Pelkäätkö ratin takana henkesi edestä? Tuntuuko ajaessa vaaralliselta? Onko meno hirvittävää? Onko "kaahaus" ja "piittaamattomuus" taas mielestäsi lisääntynyt? Ehkä silloin sinun olisi syytä lopettaa autoilu.
Muistakaa kuitenkin tosiasiat. Suomessa kuolee vuosittain kaatumalla kolme kertaa enemmän ihmisiä, kuin liikenteessä, sekä loukkaantumisia liukastelun ja kompuroinnin takia moninkertainen määrä liikenteeseen verrattuna.
Miten olisi nollatoleranssi jalkakäytäville? Lenkkeilijät kuriin? Kypäräpakko jalankulkijoille? Nämä turhat kuolemat ja itsemurhaajat SAATAVA kuriin vaikka kovalla kädellä!?
Muistakaa kuitenkin tosiasiat. Suomessa kuolee vuosittain kaatumalla kolme kertaa enemmän ihmisiä, kuin liikenteessä, sekä loukkaantumisia liukastelun ja kompuroinnin takia moninkertainen määrä liikenteeseen verrattuna.
Miten olisi nollatoleranssi jalkakäytäville? Lenkkeilijät kuriin? Kypäräpakko jalankulkijoille? Nämä turhat kuolemat ja itsemurhaajat SAATAVA kuriin vaikka kovalla kädellä!?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ajan aina reilusti alle Suurimman Sallitun Nopeuden. Tai no, se vähän huolestuttaa, että jos ne keksivät alkaa kerätä rahaa siitäkin. Sitten lopetan autoilun.
Nyt kun käyt vielä stressmanilla hakemassa kunnon batistiinit ja rupeat kävelemäänkin todella hitaasti niin olet turvassa, etkä maksa ylimääräistä.
Muista vielä se kypärä tai ainakin muhkea norsunvittu, niin ei puupää halkea, jos kaikesta huolimatta kitkakerroin osoittautuu arvioitua pienemmäksi kadun ja kengän välissä ja tasapainosi pettää.
Samaan prosenttilaskuun. Minusta ovat vahvasti 2 eri asiaa.
Missä se prosenttilasku oli?
Tässä verrattiin kuolleiden määrää kuolleisiin ja loukkaantuneiden määrää toisiin loukkaantuneisiin, ihan vaan mittasuhteita tuoden esiin.
Mielestäni kuollut on vahvasti kuollut.
mutta alaikäisten lasteni vuoksi. Odotan kauhulla, kuinka jonakin päivänä on poliisi ovella kertomassa rattijuopon, huumekuskin tai kaaharin tappamasta lapsestani, jotka joutuvat vuorotyöni vuoksi kulkemaan kolmen kilometrin matkan kouluun jalan kolme kertaa viikossa. Noina kolmena päivänä en pysty millään järjestämään kuljetusta ja julkista kulkuneuvoa ei ole. Sinun kaltaisesi kusipäät ovat syyllisiä niin moneen kuolemaan suomessa, että pitäisi sinuna pääni kiinni ja yrittäisin olla näkymätön.
HYVÄ ja asiallinen vastaus!
Kerroinko olevani rattijuoppo, huumekuski tai edes kaahari? Kusipää kuitenkin, koska en täällä valita kaahareista itke maailman menoa. Merkillistä menoa. Kuulut selkeästi "piruja seinille" ihmisiin, joille tosiasiat eivät merkitse mitään.
Henkilökohtaista faktaa: 15vuotta n. 20tkm/vuosi. 1 ylinopeus, 1 lievä peltikolari, yksityis alueella rekisteröimättömällä ajoneuvolla. En käsittääkseni ole syyllinen kenenkään kuolemaan Suomessa tai missään muuallakaan joten jos nyt tutkisit sitä omaa taustaasi ja niitä krapula-aamujesi ajoja...
Elämä on valintoja. Olet valinnut, että alaikäiset lapsesi kävelee viikossa lähes 20km tienpiennarta. Ei tarvitse olla huumehörhö tai kännikuski vaan pirteä rekkakuski ja kaatuminen tien pientareella, niin tragedia on valmis...
Kyllä todellinen kusipää on se, joka alaikäiset lapsensa pistää tallaamaan tienpiennarta...
Juujuu, muistetaan. Tosin kaatumalla kuolevat ihmiset eivät yleensä vie muita mennessään hautaan tai sairaalaan.
Tilastollisesti murhaaja kävelee vastaan kadulla, ei aja päin autolla.
Nyt sitten kun päästiinkin näihin liikennemurhaajiin niin kysynkin sinulta montako täysin sivullista kuolee vuosittain näiden liikennemurhaajien toimesta?
Muistutan vielä, että Suomessa on lähes 3 miljoonaa autoa. Olisikin ehkä syytä kartoittaa tätä ongelman laajuutta.
