Yrittäjyydestä

Olen seurannut tiiviisti ansaintamahdollisuuksia nyt kun olen ollut työttömänä ja kursseilla,taitaa tilanne kohdaltani olla sellainen että ainoaksi mahdollisuudeksi jää yrityksen perustaminen.Ja siinäkin on omat riskinsä,mutta kunnollisia työpaikkojakaan ei näytä enää olevan.Mihin tämä homma on oikein menossa.
6537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

yrittäjäksi ryhtyminenkään ei auta kokonaistilannetta. Sinun olisi keksittävä ala tai tuote, joka ei kilpaile minkään olemassa olevan yrityksen kanssa. Lisäksi on huomattava, että uusi yrityksesi ottaa "kuluttajien" euroja jo olemassa olevilta yrityksiltä pois. Lyhyesti: uusi yrittäjä ei välttämättä luo uusia työpaikkoja vaan siirtää niitä muilta itselleen. Tätähän valtiovalta ei ole vielä tajunnut tai halunnut tajuta. Uuden yrittäjän markkinoiden olisi oltava jossakin Suomen ulkopuolella tai tuotteen on korvattava jokin tuontituote. Ja silloinkin on se tilanne, että sinun saamasi eurot on joltain muulta pois, mutta nyt sentään muualla kuin kotimaassa.

Eli tämä yrittäjyyden ihannointi ei todellakaan luo niitä uusia työpaikkoja!

Äänestä
  • Etelä-savolaista yrittäjyys kehitysta

    starttiraha investointi tuki yms sellaiset muut
    ja lopultä pärstäkerroin ratkaisee kuka saa ja kuka
    ei !!!

    Parempi niiden ajatuksissa olla työtön kuin yhteiskuntaa rakentavana yksilönä

    Äänestä

  • Oikeastihan sinä olet kaikkea muuta kuin "ajatteleva yrittäjä". Äänestät ja ajattelet aivan pomminvarmasti vasemmistoa, vai mitä?

    Oletko koskaan kuullut talouskasvusta? TALOUSKASVU, sytyttääkö yhtään?? Esim. niitä työpaikkoja ei ole mitenkään vakio määrää, että aloittava yrittäjä veisi niitä joltain pois...

    Threadin aloittajalle vilpittömästi onnea ja jaksamista yrittäjänä, tuommoisia "ajattelevia kommunisteja" joutuu aina välillä kohtaamaan, mutta niistä ei pidä lannistua.

    Äänestä

  • ekojaro kirjoitti:

    Oikeastihan sinä olet kaikkea muuta kuin "ajatteleva yrittäjä". Äänestät ja ajattelet aivan pomminvarmasti vasemmistoa, vai mitä?

    Oletko koskaan kuullut talouskasvusta? TALOUSKASVU, sytyttääkö yhtään?? Esim. niitä työpaikkoja ei ole mitenkään vakio määrää, että aloittava yrittäjä veisi niitä joltain pois...

    Threadin aloittajalle vilpittömästi onnea ja jaksamista yrittäjänä, tuommoisia "ajattelevia kommunisteja" joutuu aina välillä kohtaamaan, mutta niistä ei pidä lannistua.

    Taidat olla yksi niistä jotka eivät ymmärrä sitä että tuottavaa työtä tekevä yksilö on parempi kuitenkin kuin työtön

    Jos työtön haluaa yrittäjäksi ja hänellä sisäinen draivi ammattitaito ja tahto yhteiskunna pitää auttaa sellaista henkilöä kaikin tavoin

    kelaa juntti vähän jos työtön yrittäjäksi ja yritys onnistuu nousta kannattavaksi silöloinhan skäy niin että yhteiskunta saa verotuloja ja rahansa takaisin
    ja yksilö ei syrjäydy ja on toimiva osa yhteiskuntaa ja säästytään muilta pahoilta asioilta

    Sitä en ymmärrä miksji jyväje,mmarit saa tukea pelloista joita ei viljellä ja jos tuottaa liikaa tai liian vähän nekin rahat auttamaan aloittavia yrittäjiä ja jokaiselle tuki joka haluaa yrittää

    Äänestä

heti korjaa ja ansaintamahdollisuuksienkin kanssa pitää olla realistinen, kaikki riippuu tietysti omasta asenteesta sekä mihin tulotasoon on tottunut.

Työttömyys tuskin parantaa mahdollisuuksia kerätä alkupääomaa tai saada rahoitusta toiminnalle, lähtökohdat palkkatyöläiselle ovat usein paremmat lainanantajan näkökulmasta. Voisiko olla järkevämpää kehitellä ja hiljalleen aloitella yritystoimintaa samalla palkkatöitä tehden, työtä kyllä löytyy jollei ole liian nirso.

Äänestä

Duunarin olot on Suomessa järjestetty kiitettävästi, yrittäjän ei mitenkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ainoa mahdollisuusko kirjoitti:

Olen seurannut tiiviisti ansaintamahdollisuuksia nyt kun olen ollut työttömänä ja kursseilla,taitaa tilanne kohdaltani olla sellainen että ainoaksi mahdollisuudeksi jää yrityksen perustaminen.Ja siinäkin on omat riskinsä,mutta kunnollisia työpaikkojakaan ei näytä enää olevan.Mihin tämä homma on oikein menossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu