄÄ armahtavasta, rakastavasta Jumalasta Isänä, sekä siitä että Häneen saa yhteyden tutustumalla Jeesukseen ja saa hyväksyä Hänet sydämeensä. Sieltä sitä (Häntä) ei voi pois viedä, "ei tuska, ei nälkä, ei hätä, ei vaara, ei miekka; ei ahdistus, ei mikään luotu voi tulla väliin" (Raamattua mukaellakseni). Elämä tulee henkisesti turvalliseksi ja ihminen saa ymmärtää iankaikkisen elämän Jumalan luona omaksi osakseen. Minusta tämä on tosi uutisarvoinen asia! Miten me länsimaissa olemmekin niin hyvin, jopa kyllästetyt, tällä todellisuudella. Toiset taas, puoli maapalloa miltei tietämättömiä. - Siitä on kysymys, vain hyvästä ja auttamisesta. Sitä vissiin on ulkopuolelta vaikea käsittää, niin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J. Edgar kirjoitti:

hyvä esimerkki siitä, mitä pahaa saadaan aikaan lähetystyöllä.
Kun kristinuskoiset olisivat pysyneet pois hinduismin ja islamin valta-alueelta, ei heitä vainottaisi.

Mutta vainohan (marttyyrius) on kristinuskoisten tavoite. Vähät silloin välitetään kansalaisten kärsimyksistä.

Ettekö te opi koskaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu