synkät ajat edessä, sf-sarjat eliitin huviksi, toistuuko 90-luvun Trek-skandaali?

Baron Blood

Niin, varmaan moni on kuullut Maikkarin suunnitelmista häätää kaikki sf-tarjonta ruudusta heidän omalle, vain kaapeli-aatelistolle suunnatulle Sf-kanavalleen.
Eli vaikka kuinka rummutettiin valinnanmahdollisuuksien lisäämisestä dikin myötä, niin loppujenlopuksi kanavat lisääntyivät, mutta ohjelmistot ovat näivettyneet kaikenmaailman kylkiäsostos-täyteohjelmakanaviksi, niinkuin nyt nelosen Jim- missä ovat kanavan sarjat ja leffat?
Sf-tarjonta loistaa poissaolollaan, valoa eivät tuo edes Torchwood, jonka Yle keksi hankkia Dr Whon, korvikkeeksi, kas kun he eivät viitsi esittää paljontoivottua kakkoskautta ollenkaan.
Korviini on kantautunutkin tieto että sarja siirretään suljetulle uutuuskanavalle, eli taas kerran toistuu 90-luvun alun Star Trek-skandaalin tapahtumakulku: jokualan sarja keskeytetään ja sitä pantataan vuosia, lopulta siirretään pois rahvaan ulottuvilta rikkaidenkanaville.
Ja katsojia ei luonnollisestikaan taas kuunnella!
Synkät ovat ajat...sf häipyy ruudusta pysyvästi, säilyneeköhän edes Heroes nähtävillä.
Eli kuvio on taas kerran sama:tietty laatukama pidetään kauan eliitin nähtävillä, sitten kun heidän kanavansa avataan rahvaalle, niin tämä ohjelmisto häipyy kanavalta ja korvataan ties millä sonnalla.
Ja miksei muka tuota sf juttua olisi voitu lisätä maanpäälliseen digipakettiin?

3

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytössämme

      vertaisverkot, imut päälle vaan niin ei tarvi murjottaa.

      • Tähtiretki

        Aivan totta. En ole vuosiin katsonut suomen telkkaria kun kaikki sarjat saa muualta DVD ja HDTV laatuisina :P

        Tehköön maikkari mitä lystää, yks hailee-


      • Helinä77
        Tähtiretki kirjoitti:

        Aivan totta. En ole vuosiin katsonut suomen telkkaria kun kaikki sarjat saa muualta DVD ja HDTV laatuisina :P

        Tehköön maikkari mitä lystää, yks hailee-

        Aivan samaa mieltä! En ymmärrä mitä täällä ihmetellään sarjojen alkamisaikoja suomen telkassa ja valitetaan jos jotain sarjaa ei enää näytetä - lataukseen vaan!Kyllä jokaisen on pakko osata sen verran englantia kuunnella että sarjan seuraaminen onnistuu. Sitä paitsi, kuuntelemallahan se ymmärtäminenkin kehittyy. En pystyisi edes katsomaan sarjoja vanhanaikaiseen tyyliin jakso viikossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      51
      3383
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      52
      3066
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      135
      1379
    Aihe