70-luvulla oli liikennekuolemia pahimmillaan yli 1100 vuodessa vaikka liikennemäärät olivat murto-osa nykyisestä. (Autoja liikennekuolemien huippuvuosina oli n.750000)
Nykyään liikennemäärät kasvavat nopeaa tahtia joka vuosi mutta liikennekuolemat silti pysyneet alhaisempana kuin koskaan liikennemääriin suhteutettuna (n.400).
Eli liikennemääriin suhteutettuna ovat liikennekuolemat vähentyneet dramaattisesti, vaikka liikennekuri on höltynyt ja kaahaus kamalaa.
Joko kaahaus ja liikennekurin höltyminen on johtanut liikenteen turvallistumiseen tai sitten täällä puhutaan paskaa ja panetellaan joutavia!
Jos tuo kurin höltyminen ja kaahaus kiinnostaa, niin täällä tilastoja, joissa ei verrata kuolleitten määriä mihinkään konkreettiseen:
http://www.stat.fi/tup/suomi90/lokakuu.html
Mistä minä tietäisin! Onko tämäkään nippelitieto mitenkään tärkeää? Jokainen liikennekuolema on liikaa.
Jos "liikennekurin höltyminen ja kaahaus" olisivat ainoita turvallisuuteen vaikuttavia tekijöitä, päättelyssäsi joutavien puhumisesta voisi olla jotain mieltä. (Uskon, ettet itsekään ajattele niiden *kohentavan* turvallisuutta.)
Selväähän on, että kuolemaan johtavien onnettomuuksien todennäköisyyttä ovat tarkasteltavalla ajanjaksolla vähentäneet
a) vastakkaisiin suuntiin kulkevien kaistojen erottaminen toisistaan kaiteella (motareiden ja keskikaiteellisten tieosuuksien lisääntyminen)
b) turvavöiden käyttäminen
c) törmäysenergiaa sitovien autonkorien valmistaminen
d) niskatyynyjen yleistyminen
e) suurien ajonopeuksien rajoittaminen
ja monet, monet muut seikat.
Tiesitkö muuten itse, että kaatumalla ja liukastumalla kuolevat ihmiset ovat pääsääntöisesti vanhuksia? Kun omien liikkeiden koordinointikyky on heikentynyt, luuston joustokyky vähentynyt, reaktioajat pidentyneet ja lihasvoima pienentynyt, on helppo satuttaa itsensä. Veikkaanpa, ettei monellakaan ollut enää ajokorttiakaan.
Myös liikenteessä kuolleet ovat pääsääntöisesti itsemurhaajia ja ajokyvyiltään heikentyneitä.
"Tiesitkö muuten itse, että kaatumalla ja liukastumalla kuolevat ihmiset ovat pääsääntöisesti vanhuksia? Kun omien liikkeiden koordinointikyky on heikentynyt, luuston joustokyky vähentynyt, reaktioajat pidentyneet ja lihasvoima pienentynyt, on helppo satuttaa itsensä. Veikkaanpa, ettei monellakaan ollut enää ajokorttiakaan."
Tiesin myös että suuri osa esim. viime vuoden kuolemankolareista aiheutti tämä samaan kategoriaan kuuluva ryhmä, joista pitää korrekti syistä olla hiljaa...
Vanhojen kaatumiset johtuu pääasiassa väärästä lääkityksestä (yksinäisyyttä "hoidetaan" masennuslääkkeillä). Kaatumista aiheutuu lonkkaleikkauksia. Lonkkaleikkaus on vaativa operaatio, jossa on seuraavien kuukausien aikana suuri kuolleisuus. Ilman kaatumista vanha ihminen voisi elää aivan hyvin 10-20 vuotta. Osteoporoosi voi olla alle 40-vuotiaillakin, joten ansaitseeko kaikki muita heikommat kuoleman turhaan, jos onnettomuus tulee jalkaisin, mutta autossa tapahtuneet onnettomuudet pitäisi yrittää elimoida täysin (mikä on mahdotonta - ollaan jo suunnilleen teoreettisessa minimissä)?
Yhtä hyvin kuin voi syyllistää ihmiset vanhuuden vuoksi ja sanoa heidän ansaitsevan kuolemisen, voitaisiin ihmisiä karsia muidenkin - huomattavasti parempien - ominaisuuksien perusteella. Voitaisiin vaikkapa toisten ihmisten arvostamattomuuden, uskonnon, mielipiteiden, rodun, jne. perusteella suorittaa "eutanaasia" tai "jälkiehkäisy", niin jäljelle jäisi tasalaatuista jees-jees porukkaa, joka pukeutuisi samanlaisiin vaatteisiin ja olis kaikesta yhtämieltä. Mikä onnela. Eiku helevetti.
Tuolta tilastoja aiheesta:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/terveyden_ammattilaisille/tapaturmat/